220V Helezonlu Götürücü Açma Kapama Şalteri Hakkında

Hocam köyümüzde atölyemiz mevcut. Birçok ustanın elinde olmayan (kalitesi dahil) alet edevatlar elimizde mevcut (yüksüğünden penselerine). Köyümüz merkeze 70 km. Ondan dolayı atölyemizde elimizden geleni yapıyoruz. Gelmeyene bakıyoruz. Usta konusuna gelince; bugün tanıdık ustalarımız dahil gezdiğimde verdikleri cevapları ve akılları görseydiniz anlardınız. Hatta konudan yukarı giderseniz Sami beyin 63a kaçak akımına bile, şöyle cevaplar geldi; gerek yok, çok 25 tak geç. 40 da yeter! Arkadaşın yanlışı var söyle tekrar baksın! Ac dışında kaçak akımı bilen bile 2 usta vardı sadece. Ve ben 20 ye yakın usta ve dükkan gezdim. Yıllardır mekanik işler dahil, ustalardan çok çektik. Şimdi malzemeyi toplayıp gitsem biri buna gerek yok diyecek. Buna boşa para vermişsin diyecek. Biri abi elimde iş çok boş bir zamanımızda bakalım diyecek vs. vs. (daha önceki tecrübeler). Bunlar 10 yılda bize atölye kurdurdu. Standart 220V fiş yerine, elektrik saatinden helezon için ayrı bir hat çekip, bir adet dişi 380V fiş koyup, karşılığına da helezona 380V erkek fişi taksam bağlarsam, dediğiniz tehlikeyi aşamaz mıyız?
Trifaze fiş, trifaze tesisatlarda kullanılır. Sizin makineniz monofaze olduğu için fiş de bu şekilde olmalıdır. 220 Volt 32 Amperlik CEE norm fiş/prizler var, onlardan kullanabilirsiniz.

En azından son kontrolleri bir ustaya yaptırın. Gözden kaçan basit bir hata ciddi sonuçlar doğurabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trifaze fiş, trifaze tesisatlarda kullanılır. Sizin makineniz monofaze olduğu için fiş de bu şekilde olmalıdır. 220 Volt 32 Amperlik CEE norm fiş/prizler var, onlardan kullanabilirsiniz.

En azından son kontrolleri bir ustaya yaptırın. Gözden kaçan basit bir hata ciddi sonuçlar doğurabilir.
Hocam trifaze de kullanılır biliyorum. Sadece dayanıklılığından ötürü, erkek ve dişi fişlerin, karşılıklı aynı pinlere 220yi bağlayıp kullanmaktan bahsettim. Muhtemelen 220v 32amperlik fişleri de bulmam çok zor olacaktır. İnternette var mı denk geldiniz mi bunlara?

Hocam trifaze de kullanılır biliyorum. Sadece dayanıklılığından ötürü, erkek ve dişi fişlerin, karşılıklı aynı pinlere 220yi bağlayıp kullanmaktan bahsettim. Muhtemelen 220v 32amperlik fişleri de bulmam çok zor olacaktır. İnternette var mı denk geldiniz mi bunlara?
O şekilde olmaz, biri gidip 380 V prize bağlasa ne yapacaksınız? Çok tehlikeli.

İnternetten bulabilirsiniz, çok zor değil. Endüstriyel malzeme satan elektrikçilerde de vardır. İnternetten uygun fiyata bulma ve farklı markalara bakma imkanı var tabi.

Önerim :
Yapacağınız işi projelendirin arkadaş daha iyi yardımcı olabilsin .

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

O şekilde olmaz, biri gidip 380 V prize bağlasa ne yapacaksınız? Çok tehlikeli.

İnternetten bulabilirsiniz, çok zor değil. Endüstriyel malzeme satan elektrikçilerde de vardır. İnternetten uygun fiyata bulma ve farklı markalara bakma imkanı var tabi.
Yok kimse takamaz hocam. Motor yandıktan sonra o iş bitti artık. Sadece bizim alanda çalışacak artık. İnternetten bir araştırayım. Zaten buralarda bulamıyacağım kesin. Çok teşekkürler. Başınızı ağrıtıyorum, kusura bakmayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri