0-99 sayıcı ile alakalı bir soru ?

RUMEYSA

Üye
Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Ben aşağıdaki devreyi board üzerine kurdum. Devre çalışıyor. Problem yok. Ama ben 555 in sinyal çıkışına bağlı olan butona bastığımda sayıcı entegreye içeriye sadece 1 sinyal gitmesini istiyorum. Mesela bazen basma süreleri uzun oldugunda içeri entegreye fazla sinyal gittiğinde sayıcı birkaç tane birden sayıyo. Bu butonu nasıl olarak yapmalıyımki her bastıgımda bir defa sinyalin gidip daha sonraki sinyallerin gitmemesini sağlayayım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Clk ucunu 10k ile gnd ye çek ve 10k ya paralel 1uf bağla , böylece kontak sıçramasını önlemiş olursun. Bitmedi...
Mevcut buton gibi bir tane daha koy ve bir ucunu clk ya diğer ucunu artı ya (Vcc) bağla.

555 titreştiği sürece başka çözümü yok ...

1. Butona her bastığında tek pals istiyosan 555 e gerek yokki butonu drect olarak - bağla buton şase olmayan ucuna +dan direnç ve - ye kondansatör bağla

Mikroişlemcinin giriş aldığı program satırına 300-400ms lik bir bekleme süresi eklersen sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

arkadaslar yhaa bndee bı sorunum var gunlerdırr arıyoorum bulamadıım butonaa basıldıında 0 dan 60 kadar saycakaa butonaa bır daha basılana kadar hep kendınıı tekrarlayaackk bulamadım ole bı devree yarımcıı olunn LÜTFEEN ...

Forum istatistikleri

Konular
128,338
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri