Örnek Kompanzasyon Panosu Tasarımı

durcan78

Üye
Sayın site yöneticileri ve müdavimlerimiz :)
Kompanzasyon hakkında sitemizde çok fazla içerik var.Araştırma yapsak haftalarca okumakla bitmez.
Önerim örnek bir kompanzasyon panosu tasarımı yapalım,100 kw güç olan bir iş yeri için pano .motorlardan oluşsun yüklerimiz, tüm gerekli malzeme listesi,yaklaşık fiyatı yazalım.
Amacımız en iyiyi en hesaplı şekilde oluşturabilmek ve tartışmalara açık farklı önerilerle mükemmeli oluşturmak olsun.Mesela RG3-12cs ye gerek yok RG-8t yeter diyebilirsiniz.Örnek şekilde tasarım olduğunda daha çok faydalı olacağını düşünüyorum.
Örnek oluşturabilecek paylaşımları link ekleyelim ilk faydalı gördüğüm paylaşımları ekliyorum.Devamını ve katılımlarınızı rica ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
P=100 kw kompanzasyon öncesi cosfi1:0,80 hedef cosfi2:0,999 yukarıdaki tablodan iki verinin kesiştiği karedeki sayı k katsayısıdır.
k=0,71
Qc= 0,71 x 100
Qc= 71 kVAr çıkar gerekli toplam kondansatör gücü
Burada tesisteki güçlerimiz yukarıda tabloya göre k güç faktörünü etkiler her bir gücün Cosfi değeri ayrıdır
Tesisteki tüm güçleri toplayıp P=1.732xInxUnxCosfi formülüne göre yerine koyarsak Cosfi1 değerini bulmuş oluruz

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri