İş merkezi kompanze...

zanzin

Üye
arkadaşlar,burası 0, 3 katlı bir iş merkezi,
kurulu güç 60 kw
talep gücü (% 45) 26 kw
forumdaki hesap programlarıyla hesaplayınca kondansatör gücü 41 kvar çıkıyo,projede talep gücüne göre yapıldığı için toplam kondansatör gücü 15 kvar yazıyo,şimdi ben hangisine göre kompanze yapayım,bir de kondansatör dizilimi nasıl olmalı(röle entes 12 cs)..saygılar..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sen 26 kw güç çekecek sen 15 kvar yeter ama 60 kw çekeceksen 30 kvar yeter 1-1,5-2,5-2,2,5-2,5- gibi baglayacaksın

6 adet monofaze, 6 adet trifaze kondansatör koyun:
Monofazeler her faz için 0,5kVAr ve 1kVAr
Trifazeler 1 +1,5 + 2,5 + 5 + 7,5 + 10

Entes RG3-12C için ilk kademe 10kVAr trifaze olsun. Gerekirse yük durumuna göre monofaze kondansatörlerde değişiklik yapabilirsiniz (0,5 monofazeler yerine 1 monofaze gibi ya da yükün az olduğu fazdan alıp yükün fazla olduğu faza takviye gibi).

İşmerkezindeki yük durumuna göre kademelerde değişikliğe gidebilirsiniz. Proje üzerindeki yükle, kullanılan yük (yaz-kış, gece gündüz) bazen farklılıklar gösterebiliyor.

zanzin arkadaşım bu mekanda bir vinç veya asansör gibi çalışan bir cihaz varsa bahsetmiş olduğunuz röle ile hiç bir iş yapamazsınız. Fakat normal sırf lamba ve bilgisayar fotokopi faks gibi yükler çalışıyorsa sorun çıkmaz. 41 kvar nasıl bir hesaplama programı ile ölçüm yaptın bilmiyorum fakat bana maksimum ve minimum akım ve voltaj hakkında bilgi verirsen sana 41 kvar mı yoksa daha az veya çok kvar mı kullanman gerektiği hakkında yardımcı olabilirim.

Talep gücü 26kW olabilir ama alıcıların önemli bir kısmı flüoresant lamba ve balastlarının cos Fi değerleri çok kalitesiz ise örneğin 0,35-0,4 gibi piyasada çok var çünkü. O zaman 26kW talep gücü için 30-50kVAr arası ve ağırlıklı monofaze olmak üzere kondansatör grubuna ihtiyacınız olabilir...!

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri