AB Ülkelerinde Kompanzasyon

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Forumumuzdaki kompazasyon problemlerinin çözüm önerilerinde,genellikle,3 faz referanslı kompanzasyon röle-
si kullanılması zorunluluğu üzerinde mutabakat sağlanmaktadır ve bu mutabakat doğrudur.
Çözüme geldiğimizde,Avrupa ülkelerinin çok ünlü firmalarının bile,3 faz kontrollu röle yapmadığını görmekteyiz.
O zaman ,aklıma şu sorular gelmekte:
1-Kompanzasyon yapmak herhalükarda lüzumlu olduğuna göre,gavurun teknik elemanı bizden daha akıllı olduğu
için,tesisini hiç problemsiz çalıştırıyor,
2-Zengin oldukları için ( Amerikanın 110 v kullandığı gibi ),kompanzasyona lüzum görmüyorlar,
3-Uygulama sınır değerleri yüksek olduğu için sorun olmuyor.
Kompanzasyonla ilgili,Avrupa ülkelerinde yapılan uygulamaları bilen arkadaşlarımızın bilgilerinden istifade etmek
ve yukardaki sorularımla ilgili olarak,forum arkadaşlarırımın görüşlerini merak ediyorum.

REAKTİF GÜÇ KONTROLU (Mevcut Durum Tahlili)

Ekli dosyalar

• Tedaş reaktif sunum.rar
    3.3 MB · Görüntüleme: 4
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba,
avrupa ülkelerinin bazılarına gittim evet trifaze kontrol yok ve bizim uygulamalardan çok uzaklar
hatta bir firmadaki kompanzasyon panosunu ve rolesinin fotoğrafını çekmiştim

saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar,
Avrupa ülkelerınde trıfaze kompanzasyon yok dıyorsunuz, haklısınız. Bız ne zaman geçtik; TEDAŞ teaktıf oranlarını düşürdü, 9 kw. dan yukarı tesıslerden raektıf ücret almaya başladı, mağazlar, showroomlar, marketler bu sınıra girdi. Bahsettiğiniz ülkelerde, florasant ve benzeri alıcılarda münferıt komp. yapılıyor,
adamlar işin ahlakını uyguluyor. Bız ucuza malzeme satmak ve almak için kulanmıyoruz. Meslek elemanı olarak hangımız, resmı tesısler dışında nerde kullanıyoruz. Önce iğneyi kendimize batıralım.

resmi buldum tekrar sizlerle paylaşalım
italyada taktiribi 400Kw gücünde bir işletmenin dağıtım panosu sene 2008 mart

Ben hiç Avrupa ülkelerinde bulunmadım.Ama aklıma gelen olası sebepleri paylaşmak istiyorum.
Kompanzasyona ta Orta Gerilim tarafından başlamak lazım...Benim çalıştığım YG santarlinde kompanzasyon sistemi kuruluydu fakat arızalıydı..Tesis defalarca Bakım-onarım geçirdiği halde bir kez olsun arızalı kondansator grupları ve akım trafolarına el atılmadı..Belki de Avrupalılar işi burdan başlayarak kontrol altına almaya başlıyorlardır. Fluerasanlarını,projektörlerini kondansatörlü üretiyorlar veya öyle kullanmaya hassasiyet gösteriyorlar.Dengeli yuklenmenin önemini bildikleri için aşırı bir özen gösteriyorlar fazlara eşit yuklenmeye...Özetle, diğer her konuda bizden daha bilinçli oldukları için, iş RGKR ne varıncaya kadar zaten büyük oranda çözülmüş oluyor.Sebekeden tesisimizin ağzına varan enerji zaten temizse, biz reaktif oranları tutturmakla uğraşmak yerine, enerji kalitesi arttırmak adına harmonik analizleri yapıyor oluruz...

Sn. hicbirsey ve zeybek'e katılıyorum. Zihniyet yapısı diyebiliyorum sadece. Adamlar herşeyi baştan hallettiklerinden, sonrasında türlü türlü sorunlarla uğraşmıyorlar.

üç faz kond leri 220 bağlarsak bi sakıncası olurmu arkadaşlar

servo ' Alıntı:
üç faz kond leri 220 bağlarsak bi sakıncası olurmu arkadaşlar

Kondansatörü etiket değerinde kullanamazsın sadece. Linteki tablodan durumu görebilirsin.

Son düzenleme:
avrupada her önüne gelen elektrikçi olmuyor .adamlar gerçekten eğitimli insanlar .teknisyeninden tut mühendisine kadar gerçekten ciddiyetle çalışıyor .
bu insanlar üç fazı dengeli dağıttıkları için kompanzasyona ihtiyaçları kalmıyıor
türkiyede üç fazlı sistemlerin çoğu dengesizdir .zannedersem bu sebepten dolayı kompanzasyona duyulan ihtiyaç üç faz üzerinden oluyor

Bölüm yöneticisi roboelektronik arkadaşıma,6 kasım tarihli yazıma eklediği sunum için teşekkür ediyorum.
Arkadaşlarımın,bu sunumu inceledikten sonraki yorumlarını da bekliyorum.Sunumun,2006 yılında yapıl-
dığını ve 2009 yılı ile ilgili yorumların,o günki mevzuata göre olduğunun ve bugün için 2009 diye bir ifade
olmadığı konusunda da ,naçizane,uyarıda bulunmak istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri