İntegralle Vrms Bulma (Yardım)

kamil318

Üye
Merhabalar,

Vrms değerini yanlış buluyorum.
Nerede hata yaptığımı söyler misiniz?

C360_2014-01-19-15-50-08-998.jpg

hata yok gibi gozukuyor ama bi yerde yanlis olmali muhtemelen donusumde

Son düzenleme:
Selamun Aleyküm
Uzmanı olmayarak, yeterince ineleyip mevzuyu da hatırlamadan sadece tam dalga da 1/T çarpanı 2/T olmalı mıdır hatırlatalım. Zira integralleri vb tam manasıyla fonksiyon olarak her halde sonucu direk veren bilimsel formülleri ineleyip de yazmış değiliz.
Başarılar dileriz.

hata yok gibi gozukuyor ama bi yerde yanlis olmali muhtemelen donusumde

Selamun Aleyküm
Uzmanı olmayarak, yeterince ineleyip mevzuyu da hatırlamadan sadece tam dalga da 1/T çarpanı 2/T olmalı mıdır hatırlatalım. Zira integralleri vb tam manasıyla fonksiyon olarak her halde sonucu direk veren bilimsel formülleri ineleyip de yazmış değiliz.
Başarılar dileriz.

Aleyküm Selam.
Formülde hata yok aslında, sonradan gördüm integrali 0'dan 2pi'ye kadar alınca doğru sonuç alınıyor.
Ne yapalım mecburen biraz ezber yapacağız.
Teşekkürler.

Sorun çözüldü sanırım. Hesapladığın tümlev 0 ila 2π aralığında mıydı.

Uzmanı olmayarak, yeterince ineleyip mevzuyu da hatırlamadan sadece tam dalga da 1/T çarpanı 2/T olmalı mıdır hatırlatalım.

Tümlev normalde alan hesabı yapar. Eğer bunu aralığa bölerseniz işlevin ortalama değerini verir.

Sorunun tam yanıtını anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

12040199505_e738669be7_o.png

http://www.flickr.com/photos/48579025@N03/12040199505/
Burada T sonsuza giderken ikinci ifadenin 0'a gitmesini şöyle düşünebilirsin. T çok büyük bir sayı. Bunu bir sinüs değerle çarptığımızda ufak bir sayı olacak. Yani T büyük bir sayı bile olsa ikinci ifadenin üst kısmı küçük bir sayı olacak ama alt kısmı büyük bir sayı olacak. Bu nedenle ikinci ifade sonsuza gidiyor.

Sayın Erdem matematiksel fonksiyonlar birçok hesap yapar. Bahsettiğim gibi her tip girişe rağmen tam manasıyla sonucu tespit eden formüller ile ne girişin yazıldığının bilinmesi gereken bir kısım formüller bulunmaktadır. Formüller ne kadar hesap yapsa da fonksiyonlaştırıldığı bir özellik yerinde verilmediğinde ve ya kısmi bir izah yapıldığında toplam gibi belirleyici bir iç bilgisinin de değişmesi gerekebilir.
En başta integralin zaten 2pi ye kadar alınmadığını görmüştük, bir meselenin farklı çözümleri olur.
Başarılar dileriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri