Güneş Takip sistemi yardım

basriacar

Üye
Arkadaşlar bugün 2. el olarak bir motorlu uydu çanak düzeneği aldım. Bunu solar panellerimi güneşe yönlendirme olarak kullanacağım. Ancak solar tracker devresini yapmış olsam bile de sonuçta motor uçlarından 4 ayrı canlı uç ve bir de toprak ucu çıkması nedeniyle ayrı bir devre söz konusu olmakta. Şöyle ki; bu devre motoru yarım adımlarla sürmesi gerekmekte olup, aynı zamanda ters olarak da çevirebilmeli.Konuya vakıf arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.

Motorun modeli HARL 3618. Buna göre sargılara hareket verecek olan sıralı palslerin en üst gerilim tepe noktası 36 volt mu olacak? İlgili motorun linkini de veriyorum.
Actuator Jaeger HARL 3618+, HD Satshop Cologne

solar tracker devresini de paylasirsan sevinirim:)

İlgili sistemi çalıştıracak şemayı da buldum. Sistemde gün boyunca güneşi takip eden panel, gün batımında tekrar sabah güneşi karşılamak üzere doğuya dönüp, kendini kapatıyor.Yalnız bu şemada tadilatlar yapılması gerekecek. Şöyleki; uydu motorunun üzerindeki sınır swiçlerini de devreye sokarsak tam istediğim gibi bir sistem olacak. Bu konuda Arkadaşlarımın fikirlerine açığım.
İlgili şema
154BDEDA2B054705A533F54139370C35.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri