B ve C Otomat Eğrileri

the tayfun

Üye
Merhaba arkadaşlar, bir pano firmasında teklif hazırlıyorum. Şiket içi eğitimler gereği derslerimiz oluyor, yarın otomatların karakteristik eğirilerini anlatmam gerekiyor. B ve C eğrisinin basitleştirilmiş grafikleri, kısa ve öz anlatımlarını arıyorum ancak bulamadım. Siemens broşüründen bir grafiğim var ama çok karışık ve kısa zamanım var, o grafiği tahtaya kısa sürede çizmem zor, bu yüzden basitleştirilmiş halini ve anlatımı arıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
grafiği bilmiyorum görmedim de ama belki işine yarar diye B ve C otomatlardan bildiğim kadarıyla bahsedeyim. C tipi otomatlar gecikmelidirler. B tipi otomatlar ise gecikmesiz tiplerdir. C tipi otomatlar daha çok motor devrelerinde ve ilk çalışma anında yüksek akım çeken devrelerde kullanılırken B tipi sigortalar daha çok evlerde kullanılır. fakat evlerde illa B tipi kullanılacak diye birşey yok yani daha çok ihtiyacınız olan cihazın yapısına göre bu seçim yapılmalıdır desek daha doğru olur. iyi çalışmalar..

grafiği bilmiyorum görmedim de ama belki işine yarar diye B ve C otomatlardan bildiğim kadarıyla bahsedeyim. C tipi otomatlar gecikmelidirler. B tipi otomatlar ise gecikmesiz tiplerdir. C tipi otomatlar daha çok motor devrelerinde ve ilk çalışma anında yüksek akım çeken devrelerde kullanılırken B tipi sigortalar daha çok evlerde kullanılır. fakat evlerde illa B tipi kullanılacak diye birşey yok yani daha çok ihtiyacınız olan cihazın yapısına göre bu seçim yapılmalıdır desek daha doğru olur. iyi çalışmalar..

http://www.federal.com.tr/inc/uploads/katalog_images/katalogs-6-TR 6-otomatlar_con.pdf

Örneğin şu grafiğin yorumu nasıl olur ? anlatı mı?

ben size anladığımı söyleyim ama siz yine de kafanıza yatmazsa daha iyi bilen birine sorun. mesela şekil 1 in altında yazan değerlere bakarsanız;
B tipi sigorta için anma akımının 1,13 katı değerinde bir akım geçerse bu akıma 1 saat müsaade edip daha sonra devam etmesi halinde devreyi keser. 1,45 katı olursa ve buna toleransı daha az olur. 3 katı olursa 0,1 saniyede keser. eğer 5 katı olursa 0,1 saniyeden daha kısa sürede devreyi keser. C tipi için de aynı yorumları yapabilirsiniz ve görürsünüz ki değerlerden de anlaşılacağı üzere C tipi sigorta anma akımının 10 katına kadar müsaade ederken B tipi 5 katına kadar müsaade ediyor. Dolayısıyla C tipinin B tipine nazaran gecikmeli olduğu kanısına da buradan ulaşabiliriz. Tabi bu benim yorumum. Umarım doğru ve açıklayıcı olmuştur..

ben size anladığımı söyleyim ama siz yine de kafanıza yatmazsa daha iyi bilen birine sorun. mesela şekil 1 in altında yazan değerlere bakarsanız;
B tipi sigorta için anma akımının 1,13 katı değerinde bir akım geçerse bu akıma 1 saat müsaade edip daha sonra devam etmesi halinde devreyi keser. 1,45 katı olursa ve buna toleransı daha az olur. 3 katı olursa 0,1 saniyede keser. eğer 5 katı olursa 0,1 saniyeden daha kısa sürede devreyi keser. C tipi için de aynı yorumları yapabilirsiniz ve görürsünüz ki değerlerden de anlaşılacağı üzere C tipi sigorta anma akımının 10 katına kadar müsaade ederken B tipi 5 katına kadar müsaade ediyor. Dolayısıyla C tipinin B tipine nazaran gecikmeli olduğu kanısına da buradan ulaşabiliriz. Tabi bu benim yorumum. Umarım doğru ve açıklayıcı olmuştur..

Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Benim için bir çıkış yolu oldu grafiği bu yolla çok rahat çözebilirim. Bunu örneklendirecek olursak, Örneğin 1x10A B tipi bir sigortamız var, bu sigortadan geçen akım 10x1,13 = 11,3A olursa bu sigorta 1 saat boyunca çalışmaya devam ediyor ve 1 saat sonunda devreyi kesiyor. Aynı şekilde 10x3 = 30A olursa 0,1 saniyede devreyi kesiyor.
Doğru mudur?

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri