Sayaç Hakkında Yardıma İhtiyacım Var

isfen

Üye
Ustalar mekanik bir sayaç alt bağlantılarını (4 ünüde) çıkardım. Diğer sayacı takarken daireye giden nötr ile şebekeden gelen nötüre aynı anda temas ettim ve çarpıldım. Bu nasıl olur sayaçta hiçbir bağlantı yok iken? Bilgilerinize ihtiyaç duydum saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ustalar mekanik bir sayaç alt bağlantılarını (4 ünüde) çıkardım. Diğer sayacı takarken daireye giden nötr ile şebekeden gelen nötüre aynı anda temas ettim ve çarpıldım. Bu nasıl olur sayaçta hiçbir bağlantı yok iken? Bilgilerinize ihtiyaç duydum saygılar.

Nötr'de dengesiz yükten dolayı oluşan bir gerilim vardır bunun miktarı dengesizliğin miktarı ile oratılı olarak artar. Çarpılma nedeniniz Şebeke tarafından gelen kolon hattı nötr gerilimine maruz kalmanızdandır. Daire tarafınfa sıfırlama(nötr-toprak birleşimi) yapılmışsa daha çok etkilenirsiniz (Bir elinizde nötr gerilimi diğer elinizde toprak)
Tesisatın topraklaması iyiyse nötr-toprak gerilimini ölçü aletiyle görebilirsiniz.

acaba nötr hattını diger dairelerle atlamalımı yaptılar nötr senin dairenin üzerinde gidiyorsa dogal olarak sayaçı söktügünde diger dairesinin nötr olmadıgı için faz dönüş yaptı acaba..

acaba nötr hattını diger dairelerle atlamalımı yaptılar nötr senin dairenin üzerinde gidiyorsa dogal olarak sayaçı söktügünde diger dairesinin nötr olmadıgı için faz dönüş yaptı acaba..

Kolon hattı ağaç dalı gibi geçişli şekilde dağılsa da nötr geçişi sayaç klemensi üzerinde asla yapılmaz mühürlü kat buatında yapılır. O da çok eski tesisatlarda.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri