230 KW Güç Hesabi

gk39

Üye
arkadaşlar selam

bizim bir sahamızda şöyle bir sistem var;

ana panomuz ve hemen 7-8 mt yanında 225 kva jeneratör var.

1) anapanodan 50 mt uzakta 55kw motor 4x90mm
2) anapanodan 150 mt uzakta 55kw motor 4x90mm
3) anapanodan 40 mt uzakta 40 kw dalgıç
4) anapanodan 30 mt uzakta 10 kw yük
5) anapanodan 120 mt uzakta 10 kw buhar kazanı
6) anapanodan 50 mt uzakta 75 kw motor 4X70MM (YANGIN)
7) çeşitli yerlerde toplam 10 kw aydınlatma

TOPLAM YÜK 230 KW sadece 75 kw yangın motoru bilirsiniz bazen devreye girecek.ama sonuçta gireceğini varsayarsak toplam 230 kw yük.

ANA PANODAN JENERATÖR TRANSFER PANOSUNA MAX MESAFE 10 MT.YETKİLİ ARKADAŞIMIZ 18MM KABLO YETER DIYE HESAP YAPTI HADİ BOL BOL OLSUN 35 YAPALIM DEDI.

SİZCE BU 230 KW YÜKLERLE 35 MM KABLO 10 METRE MESAFEDE NE İŞ YAPAR

BASİTÇE FORMÜLE EDİP YANITLARSANIZ BEN DE ÖĞRENMİŞ OLURUM

Mesafeleri yazmamın nedeni transfer panosu ve anapano arası mesafenin hesaplamada yetip yetmiyeceğini bilmediğim içindir.Fakat sonuçta çekilen akımların tamamı transferden geçecektir.

yerdımlarınıza teşekkurler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşın sadece gerilim düşümünü düşünmüş akımı hiç hesaba katmıyor heralde, kablo alev alev yandığında tekrar hesaplar artık:D

Cihazlarınız tam ne sıklıkla çalışacak bilmiyorum ama diversiteyle 185kW güç çekecek dersek 350A(genelde motor olduğu için) gibi akım çekiyorsun, 4x120 lik kablo ucu ucuna yetiyor,bana göre 4x150 lik kullan derim gerilim düşümünde 0,27 olur

Saygılarımla

Verdiğin değerere göre toplam kurulu gücün 255 kw bunun 245 kw 'ı motor olduğu için talep gücün de zaten çok yüksek olacaktır bu demek oluyorki seçtiğiniz jeneratör yetersiz kalacak ki sen Jeneratör için 225 kva demişsin bu da büyük ihtimalle prime değil standby gücüdür. Hadi diyelim 150 kw olsun talep gücün o zaman çekilecek akım 285 Amper olacak. O zaman 3X120+70 lik kablo kullanacaksın. Ayrıca 18 lik kabloyu daha önce ne duydum ne de gördüm.
Hadi 35 lik kullanalım da bol bol olsun demesine de tebessüm ettim bu arada :)

Yangin aninda sprinkler haric diger motorlari durdurmaz isen zaten 225kVA jenerator yetmiyor. Yangin motorundan kastin galiba sprinklerlerin motoru.
Cozum:
1- yangin sinyalini aldiginda sprinkler motoru haric diger motorlari durdurman gerek.
2- Normal zamanda 180kW kurulu gucun ve katsayini garanti olsun diye 0.8 alirsak 144kW kullanacagin gucun olur. 292A yuk icin 150mm`lik kablo kullanman gerek. Dalgic motorlari ve buhar kazani her an calismayacaktir ama diger motorlarin da ayni sekilde devamli calismayacagini varsayiyorum.

Yangin aninda sprinkler haric diger motorlari durdurmaz isen zaten 225kVA jenerator yetmiyor. Yangin motorundan kastin galiba sprinklerlerin motoru.
Cozum:
1- yangin sinyalini aldiginda sprinkler motoru haric diger motorlari durdurman gerek.
2- Normal zamanda 180kW kurulu gucun ve katsayini garanti olsun diye 0.8 alirsak 144kW kullanacagin gucun olur. 292A yuk icin 150mm`lik kablo kullanman gerek. Dalgic motorlari ve buhar kazani her an calismayacaktir ama diger motorlarin da ayni sekilde devamli calismayacagini varsayiyorum.

walla dayı adamı bugun çagırdım.dün yazılan cevabı gösterdim.tekrar hesap yaptı mühendis yine 35lik yeter dedi.halbuki direkten trafodan inecek kablo için başkaları 150 lik getirmişler.

soruyorum işi 35 likle yaparsak sonuç ne olur

tşkler

abicim onlar o diplomaları nerden almıslar sen dene sonucunu gorursun hem tecrube etmiş olursun dalgamı geçiyonuz seçlecek kablo kesitini ilk once yukune gore secersin daha sonra gerilim dusumunden dolayı kablon kurtarmıyorsa bir ust kesiti baglarsın bence 35 likte cok 0,75 kurtarır gerilim dusumu kurtarıyor :)

5 adet 3x35+16 kullanırsa yeter, bunu kastediyo heralde:)) güldürmesin adamı , diplomayı gör sen, görmedende inanma.

walla dayı adamı bugun çagırdım.dün yazılan cevabı gösterdim.tekrar hesap yaptı mühendis yine 35lik yeter dedi.halbuki direkten trafodan inecek kablo için başkaları 150 lik getirmişler.

tşkler

şu hesabı görebilme şansımız var mı acaba?

tşkler
Eğer verdiğin değerler doğruysa ve 35 lik kabloyu çektiktenmsonra o kablo yanmazsa ben de dipolmamı bırakacam, gidecem limon satacam.

şu hesabı görebilme şansımız var mı acaba?
walla ben raporluyum ama bildiğim kadarıyla 35 lik olarak iş yapıldı bitiyor.Şu da var güç değerlerinde bahsettiğim 40 kw dalgıç motor 75 kw imiş.Yani kurulu güç 225 değil 260 kw oldu.Ama adam hala 35 diyo.Hatta sizin burada yazdıklarınızı da söyledim ama kendi bildiğini okudu.Anlayamadığım saçma hesaplar yaptı.1,3 ten küçük olacak diye bişeyler dedi.Olmadı olmadı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri