voltaj değer ölçümü yapmak istiyorum

merhabalar ,
lise yıllarında deneylerde kullanılan voltmetre kutu ürünü ben erkek fiş ve dişi fiş yardımı ile üzerinden elektrik geçirmek yardımı ile o an kontroldeki aletlerin ve makinaların voltaj değerlerini tespit etmek istiyorum .

yani voltmetre cihaz olacak bir tarafına dişi fiş ucu ile cihazın ucunu buna takacam ve diğer tarafına erkek fiş takıp bunu şebekeye takacam bu cihaz üzerinden geçen voltu düşme olasılığını vb. kontrol etmem mümkün mü?

ölçüm cihazları ile bu yapılır mı bilemiyorum ama 220v ya ben açıkçası o ölçüm cihazlarından (ya değer düzgün ayarlayamazsam diye) biraz tırsıyorum. işte bu yüzden üstte dediğim gibi bir bilene hazırlatıp ben sadece kullanmak istiyorum.

resmen elektrik seveni çarpmıyor (yani burada seven demek istediğim dikkatli davrananı ) dayım resmen 220v üzerine elini bile değiyor artık alıştım diyor ...

---------------
bu konu haricinde de bana yüklü elektrik çeken cihazların çalıştırılması ile ilgili bazen iki cihaz çalıştırıldı mı birden sigortalar atıyor ... bu yüzden bu konuyu öğrenmek istiyorum .

saygılarımla
selman
konya

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tam olarak anlamdım ama voltmetreyi parelel ampermetreyide seri bağlarsanız bi sıkıntı olacağını sanmıyorum...

Kardeşim profilinizde Web tasarımı ve progrmlama ile uğraştığınız yazıyor ama; Anlatımınız mültecilerinkinden farksız... Lütfen Türkçe'yi düzgün kullanalım...

tam olarak anlamdım ama voltmetreyi parelel ampermetreyide seri bağlarsanız bi sıkıntı olacağını sanmıyorum...

dediğiniz yol bu cihazlar içindi acaba öyle değil mi ? kolay bulunurlar mı acaba bu tip cihazlar ...

saygılar..
selman

Kardeşim profilinizde Web tasarımı ve progrmlama ile uğraştığınız yazıyor ama; Anlatımınız mültecilerinkinden farksız... Lütfen Türkçe'yi düzgün kullanalım...

düzgün kullanmaya çalışıyorum ama hızlı yazmaya alıştığım için harf atlıyorum yada yanlış harfe basıyorum.bu yüzden çoğu projemde dönüp dönüp kodlama yapıyorum.Uyarınız için teşekkür ederim...

uyarınız için teşekkürler. Bundan sonra daha düzgün kullanmaya özen gösteririm. Evet ilgi alanlarında o yazıyor ama ilgim olduğu için (yani öğrenmek isteğim) yazıyor yani profesyonel derecede değildir. Bazen hızlı yazınca ve kısaltma çok kullanılınca yazım yanlışları olabiliyor.

selman

voltmetrenın ve ampermetrenın nasıl kullanıldığını anlatabilirmisiniz ,???

musa0isa kardeşim,en basit anlatımla voltmetreyi devreye paralel,ampermetreyi ise seri bağlarsın ve ölçmek istediğin değerleri ölçersin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri