Arçelik 92104 çok çiziyor

hesapişi

Üye
Merhaba,

Arçelik 92104 bulaşık makinem anormal şekilde çiziyor. Bardaklar kullanılamaz hale geliyor. Bardaklarda daire şeklinde ve ayrıca dikine çizikler oluyor. Makineyi 2 kez değiştirdi arçelik ama farketmedi.

Aslında bu makineyi atıp, en ucuzundan bir makine alacaktım ama candoğan beyin "makine çizmez, deterjandandır" yazdığını okuyunca, bir de size danışmak istedim.

Şimdiye dek yapılanlar (servisin yönlendirmesi ile):

-Tuz+klasik toz deterjan+ parlatıcı(4 seviyesi)(finish)
-Tuz+ hepsi birarada toz deterjan+ parlatıcı(3 seviyesi)(finish)
-Tuz+tablet deterjan+parlatıcı(3) (finish)
-Tuz+tablet deterjan+parlatıcı(3) (fairy)
- Yeni makinede tuz hiç konmadı+tablet deterjan+parlatıcı (fairy)

Bu arada Paşabahçe f&d serisi alın, bardaklarınız kalitesiz dediler. Onu da aldım. 1000 dereceye dayanıyor denen bardaklar, aynı şekilde çizildi.

Lütfen yardımınızı esirgemeyin.
Şimdiden teşekkürler

sn hesapişi makinenin bardakları çizmesi olanaksız en çok çizikler genelde makineye tuz dolumu esnasında etrafa taşan tuzlardan meydana geliyor fakat siz hiç tuz kullanmadım demişsiniz yeni makinede, o halde bence deterjanı değiştirin derim(üçü bir arada tablet kullanmayın) normal deterjanla(toz) bi deneyin isterseniz ayrıca diğer çizilme şeklide makinenizin su sertlik ayarının doğru yapılmayıp tuzlarn hızlı çarmasından yapar tuz kullanacaksanız Şebeke suyunuzun sertliğini öğrenip doğru sertlik ayarını yapmanızı tavsiye ederim kolay gelsin..

cam bulaşıklarda çizme işi genelde suyun aşırı yumuşatılmasından kaynaklıdır. makine içinde su sertlik derecesi 0 ile 10 dh (alman sertliği arasında) olması gerekiyor. eğer su yumuşaklığı 0 ın da altına düşerse aşırı yumuşak su cam bardakların dış yüzeylerindeki kaplamasına zarar vererek çizme yapmasına sebep olur.

bu durumda ilk önce bulaşık makinesini kullanmış olduğunuz şebeke suyunun sertlik derecesini öğrenmek gerekiyor. bunun için en sağlıklı çözüm Toplam sertlik kiti dediğimiz kit ile ölçüm yapmaktır. bu ölçümü yapıp şebeke su sertliğini öğrendikten sonra tekrar yorum yapılmalı. Arçelik yetkili servisinin mutlaka ölçüm yapmış olması gerekiyor. bu sertlik konusunda bilginiz var mı ?

sonuç olarak cam bulaşıkları çizme işi makina arızasından kaynaklanmaz. su sertliği , tuz , su sertlik ayarı ve deterjan dörtlemesi ile ilgilidir.

Sayın semihyazar ve kanyak,

Arçelik para iadesi yapmaya karar verdi. Bu yüzden artık, temiz yıkayan, çizmeyen ve iyi kurutan bir makine araştırmaya başlayacağım. Bu konuda önerileriniz olursa sevinirim. Sanırım 1500tl civarı bir iade olacak. Bu rakama kadar makine alabilirim. Hem iyi, hem daha ucuz olursa süper olur. İlk tercihim yarı ankastre, olmadı inox, o da olmazsa beyaz.

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Merhaba,

Arçelik 92104 bulaşık makinem anormal şekilde çiziyor. Bardaklar kullanılamaz hale geliyor. Bardaklarda daire şeklinde ve ayrıca dikine çizikler oluyor. Makineyi 2 kez değiştirdi arçelik ama farketmedi.

Aslında bu makineyi atıp, en ucuzundan bir makine alacaktım ama candoğan beyin "makine çizmez, deterjandandır" yazdığını okuyunca, bir de size danışmak istedim.

Şimdiye dek yapılanlar (servisin yönlendirmesi ile):

-Tuz+klasik toz deterjan+ parlatıcı(4 seviyesi)(finish)
-Tuz+ hepsi birarada toz deterjan+ parlatıcı(3 seviyesi)(finish)
-Tuz+tablet deterjan+parlatıcı(3) (finish)
-Tuz+tablet deterjan+parlatıcı(3) (fairy)
- Yeni makinede tuz hiç konmadı+tablet deterjan+parlatıcı (fairy)

Bu arada Paşabahçe f&d serisi alın, bardaklarınız kalitesiz dediler. Onu da aldım. 1000 dereceye dayanıyor denen bardaklar, aynı şekilde çizildi.

Lütfen yardımınızı esirgemeyin.
Şimdiden teşekkürler
slm öncelikle herkes işini yapar servisin dediklerinden sadece 1 doğru diğerleri yanlış oturdunuz il neresi bulaşık makinası suyu 2 sebepten çizer motor yüksek devir 1de fiskiyelerden bulundunuz ilinsuyu aşırı kireçliyse iyi marka kireç kırıcı musluğa takılır ayrı ayrı tuz parlatıcı deterjan kullanılır su sertlik ayarı yapılıp makinanıza ona göre ayar yapılıp sorun çözülür dış etken olarak alimunyumdan yapılmış tencere tavalar ocak bek kapaklarıda çizmeye sebep olur alimunyum suda çabuk çözünür tabi bunların sürekli olması anarmol

slm öncelikle herkes işini yapar servisin dediklerinden sadece 1 doğru diğerleri yanlış oturdunuz il neresi bulaşık makinası suyu 2 sebepten çizer motor yüksek devir 1de fiskiyelerden bulundunuz ilinsuyu aşırı kireçliyse iyi marka kireç kırıcı musluğa takılır ayrı ayrı tuz parlatıcı deterjan kullanılır su sertlik ayarı yapılıp makinanıza ona göre ayar yapılıp sorun çözülür dış etken olarak alimunyumdan yapılmış tencere tavalar ocak bek kapaklarıda çizmeye sebep olur alimunyum suda çabuk çözünür tabi bunların sürekli olması anarmol

motorun yüksek devirli dönmesini anlayamadım usta? motor ne sebepten yüksek devirde dönebilir ki

motorun yüksek devirli dönmesini anlayamadım usta? motor ne sebepten yüksek devirde dönebilir ki

Aynı kanaatdeyim...bulaşık makinalarında motor devir kontrol ünitesi yoktur , motor ya çalışır ya da çalışmaz veya devir-daim hattına kaçan yabancı bir cisim tıkanıklığa sebebiyet verip, motor zorlanabilir.

Eski makineler için dediğiniz doğruydu; ancak bazı yeni nesil bulaşık makinelerinde de artık hassas dijital devir kontrollü BLDC motor kullanılıyor. Seçtiğiniz program veya fonksiyona göre motorun devri, dolayısıyla da püskürtme basıncı değişebiliyor.

Bardakların beyazlaması ve çizilmesinin yegane sebebi yanlış tuz seviyesi ayarıdır. Buna ilaveten Fairy kapsül tek başına kullanılsa dahi cam eşyaları korozyona uğratıyor. Ayrıca deterjan etkisi çok yoğun olduğundan durulanması zor bir deterjan. Bu açıdan tavsiye etmem.

Eğer klasik toz veya jel deterjan kullanacaksanız su sertlik değerini ölçüp ona göre tuz ayarı yapın ve tuz etkili deterjan kullanmamaya dikkat edin. Ya da 29dH sertliği geçmeyen bir bölgedeyseniz makineye hiç tuz doldurmayıp tuz etkili tablet ya da kapsül deterjanları deneyebilirsiniz.

1500TL civarı bütçe ile sırasıyla AEG F99009M0P, Electrolux ESF6710ROX, ESF6600ROX, Bosch SMS58N08TR, Siemens SN26M283TR ve Profilo BM6480MG bulaşık makinelerinden birini öneririm.

devirden kastım suyun basıncı omakineni içinde ve bundan 5 sene öncesi ve şuan üretilen makinelerin bazılarında tüp rezistanslı modellerde altta bir motor daha vardır yıkama esnasında üst veya alt fiskiyenin yolunu kapar ve su daha basınçlı çarpar buda çizmeye sebep olur çizilmeler ayrıca camın üzerindeki verniklede alakalı olur marmarabölgesinde tuz kullanılmasada makine çizmez

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri