Kontrol Kalemi

Türkiye, Avrasya Bölgesinin Veri Merkezi Üssü olacak!

Avrasya Bölgesinde sadece Türkiye’de düzenlenebilen DCF Veri Merkezi Fuarı, veri merkezleri alanında 30 ülkeden sektör profesyonellerini bir araya getirmeyi hedefliyor. 20 – 22 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuar Data Center, Cloud, Cyber Security, IoT,  Big Data, DevOps, Blockchain, AI, AR-VR ve Software gibi tüm yenilikçi sektörlerin geliştirilmesi ve uluslararasılaştırılması için stratejik ve hayati bir önem taşıyor.

Bilgi, eğlence, iletişim, finansal hizmetler, kamu yönetimi, enerji transferi, güvenlik gibi güncel hayatı tamamlayan her şey bugün dijital ortamda toplanıyor. Milyarlarca bilgi ve verinin saklanması, transferi ve işlenmesi tüm sektörler için büyük önem taşıyor. . Bilgi ve verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması çok sayıda bilgisayar ve ağ donanımlarının bir araya geldiği fiziksel veri merkezleri ile mümkün oluyor. Dünyada veri trafiğini saklayan, yönlendiren irili ufaklı merkez sayısının 10 milyona yaklaştığı ve bu merkezlerin 2 milyar metrekareye yakın fiziki bir alanı kapladığı tahmin ediliyor.

Türkiye bu sektörün neresinde ve bu alanda neler yapılıyor?

Türkiye son yıllarda, pandeminin de etkisiyle, veri merkezi sektöründe dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri haline geldi.  Mevcut veri trafiğinin yüzde 95’ini dışarıdan sağlayan Türkiye için veri merkezi sektörü hayati derecede önem taşıyor.  Yeni yatırımlar açısından büyük bir potansiyel olarak görülen Avrasya’da sektörün tüm taraflarını bir araya getirmeyi hedefleyen veri merkezi fuarı DCF Data Center Expo İstanbul’da üçüncü defa düzenlenecek.

20-22 Ekim 2022  tarihleri arasında, üç gün boyunca, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek DCF Data Center Expo, tüm Ortadoğu, Doğu Avrupa, Balkanlar, Körfez Ülkeleri ve Kuzey Afrika’dan 30 ülkenin bilişim teknolojileri profesyonellerini, girişimci firmaları ve uzman konuşmacıları bir araya getirecek.

 

Bilişim sektörüne yeni teşvikler!

DCF Data Center Expo Proje Müdürü Savaş Burkay, “Türkiye’de bilişim sektörüne yönelik çok önemli gelişmeler oluyor.  Cumhurbaşkanlığı 5447 sayılı kararıyla 19 Nisan 2022’de çıkarılan  “Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı”nı çok önemli buluyor ve etkili olacağını tahmin ediyoruz. Bilişim ihracatının arttırılmasına yönelik çıkarılan programda hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılacak tanıtım ve yatırım faaliyetleri teşviklendiriliyor.  Türkiye, gerçekten de çevresindeki 100 ülkeye göre bilişim know-how’ını ve ilgili sektör sanayiini geliştirmiş ve bu alanda bölgesinde rakipsiz bir ülkedir. Çevre ülkelerdeki sektörel ihtiyaca cevap verecek en uygun firmalar Türk firmaları olacaktır. Bu açıdan çıkarılan teşvik programının çok iyi duyurulması ve firmalarımızın sevk edilmesi çok önemlidir.“ dedi.

DCF Data Center Expo’yu kimler ziyaret edecek?

DCF Data Center Expo; Kamu Kuruluşları, Banka ve Finans, Telekomünikasyon Kurumları, Sağlık Kurumları, Data Center İşletmecileri, Endüstriyel Üreticiler (Otomotiv, Beyaz Eşya, Ambalaj gibi), Call Center, Sigorta, Tekstil, İnşaat, Ulaştırma (Hava Yolları, Deniz Yolları gibi), Enerji, Turizm, Kimya, Gıda, Basın Yayın sektörlerinin bilişim yöneticilerine  hitap ediyor.

Bilgi için: info@datacenterfuari.com +90 212 266 00 50

Exit mobile version