Kontrol Kalemi

Türk çimento üreticisi, dünyada ilk kez ABB Ability™ MNS Dijital kuran şirketlerden biri oldu

Türk çimento üreticisi, dünyada ilk kez ABB Ability™ MNS Dijital kuran şirketlerden biri oldu

  ABB’nin akıllı elektronik, edge bilişim ve bulut teknolojisindeki en son yeniliklerinden biri olan alçak gerilim şalt çözümü MNS™ Digital, Batısöke Çimento tesisindeki operasyonları optimize etmek için gerçek zamanlı verilere erişim ve durum izleme kolaylığı sağlıyor.

  Batısöke Çimento, Türkiye’nin batısındaki Aydın ilinin yakınlarındaki çimento üretim tesisinde, operasyonlarını optimize etmek için ölçeklenebilir ve modüler alçak gerilim (AG) akıllı şalt çözümü ABB Ability™ MNS Digital’i dünyada ilk kez kullanan şirketlerden biri oldu. MNS Digital ile işletme maliyetlerinde yüzde 30’a kadar tasarruf elde etmek mümkün. Batısöke Çimento aynı zamanda, MNS Digital çözümlerindeki elektrik sistemleri için ABB Ability™ durum monitörizasyonu işlevini de dünyada ilk uygulayan şirket.

  Ülkenin ilk çimento fabrikalarından biri olan tesisin temelleri 1955 yılında atılmıştır. 2016 yılında, büyük çaplı geliştirme ve genişletme çalışmaları başlatılan fabrikanın yeni tesislerinin bu yıl içinde kullanıma sunulması bekleniyor.

  Batısöke Çimento, modern ve enerji verimli bir tesis elde etmek amacıyla, tesisteki proses çalışma sürelerini korumak için en son teknolojik yenilikleri uygulamanın ve son yıllarda otomasyon ve dijitalleştirmede sağlanan ilerlemelerden faydalanmanın yollarını arıyordu. Varlıkları için optimum toplam mülkiyet maliyeti (TCO) elde etmek amacıyla ayrıca, gereksinimler değiştiğinde kolayca güncellenebilecek oldukça esnek ürün ve çözümlere de ihtiyaç duyuyorlardı.

  ABB, tüm bu gereksinimleri karşılamak için, bilgiye dayalı seçimler yapmalarını, bakım döngülerini optimum hale getirmelerini ve planlanmamış kesintileri önlemelerini sağlayan dijital çözümler içeren eksiksiz bir elektrifikasyon çözümü sunmuştur.

  MNS Digital

  Operasyonları proaktif bir şekilde yönetmek amacıyla, hızlı ve doğru karar almayı destekleyen gerçek zamanlı veriler sağlayan yeni nesil AG şalt donanımı çözümü MNS Digital kurulumu sağlanmıştır. Modüler tasarımıyla bu şalt donanımı, gelecekteki genişlemeleri destekleyecek şekilde ölçeklenebilmektedir. Buna ek olarak ark hatalarına karşı tamamen korumalı bir sistem olan MNS Digital ile tesis personelinin güvenliği de artmıştır. Dijital iletişim ile operator, meydana gelen arızalardan haberdar edildiği için potansiyel tehlikeli durumlar ve ekipman arızalarından kaçınmak konusunda gerekli önlemleri alabilir ve daha güvende olur.

  Elektrifikasyon Ürünleri, Dağıtım Çözümleri Global Ürün Grubu Müdürü Marco Tellarini : “MNS Digital çözümünün bir parçası olan elektrik sistemleri için yeni ABB Ability™ durum izleme işleviyle müşteriler, operasyonlarına dair derin bir bakış açısı kazanmış ve veriler, her bağlantılı cihazın kullanımına sunulmuştur. Sistem, sorunun belirlenmesi ve çözülmesi arasındaki süreyi düşürerek tesislerde kesinti sürelerini kısaltmak için tasarlanmış ve daha iyi bir tesis çalışma performansı ve optimum işletme ve bakım maliyetleriyle ulaşılmasını sağlamıştır.”diye belirtmektedir.

  Şalt donanımı dijitalleştirmede liderlik konumuna ve onlarca yıllık deneyime sahip olan ABB’nin MNS Digital ürünü, ölçeklenebilir ve modüler bir AG akıllı şalt donanımı ve motor kontrol merkezidir. MNS Digital, uzaktan kullanım, izleme ve kondisyon temelli bakım kolaylığı sağlayan bir veri arayüzüne sahip akıllı cihazları içermektedir. Operatöre, operasyonlarından gelen gerçek zamanlı verilere erişim olanağı sağlayan akıllı cihazlar, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve bulut teknolojisinde yeni olanakların kapısını açar. MNS Digital ABB Ability™ bulut platformuna, yerel bir SCADA sistemi (denetleme kontrol ve veri toplama) veya ECMS (elektrik kontrol ve izleme sistemi), Otomasyon Sistemi 800xA veya diğer tür dağıtılmış proses kontrol sistemlerine (DCS’ler) bağlanabilir.

  ABB, gücü güvenilir ve verimli bir şekilde sağlamak amacıyla tesislere, ACS880 sürücüler, motorlar, yumuşak yolvericiler ve 800xA kontrol sisteminin yanı sıra ABB Ability™ bağlantılı çözümler portföyünün bir parçası olan yenilikçi orta gerilim şalt donanımı çözümü UniGear Digital’i de sunmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ