KontrolKalemi.Com

Topraklama Sorunu Tarih Oluyor

Elektrik temelinde var olan ve neredeyse tüm elektrikli sistemlerde sorun olan topraklama, varlığı bir dert, yokluğu ayrı bir dert olan ve vazgeçilmez elektrik sistemi öğelerinden biridir.

Tam da bu noktada Trimbox ekibi GNDSeries modeli ile topraklama sisteminde yaşanan sorunlara devrim niteliğinde çözümler üretti. Topraklamayı ve topraklamanın ne gibi sorunlara çözüm olup, ne gibi sorunların kaynağı olabileceğine değinmek gerekirse;

Topraklama, elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki “topraklama” sistemine bağlanması yöntemidir. Böylece cihazda elektrik kaçağı varsa, dokunduğumuzda elektrik akımı bizim üzerimizden değil, direnci daha az olan toprak hattı üzerinden geçer ve çarpılma tehlikesi ortadan kalkmış olur.

Peki topraklama bu kadar önemli iken, elektrikli cihazlarda bazen hangi sorunların kaynağı haline dönüşebiliyor. Topraklama elektrik sistemlerinde;

  • Nötr – toprak voltajı sorunu,
  • Görüntü sistemlerinde parazit,
  • Ses sistemlerinde parazit,
  • Topraklama hattında zayıflama ve temassızlık halinde metal gövdeli cihazlarda çarpılma vb. sorunların kaynağı yada parçası olabilmektedir.

Trimbox, GNDSeries modeli ile hassas elektronik kartlarda, özellikle test ve ölçüm cihazlarında nötr-toprak voltajının istenilen 1V seviyelerinde olmasını sağlar. Bu voltaj değerini istenilen değer ve oranda düşürebilme kabiliyetine sahiptir. Bu işlevini yerine getirirken görüntü ve ses sistemlerinde topraklamadan kaynaklı oluşabilecek parazitleri de engeller. Özellikle medikal sektöründe görüntüleme cihazları, kamera monitörleri ve projeksiyon cihazları da dahil tüm ekranlı sistemlerde ve ses sistemlerinde ki bu hayati öneme sahip kronik denebilecek problemleri çözmüştür.

GNDSeries ayrıca, topraklama hattında temassızlık, zayıflık yada hiç topraklama olmadığında metal gövdeli cihazların gövdesinde oluşabilecek voltaj artışını da engelleyerek, olası bir çarpılma riskini de minimize eder.

Tüm Dünya’da hızlı bir talep göreceği belirgin olan GNDSeries şimdiden ciddi talep görmeye başlamış ve ciddi bir boşluğu doldurmuştur.

Detaylı Bilgi için: http://www.gndseries.com

 

ETİKETLER:
Gnd Seriestrimbox
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ