Kontrol Kalemi

Teslimatta Dronlara Rakip Çıktı

Skype’ın kurucuları Ahti Heinal ve Janus Friss, Starship Technologies bünyesinde dronların aksine karadan teslimat yapan otonom Starship robotunu geliştirdiler.

[box type=”note” fontsize=”12″ radius=”10″]Bu robotların bugün yaptığını yirmi yıl önce biz yapardık. Mahallemizin tonton teyzeleri bizi bakkala göndererek ihtiyaçlarını bize aldırırlardı. O günlerde bu robotun olmasını isterdim.[/box]

Otonom robot 5 km’lik yarı çapta güvenli saklama kabında bulunan maksimum 15 kg’lık yükü 5 ila 30 dakika içerisinde teslim edebiliyor. Bu otonom robot sayesinde taşıma maliyetlerinin 5-10 kat azalacağı tahmin ediliyor.

Akıllı telefonla robotun konumu ve kontrolü ele alarak robotun gözünden çevresini görebilir, insanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Saygılı Robot Starship

Yaya hızında 8.5 km/h hızında seyahat eden robot karşılaştığı engelleri aşabilecek ve karşılaştığı yayalara yol vererek onları rahatsız etmeyecek.

Saklama kabında taşıdığı yükü teslimat boyunca kilit altında tutuyor ve teslim adresine varınca  kilit akıllı telefonla açılarak güvenli bir şekilde teslim ediyor.

[mom_video type=”youtube” id=”yL2MZDTVjKU”]

3 Sıfır Stratejisi

Starship Technologies CEO’su Ahti Heinla, şirket olarak stratejileri üç sıfır:

Exit mobile version