Kontrol Kalemi

Termik santraller fokların hayatını tehdit ediyor

Termik santraller fokların hayatını tehdit ediyor

  Marmara Denizi’nde de nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarına rastlandı. Ne var ki, Çanakkale’nin Karabiga kıyılarına yapılması planlanan 7 termik santralın, bu fokların hayatını tehdit ettiği belirtildi.
  Nesli tükenmekte olan  Akdeniz foklarının uzun yıllar sonra Marmara Denizi’nde de yaşadığı ispatlandı.Ancak bu fokları büyük bir tehlike bekliyor. Yapılması planlanan 7 termik santral fokların yaşamalanlarının içinde yer alıyor.

  Sualtı Araştırma Derneği – Akdeniz Foku Araştırma Grubu’nun (SAD-AFAG) yaptığı araştırmalarda Çanakkale’nin Karabiga kıyılarında 5 Akdeniz foku kameralarla görüntülendi. SAD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Veryeri, Akdeniz foklarının birey sayısının dünyada yaklaşık 700,Türkiye ’de ise 100 olduğunu söyledi. Dünyada nesli ileri derecede tehlike altında olan Akdeniz foklarının korunma önceliğinin en üst seviyede gerçekleşmesi için Türkiye’nin de uluslararası anlaşmalara imza attığını belirten Veryeri şunları söyledi:

  “Türkiye, bu canlının yaşam alanlarıyla birlikte korunmasını Bern, Barselona ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmeleri ile ilgili ulusal mevzuatımızla kabul ve taahhüt etti.  Doğa Koruma ve Milli Parklar Dairesi’nce onaylanmış olan Akdeniz Foku Ulusal Eylem Planı’nda nadir deniz memelisinin  Marmara’da yaşadığı ve yaşam alanları açıkça belirtilmiştir.”

  İKİ AY ÖNCE STATÜSÜ DEĞİŞTİRİLDİ

  Veryeri, Güney Marmara’da yer alan Karabiga kıyılarının 2 ay öncesine kadar Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası statüsünde iken ormanlık ve makilik alan bu statüden çıkartıldığını hatırlatarak, “Akdeniz fokunun Türkiye’de Korunması Ulusal Eylem Planında Akdeniz Foku Yaşam Alanı olarak belirtilen kıyılarda yapılması planlanan 7 adet termik santral inşaatının herhangi birinin dahi alanda yıkıcı etki yaratacağını daha önceden SAD tarafından ilgili kurumlara teslim edilen kapsamlı bir raporla belirtmişti. Karabiga ve Aksaz yerleşimleri arasındaki kıyılar Türkiye ölçeğinde çok önemli doğa ve denizalanı özelliğindedir. Anlaşılmaktadır ki alanda haritalara işlenen Akdeniz Foku Yaşam Alanı da harita ve lejantlardan yakın tarihte silinmiş” dedi.

  Ozan Veryeri, Karabiga’da yapılması planlanan 7 termik santralin çevresel değerler anlamında mevzuata ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu söyleyerek, yasadışı davranıldığını ifade etti. Ozan Veryeri, Karabiga ile Aksaz Köyü arasında kalan 15 kilometrelik kıyı ve deniz alanının sadece Akdeniz foku bakımından değil, yunuslar, bakir kıyılardaki Tepeli Karabataklar, konaklayan göçmen kuşlar,  mağaralardaki yarasalar, kara memelileri bakımından önemli yaşam alanı özelliğinde olduğunu kaydetti.

  RADİKAL

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ