Kontrol Kalemi

Sanayide motorlar dönüşecek

Sanayide motorlar dönüşecek

  Türkiye’nin sanayisinde yaklaşık 15 milyon elektrik motoru kullanıldığı bilgisini veren Işık, bunların yüzde 80’inin düşük teknolojili olduğunu söyledi. Yaptıkları ilk tespite göre bu motorların yaklaşık 30-40 yıllık olduğunu anlatan Işık, şunları kaydetti:

  “Türkiye’deki tüm elektriğin yüzde 35’ini tüketen ve yüzde 80’i düşük verimli elektrik motorlarını yüksek verimlileriyle değiştirmeyi planlıyoruz. Fabrika sahiplerine de bu motorları yenilemeleri gerektiğini çeşitli şekillerde söylüyoruz ama tabii onlar da bu işin kendileri için bir maliyet unsuru olduğunu dile getiriyorlar ve genelde de bu maliyeti düşünerek yenilemeye girişmiyorlar. Bu noktada şunu açıkça söyleyebilirim ki düşük teknolojili bir elektrik motorunu hurdaya ayırarak yüksek teknolojili ve verimli bir motorla değiştirdiğinizde katlanacağınız maliyet, yapılacak tasarrufla bir yılda çıkıyor. Yeni alımlarda düşük teknolojili bir elektrik motorunu tercih etmek yerine yüksek teknolojili ve verimli bir motoru satın aldığınızda katlanacağınız ek maliyet, elektrik tüketiminden yapılacak tasarrufla 4-5 ayda çıkıyor. Yani yüksek teknolojili motorlar, kendisini 4-5 ay içinde amorti ediyor.
  Sayıları 15 milyonu bulan söz konusu motorların ilk etapta 500 binini, 8 yıl içinde de tamamını yüksek teknolojili olanlarla değiştirmek, yenilemek istiyoruz. Yapılacak tüm bilgilendirmeye ve verilen desteklere rağmen söz konusu altyapısını değiştirmek istemeyenler için de farklı çözüm yolları sunabiliriz. Bu motorlarda verimliliği artırırken, elektrik tüketimini azaltacak bazı aparatlar var. Sanayicilerimize bunları kullanma noktasında da yol gösterici olabiliriz ama bizim asıl istediğimiz dönüşüm.

  Çünkü burada çok büyük bir enerji kaybımız var. Öte yandan, bunun dış ticaret boyutu da var. Geçen yıl 190 milyon doların üzerinde elektrik motoru ithal etmişiz. Oysa, bu alanda faaliyet gösteren 6 firmamız, Türkiye’nin ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. Yapılacak dönüşümle bu ithalatın da önüne geçmeyi düşünüyoruz.” ”

  Yaptıkları çalışmaya göre, Türkiye’de yoğunlukla kullanılan düşük teknolojili elektrik motorları yüksek teknolojili motorlarla değiştirilmesinin ülkeye büyük bir katkı sağlayacağını vurgulayan Işık, “Bahsettiğim gibi ülke elektriğinin yüzde 35’ini sadece bu motorlar tüketiyor. Bunların hepsinin yüksek teknolojiye geçmesi halinde elektrik tüketimimiz ciddi oranda azalacak. Böylece cari açığımızda da önemli bir kalem olan elektrik tüketimine harcanan miktardan 8 milyar lira, ülkenin cebinde kalacak” dedi.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ