Kontrol Kalemi

ROBOİK – İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması

ROBOİK – İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması

  İç güvenlik ya da askeri alanda operasyonel kabiliyetlerin arttırılması, hata payının düşürülmesi, muhtemel personel zayiatının minimuma indirilmesine katkı sağlayacak insansız sistemlerin tasarlanması amacıyla düzenlenen yarışma tüm katılımcılara açık olarak düzenlenmektedir.

  Üç Boyutlu Model Tasarım ve Serbest Çizim Kategorileri olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada birinciye 100.000 TL ödül verilecek olup son başvuru tarihi 30 Eylül 2017 olarak belirlenmiştir.

  Yarışma, bir çeşit ortak ar-ge platformu gibi düşünülerek yapılandırılmış ve hayata geçirilmiştir. 2017 yılında ilk kez gerçekleştirilecek olan yarışma fikir aşamasından endüstriyel tasarıma geçişi sağlayacak çalışmalara yön vermek ve desteklemek amacını taşımaktadır.

  Savunma sanayi, sadece belirli bir kulvarda çalışan firmaların
  katılım sağladığı bir alan olmaktan çıkarılarak daha büyük katkıların hızla sağlandığı, etki ve nüfuz alanının genişletildiği bir sanayi dalına dönüşmektedir. Bu yarışma geniş katılımın sağlandığı bir sanayinin oluşturulması için bir arayüz görevi üstlenecektir.

  Üniversitelerin, Ar-Ge Merkezlerinin savunma sanayine olan ilgisini artırmak, Araştırmacı – Sanayici – Kullanıcı üçlüsünün etkileşim içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan yarışmanın, İnsansız Hava Aracı, Su Altı ve Su Üstü Araç Yarışması formatları da bu yıl içerisinde belirlenerek duyurusu yapılacak ve 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir

  İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması, insansız, uzaktan kumandalı ve/veya otonom(kendi basına karar alarak hedefe doğru ilerleyerek görev icra etme kabiliyetine sahip), balistik korumaya sahip askeri kara araçlarının kavramsal tasarımını hedefleyen yarışmadır. Katılımcılar bireysel ya da ekip olarak yarışmaya dahil olabilecektir.

  Serbest Çizim Kategorisi

  Bu yarışma grubu, yerli ve yabancı tüm katılımcılara açık ve bireyseldir. Katılımcılardan beklenen özgün tasarım fikirlerini serbestçe hayata geçirmeleridir. Teknolojik
  uygunluk ve üretim açısından uygulanabilir tasarım ve çizimlerin dijital ortamda sunulması esastır.

  3B Model Tasarım Kategorisi

  Bu yarışma grubu, yerli ve yabancı tüm katılımcılara açık ve bireyseldir. Üç boyutlu modelleme yazılımları kullanılarak alt sistem seviyesine kadar detaylandırılmış araç
  modelinin tasarlanmasına yönelik olan bu katılım grubu için teknolojik ve uygulama esaslarına yönelik plan ve senaryo detaylarının dijital ortamda sunulması esastır.

  Sonraki yıllarda, araç ve otonom sistemin geliştirilmesine yönelik kademeli olarak gelişimin sağlanması amacıyla yarışmanın kapsamı geliştirilecektir.

  Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin Tıklayın

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ