Kontrol Kalemi

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı uzun süredir, geleneksel halk ilaçları olarak, çok çeşitli sağlık sorunları için kullanılmaktadır. Papatya bitkisel çayının hoş tadı ve erişilebilirliğinin yanı sıra, papatya çayının faydaları yıllar boyunca övgüyle söz edilmiştir. Bu çaydaki flavonoidlerin, seskiterpenlerin ve diğer güçlü antioksidanların varlığı insan vücudu üzerinde önemli etkilere sahiptir.

 

Papatya Çayının Faydaları

 

  1. Stresi hafifletir

 

Çay tüketiminin en yaygın nedenlerinden biri, bileşenlerinin rahatlamaya yardımcı olmadaki güçlü yeteneğidir. Papatya çayı ılık, yatıştırıcı doğası sayesinde stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, günde bir veya iki bardak papatya çayı içilir veya özellikle strese girmiş hissettiğinizde içilir.

 

  1. Daha İyi Uyumana Yardımcı Olabilir

 

Papatya çayı içindeki rahatlatıcı bileşikler, stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda daha hızlı uyumanıza ve daha rahat bir duruş elde etmenize yardımcı olur. Papatya çayı, uyku apnesi ve uykusuzluk gibi uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için ve ayrıca uyuyacak kadar rahatlamak için mücadele eden insanlar için uykuyu tetikler. Yatmadan önce bir bardak papatya çayı içmek genel sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

 

  1. Cilt Sağlığını Destekler

 

Papatya çayı içmek zihniniz ve vücudunuz için sağlık açısından çok faydalı olabilir, fakat aynı zamanda cilt koşullarını tedavi etmek için topikal olarak da kullanılabilir. Genellikle banyolarda kaşıntılı, pullu cildi tedavi etmek için kullanılır, papatya çayı da sağlıklı cilt yararları için doğrudan cilde uygulanabilir.

 

Papatya çayı, egzama ve rosacea gibi cilt tahrişlerini gideren anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Papatya çayı içindeki doğal polifenoller ve fitokimyasallar izlerin iyileşme sürecini hızlandırabilir ve kırışıklıkları ve kırılmaları en aza indirebilir. Polifenoller temel olarak erken yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri ortadan kaldırmak için çalışır.

 

  1. Sindirime Yardımcı Olur

 

Papatya çayı, bağırsak problemlerini, mide ve karın ağrıları ile birlikte, irritabl barsak sendromu gibi sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Geleneksel olarak çocuklarda kolik tedavisi için kullanılan papatya ayrıca gazı rahatlatmakta ve mide ülserlerini önlemede son derece iyidir.

 

Papatya formülündeki bileşikler ve antioksidanlar asit çıkışını ve ülsere neden olabilen azalmış lökotrienleri azaltır. Papatyadaki anti-enflamatuar özellikler de ishalin önlenmesinde faydalıdır. Bu sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için, her yemekten 30 dakika önce bir bardak papatya çayı tüketin.

 

  1. Bağışıklık Sistemini Artırma

 

Papatya çayının en müthiş sağlık yararlarından bir diğeri, soğuk algınlığı önleme ve griple mücadele için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olma özelliğidir . Papatya aromatik kokusu tıkanmış sinüsleri temizlemeye yardımcı olur ve anti-bakteriyel özellikleri bağışıklık sisteminize zarar veren istenmeyen bakteri ve virüsleri yenmek için çalışır. Papatya’nın yatıştırıcı özellikleri de boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Günde birkaç bardak papatya çayı içmek sizi daha iyi bağışıklık sistemine kavuşturur.

 

  1. Sağlıklı Saçlar

 

Papatya çayının bir başka topikal kullanımı, daha sağlıklı, daha parlak saçları teşvik etmektir. Anti-enflamatuar bileşikler, kepeğe yol açabilecek kaşıntılı, kuru saç derisini hafifletebilir.

 

Papatya çayı da doğal bir saç açıcıdır, böylece demiri saç derinize uygulayarak daha hafif saçlara veya vurgulara sahip olabilirsiniz. Bu avantajlardan yararlanmak için, saçınızı duşta soğuk papatya çayı ile durulayın.

Papatya Çayının Faydaları hakkında daha fazla bilgi almak ve diyetisyen desteği ile beslenme planınıza eklemek için en uygun ve kolay seçenek olan Appvice Online Diyetisyen Platformu ile başlamanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ