Kontrol Kalemi

Omron Yapay Zeka donanımlı Makine Otomasyon Kontrolörü geliştiriyor

Omron Yapay Zeka donanımlı Makine Otomasyon Kontrolörü geliştiriyor

  Omron, otomatik öğrenme Yapay Zeka (AI) algoritmasına sahip bir makine otomasyon kontrolörü geliştirildiklerini duyurdu. Endüstride türünün tek örneği olan bu Yapay Zeka donanımlı kontrolör, fabrika tesislerinde üretim hatları ve ekipman değişimini mikrosaniyeler içinde kontrol edebilen programlanabilir lojik kontrolör ile Yapay Zeka işleme fonksiyonu arasında gerçek zamanlı entegrasyona olanak sağlıyor. Ekipman ve süreçlerin durumunu izlemek için Omron’un kapsamlı sensör serisini kullanan kontrolör, bileşenleri düzensizlik ortaya çıkmasına izin vermeden güvenli şekilde yönetiyor. Kontrolör, makinelerdeki düzensiz davranışları yerleşik Yapay Zeka algoritmasının öğrenmek üzere inşa edildiği nedensel modeli temel alarak öngörüyor.

  Son yıllarda geniş bir ürün yelpazesi için küçük parti üretim ve optimum konumlarda esnek üretim trendlerinin küresel ölçekte yükselişe geçmesiyle, Yapay Zeka ve nesnelerin interneti (IoT) konseptlerinin üretim tesislerine entegre edilmesine yönelik gereksinim gün geçtikçe büyümektedir. Bu yaklaşım, üreticilerin yetkin çalışan eksikliğini ve işçilik maliyetlerindeki dalgalanmaları yönetirken, eşzamanlı olarak ekipman kullanımını artırmasına ve kaliteli ürünleri dengeli bir şekilde üretebilmesine olanak sağlar. Mikrosaniye düzeyinde kontrol gerçekleştirilen üretim tesislerinde veriden faydalanmak için verilerin (ör. konum, titreşim ve sıcaklık verileri) yüksek hız ve yüksek hassaslıkla alınması ve zaman verileriyle ilişkilendirilmesi gerekir.

  Birleştirilen verilerin analiz edilmesi ve kullanılması, olası makine hatalarını hızlı şekilde öngörebilinmesine, ekipmanın durmasını önlemesine ve ürün kalitesindeki bozulmaların önüne geçilebilinmesine imkan tanır. Ayrıca, Nesnelerin İnterneti’nin hızlı entegrasyonu, büyük miktarda verinin sisteme dâhil olmasına neden olmuş, bant genişliği artışından bağımsız olarak Yapay Zeka tarafından analiz edilmesi için tüm verilerin buluta aktarılmasını zorlaştırmıştır. Nesnelerin İnterneti’nin üretim tesislerinde kullanılmasındaki bir diğer zorluk, anında yanıt sağlamanın son derece önemli olduğu üretim tesislerinde, sensörlerden, motorlardan ve diğer cihazlardan gelen verilerin buluta gönderimi ve geri alınmasının doğurduğu iki katmanlı veri aktarımından kaynaklanan yanıt gecikmesidir.

  Makine kontrolü ile Yapay Zeka arasında gerçek zamanlı entegrasyon

  Bu sorunlara çözüm arayışını sürdüren Omron, “ICT ile geliştirilen zeka” konseptini üretim tesislerine taşıyor. Omron, yetkin çalışanların bilgisini, ekipman ve süreçlerin kontrolüne aktarıyor. Bu kazanım, Nesnelerin İnterneti özellikli otomatik üretim sağlayan veya söz konusu ekipmanlara optimum Yapay Zeka algoritmaları uygulayan geniş kapsamlı fabrika otomasyonu (FA) ekipmanının kullanılmasıyla elde ediliyor. Bu konsept bağlamında geliştirilen Yapay Zeka özellikli kontrolör, ekipman düzensizliği belirtilerinin anında algılanmasını sağlıyor. Makine otomasyon kontrolörünün Yapay Zeka algoritmaları, hassas algılama verilerini kullanarak makinenin tekrarlanan hareketlerini öğreniyor ve makine durumunun izlenmesi ve gerçek zamanlı kontrolüne yönelik geri bildirime olanak sağlıyor.

  Makine otomasyon kontrolörü Yapay Zeka fonksiyonunu üretim süreçlerinde nasıl kullanır?

  1. Ekipmanlardan motorların algılama verilerini (ör. titreşim ve sıcaklık) ve çıkış verilerini alır, daha sonra bu verileri kronolojik olarak gerçek zamanlı işler

  2. Gerçek zamanlı kronolojik verilere dayalı olarak düzenli veya düzensiz çalışma durumlarına ait karakteristik değerler oluşturur

  3. Karakteristik değer verilerini biriktirir ve nedensel analizden sonra makine öğrenimi için model verileri oluşturur

  4. Bu modelin verilerine dayalı olarak, durum izleme ve kontrol geri bildirimlerini gerçek zamanlı gönderir

  Omron, aynı zamanda Yapay Zeka teknolojisinin üretim tesislerinde kullanışlı bir araç haline gelmesi için kontrolör, görsel denetim sensörü ve diğer Yapay Zeka donanımlı ürünlerinin geliştirilmesine ağırlık verecek. Ekipman ve süreçlerin izlenmesi ve ürün kalitesinin korunması için Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti konseptlerini kullanarak, müşterilerinin “hatasız ve durmayan” üretim süreçlerini hayata geçirmesine yardımcı olacak. Kontrolör örnekleri 2016 itibariyle belirli müşterilere gönderilmeye başlandı ve Omron kendi tesisleri ve müşterilerinin fabrikalarında sunumlar gerçekleştirdi. Sunumlarda, ekipmanlardaki düzensizliklerin öngörülmesi ve analiz edilmesi, 2018’de gerçekleşmesi planlanan lansman ve hizmete alma öncesi bu düzensizliklerin sebep-sonuç ilişkileri hakkındaki bilgilerin geliştirilmesi hedeflendi.

  Geniş bir üretim tesisi yelpazesi için uzun süredir Fabrika Otomasyonu ekipmanları geliştiren ve tedarik eden Omron, müşterilerine yeni avantajlar sağlama vizyonu ile hareket ediyor. Bu gelişmeler EtherCAT®, IO-Link ve diğer açık ağlar gibi dünyanın en gelişmiş bilişim teknolojilerinin proaktif olarak kullanılması sonucunda sağlanıyor. Yapay Zeka algoritmalarının ekipmanlara uygulanmasında yirmi yılı aşkın süredir edinilen bu bilgilerden faydalanan Omron, daha önce bilindiği üzere masa tenisi robotu FORPHEUS’u geliştirmeyi başarmıştı.

  FORPHEUS, Omron’un temel teknolojisi olan “Algılama & Kontrol + Düşünme” kavramının somut bir örneğidir. Bu akıllı öğretici robot, OKAO Görsel Denetim yüz/birey tanıma teknolojisi gibi temel teknolojilerden ve dünyanın ilk “sürücü konsantrasyon seviyesini algılayan teknolojiye” sahip sensöründen faydalanıyor. Çeşitli Fabrika Otomasyonu ekipmanları ve robot teknolojisinin kullanıldığı üretim tesislerine yönelik otomasyon deneyimini son teknoloji ürünü Yapay Zeka algoritmalarıyla birleştiren Omron, insan kaynakları eksikliği ve işçilik maliyetlerindeki artışla başa çıkmaya çalışan üretim işletmelerine destek sağlıyor. Omron, “makinelerin insan becerilerini ve yaratıcılığını sergilediği”, “geleceğin üretim tesislerine” geçiş sürecini hızlandırıyor.

  Günümüzün iş modeli taleplerini karşılıyor

  Omron’un entegre, akıllı ve interaktif teknoloji çözümleri üreticilerin yenilik yaparak verimlilik, esneklik ve kaliteyi artırırken ürünlerini geliştirmelerine imkan tanıyor. Dünya çapındaki lider üreticiler; Omron’un entegre robot teknolojileri, bağımsız akıllı araçları (AIV), algılama, kontrol, emniyet, komponentler ve gelişmiş denetim çözümlerini kullanıyor. Dikey ve yatay entegrasyon, akıllı ürün verisi kullanımı ve İnsan-Makine işbirliği üretim alanında otomatik optimizasyonun önünü açıyor. Omron bu tür teknolojileri geliştirip üretmenin ve patentini almanın yanı sıra uygulanması için gerekli mimariyi de sunuyor. Omron’un Sysmac platform mimarisi tüm bu öğeleri bir araya getirerek üretim ortaklarının sektörde lider haline gelmesini sağlıyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ