Kontrol Kalemi

Omron kontrol panolarına yeni değerler katıyor

Omron, çok sayıda komponenti kapsayan kontrol panolarına yeni değerler katıyor

Omron, kontrol panoları üretmek için tümü ortak bir tasarım platformunda geliştirilmiş olan 18 farklı ürün kategorisinde 600 farklı fabrika otomasyonu (FA) cihazını piyasaya sürüyor. Yeni fabrika otomasyonu (FA) cihazları, Omron’un tescilli Push-in Plus kablolama teknolojisiyle üretiliyor.

Omron dünya çapında 300 müşterisiyle kontrol panolarını tasarlama ve üretme konusunda karşılaştıkları zorluklara ve ihtiyaçlara odaklanan bir piyasa araştırması gerçekleştirdi. Bu girişimin ardından Omron, kontrol panosu üreticileri için ortak bir platforma dayanan yeni bir Fabrika Otomasyonu (FA) cihazı ürün yelpazesi geliştirdi. Tüm cihazlar UL, CE ve CSA dahil gerekli sertifikalara sahiptir.

Modern bir kontrol panosu tasarlamak ve üretmek gittikçe daha karmaşık ve zaman alan bir iş haline geliyor. Pano üreticilerinin hem sıkı uluslararası ve yerel standartları karşılaması gerekiyor hem de üzerlerinde işi yetiştirme zamanının kısa ve maliyetlerin düşük tutulması konusunda sürekli bir baskı var. Üreticiler özellikle nitelikli işçi konusunda ciddi eksikliklerle de karşı karşıya kalıyor. Zaten kompakt olan tasarımlara daha fazla fonksiyon eklendikçe kontrol panolarında kullanılan cihaz adeti de artıyor. Bununla birlikte boyutları küçültme veya mevcut panolara daha fazla fonksiyonellik katma yönünde bir eğilim var.

Omron’un tüm fabrika otomasyonu (FA) kontrol cihazları ürün yelpazesinde daha küçük ve standart bir komponent yüksekliğine erişmek; kablo kanallarının ve komponent yerleşiminin standart hale getirilmesini ve böylece alanın en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Bir panodaki ölü bölge, eski modele göre yatayda %50’ye ve dikeyde %20’ye kadar azaltılabilir. Bir kontrol panosu üretirken hemen her zaman en çok zaman alan ve en maliyetli işlem kablolama olur. Komponentleri birbirine bağlamak için çok sayıda kontrol kablosunu bağlamak gerekir. Geleneksel vidalı tip terminallerle karşılaştırıldığında Omron’un yeni Push-in Plus teknolojisi, daha az kablo takma kuvvetiyle kabloların sıkı bir şekilde yerine oturması anlamına gelir. Bu şekilde kablolama, bir kulaklığı takmaktan çok daha kolaydır. Ayrıca bu yumuşak kablolama teknolojisi, aşırı kullanım sonucu meydana gelen arıza (RSI) riskini de azaltabilir.

Omron, tüm temel ürünlerinin parça verilerini Omron’un web sitesindeki çevrimiçi bir kütüphanede kullanıma sunar. Bu kütüphanede yer alan bilgiler doğrudan Eplan ve Zuken E3 gibi önde gelen pano tasarım yazılım paketlerinin içine aktarılabilir. Aynı zamanda Omron’un web sitesinde en sık kullanılan formatlarda 2D ve 3D CAD dosyaları da bulunmaktadır. Bu da, kontrol panosunun içindeki alanın en verimli şekilde kullanılmasını kolaylaştırır.

Bu yılın Ocak ayından itibaren Omron, en iyi şekilde hazırlanmış pano parça listeleri sunma konusunda yeni bir hizmet sağlamaktadır. Bu hizmet özellikle ciddi zaman baskısı altında olduklarında bu görevleri yerine getirecek kaynaklardan ve tesislerden yoksun olan küçük pano üreticileri için değer taşır.

Yeni FA cihazlarının piyasaya sürülmesine paralel olarak 35 ülkede küresel bir acil dağıtım ağı merkezi bulunmaktadır. Buralarda hem mevcut hem de yeni ürünler gittikçe daha fazla miktarda ve çeşitte ürün depolanmaktadır.

Modern kontrol panosu tasarımına ilişkin üç temel konu

Omron’un Kontrol Panoları için Yeni Değerler Programı, pano yapımındaki sinyal kontrol ve dağıtım işlemlerinin tüm yönlerine fayda sağlamanın yanı sıra pano tasarımındaki gelişmeler, pano üretim sürecindeki yenilikler ve pano üretiminde yer alan kişilere kolaylık sağlamak dahil olmak üzere üç temel konuya odaklanmaktadır. Eksiksiz Omron portföyü, standartlaştırılmış bir yükseklik ve tescilli Push-in Plus teknolojisini kullanarak kablolama ve montaj işlemini kolaylaştıran daha küçük ve ince komponentlere ayrılarak yeniden tasarlandı.

Aynı ölçülerde standart tasarım, pano üreticileri için tasarım kolaylığı sağlar. Aynı ölçülerde tasarıma geçilmesi, farklı yüksekliklerdeki komponentlerden dolayıortaya çıkan ölü bölgeleri yok ediyor. En önemlisi de komponentlerin güvenilirliğini etkileyebilen panodaki dar alanlarda oluşan sıcak noktaların sayısı önemli ölçüde azaltılmaktadır.

Omron’un tüm fabrika otomasyonu (FA) kontrol cihazları ürün yelpazesinde daha küçük ve standart bir komponent yüksekliğine erişmek; kablo kanallarının ve komponent yerleşiminin standart hale getirilmesini ve böylece alanın en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

3.5 mm genişlik sunan ince, pano içi komponent tasarımı ve derinliği azaltılan pano üzeri komponentlerle birlikte yeni komponentlerin kullanıldığı panoların boyutu, geleneksel komponentlerin kullanıldığı uygulamalara kıyasla %20’ye kadar küçültülebilir. Düşürülmüş güç tüketimi (dolayısıyla daha az ısı üretimi) sayesinde her model için 55°C ortam sıcaklığında yan yana montaj mümkündür. Bu şekilde de panonuzda daha fazla yer kazanmış olursunuz.

Birçok pano üreticisi, panoları çok kısıtlı bir sürede hazırlama konusunda büyük baskı altında tutuluyor. Bu duruma çözüm olarak Omron’un, kontrol panosu portföyü için 35 ülkede küresel bir acil dağıtım ağ merkezi bulunmaktadır.

Omron, tüm temel ürünlerinin parça verilerini Omron’un web sitesindeki çevrimiçi bir kütüphanede kullanıma sunar. Bu kütüphanede yer alan bilgiler doğrudan Eplan ve Zuken E3 gibi önde gelen pano tasarım yazılımı paketlerinin içine aktarılabilir.

Bir kontrol panosu üretilirken hemen her zaman en fazla zaman alan ve en maliyetli işlem kablolama olur. Modern bir kontrol panosunun içine baktığınızda, uygulamaya bağlı olarak genelde güç kaynakları, röleler, klemensler, PLC ve daha birçok komponentleri görürsünüz. Ancak bunların yanı sıra bu komponentleri bir arada tutan çok sayıda kontrol kablosu da görürsünüz.

Omron’un yeni Push-in Plus teknolojisi, daha az kablo takma kuvvetiyle kabloların sıkı bir şekilde yerine oturması anlamına gelir. Bu şekilde kablolama, bir kulaklığı takmaktan çok daha kolaydır. Ferrüllü kabloların yanı sıra tek damarlı veya örgülü kabloları da Push-in Plus terminallerde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yumuşak kablolama teknolojisi, aşırı kullanım sonucu meydana gelen arıza (RSI) riskini de azaltabilir.

Omron’un eksiksiz kompakt pano içi komponenetleri

Omron’un eksiksiz kompakt pano içi komponenetleri arasında elektromekanik ve solid state röleler, G/Ç röle terminalleri, klemensler, sıcaklık kontrolörleri, zaman röleleri, ölçüm ve izleme röleleri, güç monitörleri ve kesintisiz güç kaynakları (UPS) bulunmaktadır.

Anahtarlamalı güç kaynakları

S8VK-S anahtarlamalı güç kaynaklarının küresel olarak geçerli ve dünyanın en küçük güç kaynağı serisi olduğu düşünülmektedir. Bu ürün önceki Omron ürünlerine göre %36 daha az hacmiyle kompakt bir gövdeye sahiptir. Kapladığı alanı azaltmak ve dolayısıyla kontrol panolarının küçültülmesine yardımcı olmak için yakın temas halinde yan yana monte edilebilir.Ayrıca çok sayıda sertifika ve standartı karşılar ve daha yüksek ortam koşullarına dayanım ve -40 – 70°C arasındaki geniş çalışma sıcaklığı ile çok çeşitli ortamlarda kararlı bir çalışma sağlanır.

S8VK Anahtarlamalı güç kaynakları

Güç monitörleri

KM-N2 güç monitörü serisi, pano içi kurulum için gerekli tüm güç izleme fonksiyonlarını sunar. Genel amaçlı akım trafolarınınkullanılması, monitörün çok çeşitli üretim tesislerinde kullanılabilmesini sağlar. Seri içerisinde tek fazlı ve üç fazlı, 4 kablolu güç monitörleri bulunur ve tüm dünyadaki şebekeler ile uyumludur. Buna karşılık tek bir ünitede dört adete kadar devrenin ölçümleriyapılabilir. Bu güç monitörü aynı zamanda hassas ölçüm (IEC sınıfı 0.5S), yanlış kablolama tespiti ve büyük, kolay okunan, beyaz LCD karakterler sunar.

Zaman röleleri

H3DT ince zaman rölesi serisi, kontrol panolarının içine monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Kontrol panolarının küçültülmesine yardımcı olan 17.5 mm genişliğinde ince ve iki röle çıkışına sahip bir gövdeye sahiptir. H3DT’nin güç tüketimi, önceki Omron zaman rölelerine göre %60’a kadar daha düşüktür ve tüm kontrol panolarının DC besleme yükünü azaltır. Beklenen kullanım ömrü, önceki modellerin üç katından fazladır.

H3DT Zaman Rölesi

Ölçüm ve izleme röleleri

K8DT’nin endüstrinin transistör çıkışına sahip ilk ölçüm ve izleme rölesi serisi olduğu düşünülmektedir. Seri içerisinde akım izleme röleleri, gerilim izleme röleleri, faz sırası (ters yönde çalışmayı önlemek için), faz kaybı röleleri, sıcaklık izleme röleleri ve iletken seviye kontrolörleri (elektrotlu röleler ) dahil dokuz model bulunur. Bu cihazlar motorun korunması, ısıtıcılardaki aşırı sıcaklık artışlarının önlenmesi veya su seviye kontrolü için idealdir. Röle çıkışlı modellere yanında yeni çıkan transistör çıkışlı modeller, doğrudan bilgisayara veya PLC’ye bağlandıklarında daha fazla güvenilirlik sunar.

K8DT Ölçüm ve izleme rölesi

Solid State röleler

Tek fazlı ısıtıcılara yönelik G3PJ solid state röleler (SSR), DIN ray montajı için 22.5 mm genişliğinde ince bir gövdeye sahiptir. Önceki Omron rölelerine göre %50 daha incedir. Düşük ısı üreten bu SSR, üç adet SSR yakın temas halinde monte edildiğinde bile 25 A akım taşıyabilir. Yerden daha fazla tasarruf edilmesine ve kontrol panolarının küçültülmesine yardımcı olur.

G3PJ serisi (güçlendirilmiş yalıtımlı modellerde olduğu gibi) güvenlik standartlarına uygun olduğu için kontrol panoları için sertifika alınırken veya komponentler değiştirilirken harcanan zamanı kısaltır.

G3PJ Solid State röleler

Kullanımı kolay röle serisi

Çok çeşitli röle seçeneklerine sunan Omron, Push-in Plus teknolojisine sahip kullanımı kolay röle serisini de sunar. Bu serideki tüm rölelerde kolay kilitleme ve ayırma için standart olarak tutucular bulunur. Alt veya üst tarafı yukarı gelecek şekilde monte edilebilmesi, panoların içinde esnek ve etkin kablolama sağlar. Ayrıca Omron G/Ç ürünlerini daha kullanışlı hale getiren pek çok aksesuar da sunar.

Seri içeriside:

– PYF-PU (MY(S) röleler için soketler)

– P2RF-PU (G2R-S röleler için soketler)

– G2RV-SR/G3RV-SR (ince endüstriyel röleler)

– G70V (endüstriyel röle terminalleri)

[images cols=”three” lightbox=”true”]
[image link=”5050″ image=”5050″]
[image link=”5047″ image=”5047″]
[/images]

Sıcaklık kontrolörleri

Aralık 2011 tarihinden bu yana E5_C dijital sıcaklık kontrolörü serisi iyi performansı, okunması kolay LCD ekranı ve kullanım kolaylığı nedeniyle olumlu yorumlar almıştır. Şimdi, Push-in Plus teknolojisine sahip E5_C modellerini piyasaya sürülmesiyle kablolama işlemleri için gerekli zaman ve iş azalıyor. Kabloları alet kullanmadan takabileceksiniz.

E5_C Sıcaklık kontrolörleri

DIN ray klemensler

XW5T/XW5G DIN ray klemensleri, Push-in Plus teknolojisini kullanır. 3.5 mm’lik minimum genişlik sayesinde kablolama işinden ve yerden tasarruf edersiniz. Yüksek akım aralıkları ve vidalı kablolama ihtiyaçlarını karşılamak için Omron, vidalı tip DIN ray klemenslerini de piyasaya sürüyor.

Daha fazla bilgi için lütfen industrial.omron.com.tr/panelbuilding adresini ziyaret ediniz.

 

Omron Hakkında

Omron, temel algılama ve kontrol teknolojilerini kullanarak endüstriyel otomasyon, elektronik komponent endüstrisi ve sağlık hizmetleri gibi iş alanlarına yayılmış lider bir endüstriyel otomasyon şirketidir. 1933’te kurulan Omron, dünya çapında yaklaşık 39.000 çalışanıyla 110’dan fazla ülke ve bölgede ürün ve hizmetler sunmaktadır. Endüstriyel otomasyon alanında Omron, endüstriyel komponentler, algılama ve güvenlik, otomasyon sistemleri ve sürücüleri dahil olmak üzere çok sayıdaki endüstriyel otomasyon ürünü için kapsamlı satış ve destek hizmeti sağlamanın yanı sıra ürün ve müşteri desteğine yenilik getiren otomasyon teknolojileri sunarak zengin bir toplum yaratmaya katkıda bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Güray Yayla

Pazarlama İletişimi Koordinatörü

guray.yayla@eu.omron.com

Silkar Plaza, Maltepe Cad. No:6 Bayrampaşa, İstanbul, Türkiye

+90 (212)467 30 00

Exit mobile version