Kontrol Kalemi

Lehimleme nasıl yapılır? Hangi lehimleme malzemesini seçmelisiniz?

Lehimleme nasıl yapılır? Hangi lehimleme malzemesini seçmelisiniz?

  Üretim süreçlerinde lehimleme, en önemli prosesler arasında yer alıyor. Kaliteli bir üretim sürecinde, farklı metallerin birleştirilmesi için tercih edilen lehimler iyi bir sonuç alma açısından çok önemli. İmalat ve montajın yanı sıra, ürünlerde malzeme değişimleri ve tamir amacıyla da kullanılan lehimler, günümüzde farklı formlarda sunuluyor. Kalay ve kurşun bileşenlerinden meydana gelen lehimlerde, bu yapıların oranı değişebiliyor. İdeal bir lehimde yüzde 60 kalay ve yüzde 40 kurşun yer alırken, kalayın oranının daha yüksek olduğu lehimler de mevcut.

   

  Lehimleme ürünleri konusunda nasıl bir tercihte bulunacağınızı bilmiyorsanız, lehim nedir, lehimleme nasıl yapılır ve hangi lehim türünü seçmeli gibi soruların yanıtlarına bakalım.

  Lehim nedir?

  Bahsettiğimiz gibi, iki ya da daha çok metalin birleştirilmesi sürecinde kullanılan iletken bir yapı olan lehim, yüksek sıcaklıklarda eritilir ve birleşme işlemini sağlar. Ortaya çıkan ürünün kaliteli olması adına lehimleme sisteminin, tercih edilen lehimlerin doğru standartlara sahip olması önemlidir. Üretimin yanı sıra, montaj ya da parça değişimi süreçlerinde ürün kalitesi üzerinde, lehimin etkisi ciddi düzeydedir. Kaliteli bir lehim, doğru ekipmanlarla doğru bir süreç altında yapılabilir. İstenilen kalitede olmayan lehimler, birleştirdiği parçaları birbirinden ayırabilir. Bu gibi durumlar için soğuk lehim terimi kullanılır. Peki etkili lehim nasıl yapılır?

  Lehim nasıl yapılır?

  Lehimleme sistemlerinin en temel ve önemli tekniği havya kullanılarak yapılan lehimdir. Bu işlemde havya, lehim yapılacak bölgeyi ısıtır. Bunun ardından lehim, ilgili noktaya uygulanır ve soğuma işlemi olduğunda, lehimleme gerçekleşir. Çubuk lehim gibi lehim çeşitleri ve kalem havya modelleri ile yapılan lehimleme işlemi sonucunda, metaller istenen kalite standardında birleştirilmiş olur.

   

  Diğer bir lehimleme modeli ise, fırında lehimleme tekniğidir. Bu teknikte lehim yapılacak olan bölge fırına gönderilir ve öncesinde temizlenmiş bölge, lehimleme işlemine maruz bırakılır.

   

  Sıcak hava tabancası ya da sıcak hava lehimleme teknikleri de farklı sektörlerde tercih edilmektedir. Havya ile lehimleme ile ortak özellikler taşıyan bu teknik, çok tercih edilmektedir.

   

  Krem lehim de, lehimleme süreçlerinde tercih edilen bir teknik. Devre elemanlarını lehimleme sürecinde lehim pastası ilgili noktalara sürülür ve bunun ardından ilgili devre elemanı karta yerleşir. Elektronik kart ya da lehim uygulanacak bileşen fırına verilir ve bu esnada sıcak hava tabancası kullanılarak, işlem tamamlanır.

  Lehimleme malzemeleri nelerdir?

  Lehimleme sistemlerinde birçok malzeme tercih ediliyor. Bu malzemeler arasında en çok bilinen, lehim makinesi olarak da bilinen havyadır. Isı ayarlı kalem havya ya da gazlı havya gibi seçeneklerin yer aldığı havyalar, lehim yapılacak bölgenin ısıtılmasını sağlar. Lehim teli, lehim pastası, lehim tabancası, lehim pompası da bu sistemlerde tercih edilen diğer ürünlerden.

  Lehim makineleri ve lehim araçlarında Er-Sa Elektrik güvencesi

  17 yıl önce kurulan ve lehimleme sistemleri alanında kurşunlu lehim, çubuk lehim ve kalem havya gibi ürünlerde dünyanın önde gelen markalarının ürünlerini sunan Er-Sa Elektrik bünyesinde, elektronik üretim sektörüne hitap eden yüzlerce ürün yer alıyor. Kaliteli lehimleme ürünleri, rework sistemleri ile Er-Sa, elektronik alanındaki tüm ihtiyaçlara yönelik seçenekler sunuyor.

  Alman Kurtz Ersa başta olmak üzere birçok önemli markanın Türkiye distribütörü olan Er-Sa, lehimleme süreçlerinde en iyi çözümleri sunuyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

   lehim tarafında kaliteli markalar var gerçekten er-sa bünyesinde.

  2. Nurettin dedi ki:

   Sadece ersa değil, piyasadaki marka ve ürünlerin genel bir kıyaslaması yapılmmalı, hangi ürünler daha kaliteli, hangi ürünler daha ucuz ve kaliteli, hangi ürünlerin kalitesi çok düşük almaya değmez

  3. ORHAN dedi ki:

   Lehim kalitesi kadar kullanım becerisi uygulama formülü de önemlidir…

   1. Yüşa Çakır dedi ki:

    kesinlikle katılıyorum buna ben lehimin kalitesi ve ucuzluğuda nerde kullanıcağına göre değişir kalitesiz lehim teli bazı durumlarda daha çok kullanılması gerekiyot örneğin sökme gibi…

  BİR YORUM YAZ