Kontrol Kalemi

Kürtçe Rap Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İşte Kürtçe Rap Yapan Şarkıcıdan Açıklamalar

Kürtçe Rap Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İşte Kürtçe Rap Yapan Şarkıcıdan Açıklamalar…

Kürtçe Rap şarkıcılarından birisi olan XEM’e Kürtçe Rap ile ilgili bir takım sorular soruldu. Röportaj eşliğinde geçen soru – cevapta Kürtçe Rap’in neden ortaya çıktığı ve nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgi verdi…

Rap müzik ve Kürtçenin birbirine uyduğunu düşünüyor musun?

(Rap sanatçılarının kliplerinden aşina olduğum şekilde sağ elini bana doğru sallayarak)

Miraaad! My dude(kanki), hem rap hem Kürtçe isyankar sesler! Birbirine çok yakışıyorlar. Rap ritimleri ile Kürtçe birbirine çok uyumlular. Bunu sadece ben söylemiyorum. Yabancı arkadaşlarım da bu kanıda.

En Çok Dinlenilen Kürtçe Rap Müzikleri için https://mp3semti.com/sarkici/Kurdish-Trap-Music adresinden inceleme yapabilirsiniz.

İstanbul’da Kürtçe rap müzik yapan birçok genç var, albüm çıkararak yol açtığını, ilham verdiğini düşünüyor musun?

Çekinmeden şunu diyebilirim: Kuzey’de** ve Türkiye’de Kürtçe rapin yükünü ben üstlenmiş durumdayım. İstanbul’da yaşayan en az 8 rap sanatçısı sayabilirim. Aslında biz varız ama müzik platformlarında yokuz. Arkadaşlarımın eser çıkarmaları için onlara baskı yapıyorum. Ronî Artîn ve Reqso gibi dostlarımın eser çıkarmalarını çok isterim.

Tamam, kabul ediyorum Kürtçe rap piyasası yok. Ama rapperlerin de sorumluluklarını yerine getirmediklerini düşünüyorum. Müzik platformlarında en az 10-15 ismin olması lazım ki rekabet ortamı oluşsun. Bu ortam ile de piyasa oluşabilir. Rapperlerin dinleyici kitlesinin olmayışından yakınmayı bırakması lazım. Üzerine düşeni yapmalılar. Yeni isim yok, rapper diye tanıdığımız diğer isimlerin de son 4-5 yıla ait herhangi bir eserine rastlamıyoruz.

Ama geçen sene “Kurdish Rap Night” proğramını düzenlemiştiniz, değil mi?

Açıkçası onu ben düzenledim. Sonra arkadaşlarım da yardımcı oldular. Ben Silêmanî, Hewlêr(Erbil), Wan, Amed, Dêrsim ve İstanbul’da da konserler düzenlemek istiyorum. Aslında bütün hazırlıklar tamamlandı ama arkadaşlar bir şekilde hazırlanamadılar. Plan da o şekilde ilerleyemeden kaldı.

Şimdi ne olacak?

Bizim, organizatörlerin bir organizasyon hazırlamasını bekleme lüksümüz yok. Biz bir şeyler yapmalıyız o ardından gelir. Bu durum Amerika, Almanya ve Türkiye’de de bu şekilde gelişti.

Türk rapperler ile yardımlaşıyormusun?

Elbette. Ezhel, Patron, Dj Suppa, Aga B. arkadaşlarım… Birkaç yıl önce Ezhel Facebook aracılığı ile bana bir mesaj yolladı. Ankara’da Kurdi-Der’e gittiğini, Kürtçeyi öğrendiğini ve Kürtçe rap üzerine araştırmalar yaptığını anlattı. Ben ve Rêzan onun ilgisini çekmişiz. Muhakkak albüm çıkarmamızı önerdi. Sonra Ankara’ya bir tiyatro oyunu için müzik yapmaya gitmişken onla tanışıp arkadaş olduk. Arkadaşlar hem destekçi hem yardımcı oldular.

 

 

Kaynak: Mp3 indir – Mp3Semti.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ