Kontrol Kalemi

Kesici Ayırıcı Discrepancy Şalterler

Kesici ve ayırıcılar, orta ve yüksek gerilim hatlarındaki enerjiyi kesme ve ayırma işlemini yapan cihazlardır. Bu sistemler uzaktan kumanda edilebilen kesici ve ayırıcı barındırırlar.

Kesicinin görevi akan yükün tamamı ile kesilmesi, ayırıcının görevi ise yükü kesilmiş hattı, olası bir yük binmesi durumuna karşı tamamı ile ayırarak izole edip tam güvenliği sağlamasıdır. Bundan sonra da hattın beslediği hat boyunca bulunan cihazlar üzerinde hala var olası yükleri de toprağa vermek için toprak ayıcılar bulunmaktadır. Bu işlemlerde sıralama son derece önemlidir. İlk olarak kesici açılır sonrasında hattı ayırma işlemi ve yükün toprağa bağlanma işlemi yapılır. Enerjiyi verirken ise enerjiyi kesmek için yapılan işlem sırası tersten uygulanır. Bu sıralamanın bozulması güvenlik için büyük risk oluşturur.

Şalt sektöründe discrepancy şalter diye bilinen şalt malzemelerde yukarıda kısaca anlatılan bu sistemleri kumanda ve kontrol etmek amaçlı kullanılan cihazlardır. Bu şalterler çoğunlukla Metal Clad adı verilen OG kesici-ayırıcı hücre tip panolarda adetli olarak kullanılmaktadır.

Genel Özellikleri

  • Açma ve Kapama olarak iki kalıcı konum ve açma kesme bobinlerini enerjilendirmeye yarayan iki ayrı yaylı konum bulunmaktadır. Kolu bu yaylı konumlara çevirebilmek için şalter kolu itilmelidir. Aksi takdirde döndürülemez.
  • Kesici ya da ayırıcının kapalı ya da açık olduğunun uzaktan anlaşılması için şalter kolu içerisinde sinyalizasyon için lamba bulunmaktadır.
  • Kullanıldığı tek faz ya da üç faz vs. gibi farklı projeler için istenildiği miktarda açma kapama bobinine ayrı ayrı sinyal göndermek için istenildiği adette açma kapama kontakları eklenebilir.
  • Kesici şalterleri ayırıcı şalterlerden ilk bakışta ayıran özellik kesici şalterlerin Kare ön etiketlerinin olmasıdır. Aynı tür şalter olmakla beraber ayırıcı şalterler yuvarlak ön etiketli olarak görülenlerdir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muhammet dedi ki:

    Çok zor beynim yoruldu

BİR YORUM YAZ