Kontrol Kalemi

Kesici Ayırıcı Discrepancy Şalterler

Kesici ve ayırıcılar, orta ve yüksek gerilim hatlarındaki enerjiyi kesme ve ayırma işlemini yapan cihazlardır. Bu sistemler uzaktan kumanda edilebilen kesici ve ayırıcı barındırırlar.

Kesicinin görevi akan yükün tamamı ile kesilmesi, ayırıcının görevi ise yükü kesilmiş hattı, olası bir yük binmesi durumuna karşı tamamı ile ayırarak izole edip tam güvenliği sağlamasıdır. Bundan sonra da hattın beslediği hat boyunca bulunan cihazlar üzerinde hala var olası yükleri de toprağa vermek için toprak ayıcılar bulunmaktadır. Bu işlemlerde sıralama son derece önemlidir. İlk olarak kesici açılır sonrasında hattı ayırma işlemi ve yükün toprağa bağlanma işlemi yapılır. Enerjiyi verirken ise enerjiyi kesmek için yapılan işlem sırası tersten uygulanır. Bu sıralamanın bozulması güvenlik için büyük risk oluşturur.

Şalt sektöründe discrepancy şalter diye bilinen şalt malzemelerde yukarıda kısaca anlatılan bu sistemleri kumanda ve kontrol etmek amaçlı kullanılan cihazlardır. Bu şalterler çoğunlukla Metal Clad adı verilen OG kesici-ayırıcı hücre tip panolarda adetli olarak kullanılmaktadır.

Genel Özellikleri

Mobil sürümden çık