Kontrol Kalemi

Güneş İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne Güç Kazandırıyor

Güneş İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne Güç Kazandırıyor

  İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında “İAOSB’de (İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi)  Güneşten Enerjiye: Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Tesisi Projesi” ile desteklenmeye hak kazandı. 51 projenin başarılı bulunduğu Mali Destek Programına İAOSB, programının amaç ve öncelikleri doğrultusunda, “yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik olarak 50 kWh veya üzerinde kapasiteye sahip yatırımlar yapılması” olarak belirlenen Öncelik 2’den başvurdu.

  Sanayi üretiminin ve nüfusun artması ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının ve enerjiden kaynaklı cari açığın sürekli olarak arttığı bir gerçektir. Enerjide dışa bağımlılık, üretimin ve ekonominin sürdürülebilirliğine yönelik bir tehlike potansiyelini beraberinde getirmektedir. Temiz ve yenilenebilir enerji üretimini hedefleyen bu proje ile temiz ve yenilenebilir enerji üretimi ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanması ve enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlanacaktır.

  Ayrıca sanayiciye ve diğer OSB’lere örnek olunması ile İzmir’in yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’de ilk akla gelen il olmasına ve Türkiye’de yenilenebilir enerji ile ilgili tesislerin üretilmesini özendirecek talebin oluşmasına katkıda bulunulması da amaçlanmaktadır.
  1.927.270’TL lik projenin 972.952 TL’lik kısmı İZKA tarfından karşılanacak. 12 aylık bir sürede tamamlanması planlanan projenin hayata geçirilmesi ile yenilenebilir enerji kaynağı ile 500 kWp gücünde lisanssız elektrik üretimi gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca 780.000 kWh/yıl enerjinin fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji ile sağlanması, İzmir’in üretim ve ihracat merkezi olan İAOSB’de yenilenebilir enerji için yüksek görünürlüklü bir vitrin oluşturarak Bölge sanayicilerine ve diğer OSB’lere örnek olunması ve 25 ton/yıl karbon emisyonunun azaltılması, projenin diğer hedefleri arasında yer almaktadır.

  Projede İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ nin ortak olarak yer almasıyla, üniversite sanayi işbirliği konusunda bir adım daha atılmış olacaktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ