Kontrol Kalemi

Gerçekten VPN Kullanmaya İhtiyacınız Var Mı?

İnternet ve bilgisayar teknolojilerinin sürekli bir gelişim hâlinde olduğunu görmekteyiz. Bilgi ve iletişim olanakları, günümüzde tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar gelişmiş durumda. Bununla birlikte, siber güvenlik meselesi çağımızın en büyük sorunlarından birini teşkil ediyor. İnternet, her ne kadar bilgiye ulaşmayı ve iletişim kurmayı kolaylaştırsa da, gerek bireyler gerekse kurumlar için bazı risklere sahip. Bu riskleri azaltmanın ve güvenlik sağlamanın yolu ise büyük ölçüde gizlilikten geçiyor.

 

VPN ile Siber Güvenlik Arasındaki İlişki Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) kavramını kısaca tanımlamak gerekirse, istemci ile sunucu arasındaki bağlantıyı maskeleyen ve istemcinin farklı bir adres üzerinden bağlanmasını sağlayan bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz. VPN yazılımları kullanıcılarına gizlilik ve güvenlik sunmaktadır. Diğer yandan, internet yasaklarının uygulandığı ülkelerde VPN’ler yasaklı sitelere erişim için de kullanılıyor. Ancak iyi bir yazılımın cihazınızı ve verilerinizi siber saldırılardan koruyacağını belirtmekte fayda var. Nitekim, IP adresinizin ve bağlantı bilgilerinizin görünür olması, üçüncü şahısların cihazınıza erişmesini ve verilerinizi görüntülemesini kolaylaştırıyor.

Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, siber saldırı amacıyla geliştirilmiş yazılımlar IP adresinden cihaz bilgilerini görüntülemeyi, veri hırsızlığını hatta cihazın uzaktan kontrol edilmesini mümkün kılıyor. Cihazınızda yüksek kaliteli antivirüs yazılımları kurulu olsa bile, IP adresinizin görülmesi hâlinde siber tehditleri ortadan kaldırmak mümkün olmayacaktır. Diğer yandan, bağlantınızı gizleyerek cihazınızı saldırılara karşı koruyabilirsiniz.  Bu durum, VPN kullanımının gerekliliğini gözler önüne sermekte.

 

Neden VPN Yazılımı Kullanmalısınız?

Bulut depolama sistemi Dropbox, geçtiğimiz yıllarda büyük bir saldırıya uğradı. Bazı ünlüler de dâhil olmak üzere 68 milyon kullanıcının verileri çalınarak “Dark web” adını verdiğimiz siber ağda satışa çıkarıldı. Yapılan incelemelere göre, veri hırsızlığının en büyük sebeplerinden biri, cihazlara uzaktan erişimin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınmamış olması. Dropbox uygulamasının yüklü olduğu akıllı cihazlara uzaktan erişim sağlayan siber hırsızların şifreleri kolaylıkla ele geçirebildikleri biliniyor. Diğer yandan, dünyaca ünlü şirketler de benzer biçimde sanal korsanlar tarafından zarara uğratılabiliyor.

Cihazınızda kullandığınız program ve uygulamalarda yüksek güvenlik opsiyonları olsa bile, cihaza uzaktan erişim sağlanması hâlinde bu önlemler faydasız kalabiliyor. IP adresi bilinen bir cihazın her zaman risk altında olacağını hatırlatmakta fayda var. IP adresiniz, erişim sağladığınız bir sitenin yöneticisi tarafından bile görüntülenebilir. Siber risklerden korunmak için internet bağlantısı sırasında adresinizi gizlemeniz gerekir.

Kamuya Açık Ağlarda VPN Kullanımı Neden Gereklidir?

Kamuya açık Wi-Fi ağlarının her zaman riskli olduğunu belirtmekte fayda var. Kafeterya, otel, park gibi yerlerden internete bağlandığınızda, cihazınız ağ yöneticileri ve diğer cihazlar tarafından görüntülenebilir. IP adresini bu şekilde tespit etmek oldukça kolaydır. Diğer yandan, kamuya açık yerlerde bizzat siber korsanlar tarafından yayınlanan ağlar da bulunabilmektedir. Bu tür yerlerde internete bağlanmanız gerektiğinde, VPN kullanarak cihazınızı ve verilerinizi saldırılardan koruyabilirsiniz.

VPN Kullanmadan Güvenlik Sağlanabilir Mi?

Bilgisayarlar ve akıllı cihazlar için üretilmiş birçok güvenlik yazılımı bulunuyor. Bunlarla cihazınızı bilgisayar virüslerinden, siber sızmalardan ve zararlı yazılımlardan belli bir ölçüde koruyabilirsiniz. Ancak virüs yazılımlarının da sürekli olarak geliştiğini ve anti-virüs programları tarafından tespit edilemez hâle getirildiğini hatırlatmakta fayda var. IP adresi açık olarak görünen bir cihaz ise virüsler için her zaman açık hedef olacaktır. Bu adresi maskelemenin yolu ise VPN kullanmaktan geçer.

Devlet kurumları, üniversiteler ve bunun gibi birçok kurum, uzaktan erişim sağlayacak kullanıcılar için özel VPN yazılımları geliştiriyor. Dolayısıyla, VPN programlarını yalnızca yasaklı sitelere girme işlevine sahip olan yazılımlar olarak kabul etmemek gerekiyor. İyi bir VPN programı kullanarak, verilerinizin ve cihazınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ