kaç kva lık jeneratör gerekli?

bay_elk

Üye
arkadaşlar merhabalar,
Çalıştığım işletmede:
L1 fazı=175A
L2 fazı=180A
L3 fazı=180A
pens ampermetreyle ölçtüğümde yukarıdaki değerleri okuyorum
bu işletmeye kaç kva lık jeneratör gereklidir.
hesabı nasıl yapılır.
kw yi kva çevirme gibi
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Forumda,bu konu ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Sn. bay_elk.... Fahri bey'in de dedigi gibi forumumuzda fazlasiyla bilgi var...Fakat ben yine de birkac sey ozetlemek istiyorum...Oncelikle her bir fazin cektigi akimin yaninda faz notr gerilimi ve cos fi bilgisini de yazsaydiniz daha net bir hesap olurdu...Yaklasik olarak 0.7 aliyorum...
Ote yandan, tesisiniz sabit mi, yuk artisi ihtimali kesinlikle yok mu, eger verdiginiz bu akim degerleri asla artmaz diyorsaniz,hesabinizi bu degerlere gore yapabilirsiniz...Normalde ana panonuzun ana salter degeri, jeneratorunuzun de ana salter degeridir cunku...(ben sadece verdiginiz akimlari karsilayacak bir jeneratoru hesapliyorum)
Sisteminizde 3 fazli motorlar var midir,bunlarin yol alma sekli nedir,gucleri nelerdir....Jenerator seciminde, motorlarin demeraj akimlari cok onemlidir...(tesisinizde buyuk guclu veya direkt kalkinan hic bir motor olmadigini kabul ediyorum)
Yapacaginiz hesap sudur :
Her bir fazin gucunu ayri ayri hesaplayip ,toplamak :
1.Fazin cektigi guc P1=UxIxCosfi=220x75x0.7=11.55 KW
2.Fazin cektigi guc P2=UxIxCosfi=220x80x0.7=12.32 KW
3.Fazin cektigi guc P3=UxIxCosfi=220x80x0.7=12.32 KW ISE tOPLAM GUC = 36.19 KW bulunur.

Jeneratorler KVA cinsinden tarif edildikleri icin S=P/Cosfi den S=36.19/0.7=51.7 KVA bulunur...
Jeneratorlerin gucu belirlenirken %20 opsiyon birakilmasi uygundur : 51.7x1.2 = 62.04 KVA bulunur...
Bu durumda 66 KVA lik jenerator isinizi gorur...Ama dedigim gibi mesela burasi bir marketse hic sorun olmaz ama motor demeraj akimlari sozkonusu ise kesinlikle ayri bir hesaplama gereklidir...Saygilar

sayın ..hiçbirşey.. arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ediyorum.bu bilgiler yeterli oldu saygılar.

Sn.hicbirsey

Yaklasik olarak 0.7 aliyorum

Bunu almanıza gerek varmı zira S=U.I kullanılarak

L1=16,5 Kva
L2=17,6 Kva
L3=17,6 Kva

Toplam 51,7 Kva

Ya da daha sade olarak

I1+I2+I3=It/3= I ise I=75+80+80 = 78,3A

S=U.I.1,73 = 380.78,3.1,73 = 51,4Kva basettiğiniz opsiyon bırakılmamış halidir. (Bu arada aldığınız cos Fi tutmuş)

Verdiğiniz yöntem yanlış değil ama cos Fi tahmin etmek yerine daha net sonuç verecektir. (Cos Fi farklı olsaydı sizin sonucunuzu yanlışa götürürdü)

Bilginize

Sn abuzettin20...sizin yonteminiz de dogrudur ve daha sadedir :)
Onceki yontemde cosfi degerinin tutmasinin sebebi her iki geciste de ayni degeri kullanmam...Bir tesaduf degil yani...Benim yukaridaki yontemi tercih etmemin sebebi, kompanzasyonun var/yok olmasi durumuna gore gucteki degisimi daha rahat gorebilmek...
Ote yandan sizin yontem daha cok dengeli sistmelerde sagliklidir,fazlar arasinda buyuk dengesizliklerin oldugu sistemlerde sizin yontem biraz sapabilir...Soyle ki : Fazlarin birinin tumuyle aydinlatma olup cos fi degerinin 0.55 lerde seyretmesi, veya fazlarin birinde ciddi bir gerilim dusumunun olmasi fakat diger iki fazin normal olmasi gibi durumlarda, degerler oynayacaktir...Kolay gelsin

Sn.hicbirsey akım ölçümü kompanzasyon sisteminden önce (Şebeke tarafından) yapılmışsa sistem kompanze edilmiş durumda ise ölçülen akım aktif gücü verecektir. ve sistemin o anda cos. Fi önem arzeder.

Fakat kompanzasyon sisteminden sonraki tesise giden kısımdan ölçüm yapılırsa bu tüm akımı vereceği için cos Fi nin o anki durumu (Kaç olduğu) önem arzetmeyecektir. Çünki çekilen reaktif gücün akımınıda ölçmüş oluruz.

Bu arada gerilimde meydana gelecek değişimler sizin hesaplamayıda alt üst edecektir :) Fakat tesis herşeyiyle yeni kuruluyor olsaydı sizin yaptığınız gibi Cos Fi değeri tahmini alınırdır. Fakat burada hazır çalışan bir tesis söz konusu

Detaylar dışında ikimizin basettiğide aynı. sizinkisi P=S.Cos Fi -> S=P/Cos Fi, benimkisi S=U.I

Saygılar

Hocam mesai yorgunlugundan mi yaslilik belirtileri mi bimiyorum ama fazlarin gucunu tek tek hesaplamak neden altust edebilir anlayamadim...ben bu konuyu bir daha dusunurum ama siz de her bir fazin akim gerilim akim ve cos fi degerini hayali rakamlarla atayip somut bir ornek uzerinde her iki yontemle hesaplama ornegi yazarsaniz minnettar kalirim:)

Selam,

İşletme geriliminiz tam olarak nedir. ;)

Bir de ben arkadaşın sorduğu akımları yanlış mı okuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri