Ayak pedalı şeklinde potansiyometre aramaktayım

kontaktor

Üye
Gerçekleştirdiğim bir projede delta marka inverter ile ac motoru sürüyorum

kullanıcı ayağının altındaki pedala bastıkça motor hızlanıyor bırakınca en kısa zamanda duruyor.

pedal olayını başta dikiş makinesi pedalı ile halletmiştim.

yaptığım devrede pedalın içindeki üç bacaklı potansiyometreyi kullanarak gerilim bölücü yaptım ve inverterin 0-10 v analog girişinden sürdüm

problemim;

inverterin ve pedalın çalıştığı yer çok nemli ve ıslak dikiş makinesi pedalı bu çalışma koşullarına fazla dayanamıyor. iki üç kez yenisi ile değiştirdim.

bu pedal yerine kullanabileceğim daha dayanıklı endistüriyel tip pedal tavsiyesi olan varmı

yani ben pedala bastığımda direnci değişecek bir pedal tavsiyesi bekliyorum siizlerden

Pedalın gerilim bölücü poansiyometre veya trimpotu nasıl çalıştırdığından ve nemli ortamda ıslandığıyla ilgili olarak çok fazla detay vermemişsiniz.Ben sizin yerinizde olsam,pedalın altında, bu pedalın akuple olarak çalıştığı bir mil(2 adet kaymalı yatakta=muyluda)aracılığıyla,yine dikey olarak çalışıp gidip-gelme hareketi yapan bir kremayer(Düz dişli) ve bunu dişleri aracılığıyla döndüren normal bir dişli çark(Devir sayısından ziyade 360 derece dönme miktarı;seçimi yapılacak olan bu dişli çarkın diş sayısına,çapına bağlı olacaktır.) vasıtasıyla,akuple olduğu bir potansiyometrenin milini direkt olarak döndürebilen,ancak potansiyometrenin nemli ortamdan,ayrıca ıslanıp etkilenmemesi için gerekli tüm önlemlerin alındığı(Devamlı çalışan potan. mili hariç diğer tüm açık kısımları(Boşlukları,delikleri) waterproof(Su geçirmez bir saat gibi,ayrıca yalıtılıp izole edilip su,nem geçirmez bir duruma getirilip hazırlanarak) bir sistem düşünürdüm.Pedalın altında ya bir sıkışma yayı,ya da pedalın ucunda bir uzama-kısalma yayı da(Pedalı bir konumda sabit olarak tutmak için)düşünülüp uygulanarak ayrıca çalışma mekanizması tamamlanmalıdır.Aklıma bir an için böyle bir mekanizma geldi.(Benim kendi fikrimdir.)Eğer sanayide veya endüstriyel bir uygulamada, hazır yapılmış bir uygulaması bulunursa,tabi pratik olarak sizin açınızdan uygulanıp yapılması da daha kolay olabilecektir.Seçimi yine tamamen size bırakıyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
sn kontaktör, aynı iş için yıllar önce bir kamyon gaz pedalı kullanmıştım, sanırım alternatif olabilir.

Eğer yapılmış hazır bir mekanizma düşünülürse;kremayer-çark sistemiyle elle açma-kapama yaparak bu yolla ışık üretimi yapan el fenerlerinin,yine bu mekanizma kısımlarını çıkarıp,bir şekilde pedala adapte edip uygulayabilirseniz,potansiyometreyi 360 derece döndürerek,bu yolla da motorun hız denetimini kolayca sağlayabilirsiniz.Kolay gelsin.

sanayide kullanılan demir bükme makinalarının pedalları işini görür hiçbir sorunla karşılaşmazsın etanj özelliği fazladır

pedalın içine bir adet 0 10v analog sensör yerleştir mekanik olarak ayarını yap yakınlık ve uzaklık ayarını yap sürücüyü sür

Verdiğiniz fikirler için hepinize teşekkür ederim

elektrikli araçlar için yapılmış potansiyometre görevi gören gaz pedalı var.

arkadaşım %90 her sürücüde vardır.En sağlıklısı bu olur sürücünün 0-10 volt yerine frekansı değiştirmek için e-pot yani jog butonu ile artırma ve azaltma pedala bastığın zaman yani basılı tutarsan belirtiğin hz arasında hızlanır ve bıraktığın zaman tekrar sıfır olur

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri