PIC ile 2 - 3 işlem aynı anda...

ricetyx

Üye
Arkadaşlar Merhaba

Bir şey soracağım size , PIC aynı anda iki üç işlemi yapamaz mı ?

Mesela ben bir proje gerçekleştiriyorum. Grafik ekranlı falan. Her şey güzel çalışıyor. Ama ana programım haricinde grafik ekranın bir köşesinde Saat, bir köşesinde Takvim ve bir köşesinde de Termometre de gösterilsin istiyorum. O olayı kabul ediyor mu ?

Cevaplamanızı rica ederim. Çok teşekkür ederim şimdiden.

Kesme ile de denedim ama biliyorsunuz ki timer ve ext kesmesi var. yada bildiğiniz başka pic ler var mı ?

Öncelikle RTOS (Real Time Operating System) olayını biraz araştırman lazım.
Real-time operating system

Aşağıdaki kitabın son bölümünde, CCS ile yapılmış RTOS uygulamarına yer verilmiş.
Advanced PIC Microcontroller Projects in C - From USB to RTOS with the PIC18F Series
AdvancedPICMicrocontrollerProjectsinC.pdf.rar

Ayrıca PIC'te bu tür işlemler yapmak için en aşağı PIC18 serisini kullan.

Allah razı olsun senden valla :) nerde olsa çıkıyorsun karşıma pic profesorü abim benim :)

Allah razı olsun senden valla :) nerde olsa çıkıyorsun karşıma pic profesorü abim benim :)

Estağfurullah, ne profesörü.
Ben de, senin gibi bir şeyleri öğrenmeye çalışan, meraklı bir insanım... :)

CCS Kursunu bitirdik adamlar bu RTOS dan hiç bahsetmedi. bu kitabı alabileceğim bir yer biliyormusun abi ?

YARARMAN ABİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ. Abi gönderdiğin dökümanı inceledim. çok yararlı bilgiler var. en sonda RTOS programı ile istediğim şeyi çok güzel bir şekilde yaptım. Tekrar Teşekkür ederim.

YARARMAN ABİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ. Abi gönderdiğin dökümanı inceledim. çok yararlı bilgiler var. en sonda RTOS programı ile istediğim şeyi çok güzel bir şekilde yaptım. Tekrar Teşekkür ederim.

Ne kadar çok öğrenirsen, o kadar çok zevk almaya başlarsın programlamadan... :)

RTOS tan pek anlamadım.. Sanırım 10ms lik kesmeler yaratıp, her defasında ramde bir sayıyı azaltıyor ve sayı sıfırlanınca tekrar ilk değerini yükleyip istenilen işlemi yapıyor.. Doğru anlamışımdır umarım..

C dilinde nasıldır bilmiyorum ama ana programı bir döngü olarak ve içinde birden fazla işlemi kontrol edebilecek şekilde yazmanızı tavsiye ederim.. Mesela döngüde saat_yenile diye bir bit tanımlayıp, ekran sıfırlandığında ve saatin dk sı 1 arttığında bunu 1 yapacak şekilde yapabilirsiniz.. Aan döngüdeki saat yenileme rutininde de saati yeniler, saat_yenile=0 yapar ve yenilemeyi kapatırsın.. Burda önemli olan ekrandaki saati etkileyen kritik noktalarda saat yenilemeyi aktif etmen..

Grafik ekrandan kastınız led pano ise benzer bi proje yapmıştım,, kısmen anlatabilirim ama asm dilinde yazmıştım.. Kullanıcının tanımladığı birbirinden bağımsız alanlarda,farklı sayılarda, farklı hızlarda, farklı yazı tipli kayan yazılar vs.. İleride saat de ekleyecektim, ama kullanıcı için tüm sistem biraz karışık olduğundan yarım kaldı..

Led panoda değil. Grafik LCD ekran.. RTOS ile bişeyler yaptım. ama tabi rtos olayı benim kurduğum sistemde kastı :)) Zamana Bağlı 3 butonla 3 röle kontrolü yapıyorum. Ayrıyeteren Saat, Termometre ve 3 Fazın Voltajını kontrol etmek istiyorum. Parça parça bütün sistemler tamam. ama iki işlemi yaptıktan sonra şişiyor. deli olacağım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri