Zener diot yardım

TOLGAA86

Üye
Arkadaşlar merhaba. Yardımınıza ihtiyacım var.
Resimde gördüğünüz baskı devre de (+) ve (-) yi yer değiştirdiğimde gene çalışıyor ancak 100 ohm luk direnç yanıyor.
zener diyot kullanarak bunu engelleyebilirmiyiz. + yerinde - bağlandığında çalışmasın. Bunu nasıl yaparız.
devreye 24 volt verilmekte.
Yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim şimdiden.

çalışma2.png

Ters bağlantı dahi yapılsa çalışması için köprü diyot tavsiye ederim voltaj düşümünü unutma, sadece yanlış bağlantıda çalışmasın istiyorum dersen 3ün önüne veya 3 ile 100 lük direnç arasına diyot koy!

Sn. by lent in de soyledigi gibi diyot ile yapabilirsiniz. 3 nolu baglanti noktasindan 100R lik direncin 2 nolu ayagina baglanan yolu kesin araya diyotun anodu 3, katodu direncin 2 nolu ayagina baglanacak sekilde yerlestirin. Yahut devre uzerinde oynamadan diyotun anot ucuna + yi baglayin katodunu da 3 nolu noktaya baglayin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. hemen uygulamada deneyip sonuçlarını sizinle de paylaşıcam. :) Gerçekten makbule geçti.

Bu arada bahsettigim diyot zener diyot degil yanlis anlasilmasin. Diyot olarak kolay bulunabilen 1n4001, 1n4004 vb. kullanabilirsiniz.

Uygulama yaptım. Sıkıntı yok. Sorun halloldu. Teşekkür ederim tekrar.

Devreye zener diyot bağalayabilirsiniz yada bir voltaj regülatörü kullanabilirsiniz ( örn: 7824) :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri