Zemine Priz Koymak?

apolloturk

Üye
Ofis için bir proje çizeceğim yanlız ofisin bir duvarı komple cam bölücü şeklinde yani priz ve ethernet kablosu koyacak yer yok. Bu durumda prizi nereye koyabilirim? Elektrik iç tesisatları yönetmeliğinde büyük salonlarda bu iş için imal edilmiş ürünler kullanılmak üzere zemine priz konulabilir diyor lakin bunun uygulamasını hiç görmediğim gibi internettede bu amaçla üretilmiş bir priz göremedim maalesef?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ofis için bir proje çizeceğim yanlız ofisin bir duvarı komple cam bölücü şeklinde yani priz ve ethernet kablosu koyacak yer yok. Bu durumda prizi nereye koyabilirim? Elektrik iç tesisatları yönetmeliğinde büyük salonlarda bu iş için imal edilmiş ürünler kullanılmak üzere zemine priz konulabilir diyor lakin bunun uygulamasını hiç görmediğim gibi internettede bu amaçla üretilmiş bir priz göremedim maalesef?

Şap altı buat içine yerleştirilebilen prizler var ofislerde kullanılmakta. Şebeke+ups+data+tel

dk-8.jpg

hocam öncelikle teşekkür ederim. Ben proje hakkında biraz bilgi vereyim.

Mevcut olan bir ofisin iki duvarı yıkılarak genişletilecek. Yıkılan duvarların birisinin yerine cam bölücü gelecek. Şu andaki tesisat zaten sıvaüstü kablo kanlı şeklinde. Yeni yapılacak tesisatda bu şekilde düşünüyorum ama cam bölücü işi karıştırıyor işte. Sizin verdiğiniz örnek güzel ama bizim projede kullanamayız sanırım.

Bankalarda falan nasıl bir sistem kullanılıyor acaba? Örnek proje aradım ama bulamadım. Sonuçta bir çok bina sonradan bankaya çevriliyor. Bankoların enerji ihtiyacanı nereden karşılıyorlar acaba? Sonuçta bankoların yanındada priz konacak bir yer olmuyor genelde.

Bankalarda, masa yoğunluğu fazla olan ofislerde bahsetmiş olduğum şap altı kablo kanalı ve şap altı buat sistemleri kullanılır. Bu sistem inşaat safhasında daha rahat yapılabilirken, restorasyon işlerinde de uygulanabilinmekte. Zeminden ısıtma sistemi yok ise kaloriferli sistemse şap altından giden kalorifer borularına ve/veya başka tesisata dikkat ederek zemin hilti ile kırılarak bahsetmiş olduğum sistem uygulanabilir.Bankalarda,büyük ofislerde uygulaması biraz zahmetli ama işletmesi en ideal olan sistemdir.

Anladım hocam teşekkür ederim. Yanlız biraz zahmetli ve maaliyetli bir yöntem olacağı aşikar. Ofisde öyle çok büyük bir değil. Peki duvar tipi plastik kablo kanalını cam bölücü olan yerde zeminden camın kenarından yürütüp prizleride http://www.obo-bettermann.com/_jpg/sys-ufs-aik.jpg şu resimdeki gibi yerleştirsek bir sorun olur mu?

Resimdeki sistemi komple uygulamak daha mantıklı olur tabii ama dediğim gibi maaliyet ve bulunduğum şehirde bu tarz ürünlerin teminin pek kolay olmaması işi bozuyor biraz.

Anladım hocam teşekkür ederim. Yanlız biraz zahmetli ve maaliyetli bir yöntem olacağı aşikar. Ofisde öyle çok büyük bir değil. Peki duvar tipi plastik kablo kanalını cam bölücü olan yerde zeminden camın kenarından yürütüp prizleride http://www.obo-bettermann.com/_jpg/sys-ufs-aik.jpg şu resimdeki gibi yerleştirsek bir sorun olur mu?

Resimdeki sistemi komple uygulamak daha mantıklı olur tabii ama dediğim gibi maaliyet ve bulunduğum şehirde bu tarz ürünlerin teminin pek kolay olmaması işi bozuyor biraz.

Yalnızca cam bölmenin olduğu kısmı şap altından boruyla geçebilirsiniz. Yine plastik kablo kanalı (parapet kanal) ile sisteminizi eskisi gibi sağlarsınız. Tadilat kapsamında asma tavan varsa geçiş daha rahat olur uğraşmazsınız.

Teşekkür ederim hocam, asma tavan vs. yok maalesef. 4x18 armatür için bile düşünüyoruz maaliyeti kabul ederlermi diye :D

Cam bölmenin olduğu kısım için şap altından gitmeyi teklif ederim ancak kabul etmezler ise burada yine plastik kablo kanalı kullanmak yönetmelik açısından ya da güvenlik açısından bir sıkıntı doğurur mu?

tübitak a aıt bır araştırma laboratuvarında prizler eternet telefon vs proje olarak yerleştırılmış masaların yanında zeminde kapakli olarak yapılmıştı bence mukemmeldı sağdan soldan kablo vs gorunmuyor

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri