Zebre perdeyi motorlu yaptim. Aç kapa yapınca yön değiştirebilir mi

mustafasc

Üye
Arkadaşlar merhaba, balkondaki 4m uzunluğundaki zebra perdeleri bir şekilde birbirine bağladım ve tek bir reduktorlu motorla açıp kapatabiliyorum. Zamaninda cinden aldigim bir akilli priz vardi. Zaman ayarlı olarak belirli bir süreliğine güç verip açtırabiliyorum ama sorun şu ki kapatmak için adaptör çıkışını elle ters çevirmek gerekiyor.

Tam olarak bunu yapacak bir devre nasıl yapabilirim. Yani devreye 12v güç geldiğinde motor çalışsın güç kapanıp tekrar açıldığında kutuplar yer değişsin. Tek yapmasını istediğim bu.

Bunu basabilirsem sonraki aşamada perdenin asiri acilmasini ya da asiri kapanmasini onleyecek bir limit sistemi yapicam. Aklimda reed röle leri magnetlerle kullanmak var.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektronik bilgim pek yok maalesef. T1 T2 nedir röle değil sanırım değil mi.

6 bacaklı switch i çapraz bağlama yi biliyorum evet. 25 yil önce 6. Sınıftayken iş bilgisi dersinde yapmıştım:) ama şu anda bunu şarteli indirip kaldırdığımda bana otomatik yapmasını istiyorum mümkünse.

6 bacaklı switch i çapraz bağlama yi biliyorum evet. 25 yil önce 6. Sınıftayken iş bilgisi dersinde yapmıştım:) ama şu anda bunu şarteli indirip kaldırdığımda bana otomatik yapmasını istiyorum mümkünse.
Hayırlı bayramlar , 12 voltu bir sağ yönde, ikinci defada ise sol yönde istiyorsunuz değil mi? Her iki durumda da perde tam açıldığında / kapandığında 12v otomatik mi kesilecek? Yoksa siz manüel olarak mı durduracaksiniz. Malzemeleri alırsanız size hediye olarak devreyi yapıp kargolayabilirim?

İki buton tek role aşağı ve yukarı switch kontrollü ileri geri devresi
Screenshot_2020-05-24-12-24-00-500_com.pinterest.jpg

Switch kullanmadan da yapabilirsin istersen cizerim

Hayırlı bayramlar , 12 voltu bir sağ yönde, ikinci defada ise sol yönde istiyorsunuz değil mi? Her iki durumda da perde tam açıldığında / kapandığında 12v otomatik mi kesilecek? Yoksa siz manüel olarak mı durduracaksiniz. Malzemeleri alırsanız size hediye olarak devreyi yapıp kargolayabilirim?
Tam açıldığında otomatik kesme işini daha sonra halledicem. Şimdilik manuel durdurucam. Hobi amaçlı kendim yapmak istiyorum hocam yine de teşekkür ederim teklifiniz için.
İki buton tek role aşağı ve yukarı switch kontrollü ileri geri devresiEkli dosyayı görüntüle 64929
Switch kullanmadan da yapabilirsin istersen cizerim
Teşekkürler hocam. limit switchlerle güzel oldu ama perdeye monte edebilmek için bir yöntem bulamadım bunun yerine 3 bacaklı reed röle leri kullanmayı düşünüyorum.

Tam olarak bunu yapacak bir devre nasıl yapabilirim. Yani devreye 12v güç geldiğinde motor çalışsın güç kapanıp tekrar açıldığında kutuplar yer değişsin. Tek yapmasını istediğim bu.
Bu kısmını tam anlatamadım sanırım arkadaşlar. Kutupları anahtarla kendim değiştirmek istemiyorum. Güç açılıp kapandığında kutuplar kendiliğinden yer değiştirsin. Bunu başarabilirsem gerisini wifi dan programlanabilen akıllı priz halledicek. Hem ne zaman açılacağını hem ne çalışma süresini falan halledicek...

Bu kısmını tam anlatamadım sanırım arkadaşlar. Kutupları anahtarla kendim değiştirmek istemiyorum. Güç açılıp kapandığında kutuplar kendiliğinden yer değiştirsin. Bunu başarabilirsem gerisini wifi dan programlanabilen akıllı priz halledicek. Hem ne zaman açılacağını hem ne çalışma süresini falan halledicek...
Switch kullanmadanda yapabilirsiniz yazmıştım.Buton kullanmadan da yapabilirsiniz.
İki role ileri geri rolesi olucak.
Kutupların yer değişmesi içinde ayriyetten iki adet role kullanacaksın ilk role anahtar açıkken ileri rolesini tetiklicek örneğin anahtar kapalıyken de diğer role geri rolesini tetikliyecek yalnız şöyle bir durum meydana gelir anahtarı ac kapa yaptında motor durma konumunu nereden öğrenecek switch kullanmayacaksan?Zaman vermeyi mi dusunuyorsun.zaman vermeyi düşünüyorsan turn off turn on transistör devlerini incele

Switch kullanmadanda yapabilirsiniz yazmıştım.Buton kullanmadan da yapabilirsiniz.
İki role ileri geri rolesi olucak.
Kutupların yer değişmesi içinde ayriyetten iki adet role kullanacaksın ilk role anahtar açıkken ileri rolesini tetiklicek örneğin anahtar kapalıyken de diğer role geri rolesini tetikliyecek yalnız şöyle bir durum meydana gelir anahtarı ac kapa yaptında motor durma konumunu nereden öğrenecek switch kullanmayacaksan?Zaman vermeyi mi dusunuyorsun.zaman vermeyi düşünüyorsan turn off turn on transistör devlerini incele
Evet hocam benimde kafamda şekillendi. 2 adet reed röle 1 adet 8 bacaklı röle ile halledicem.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri