zayıf akım

--aykut--

Üye
bir sorum olacak zayıf akımla alakalı;
bir binada kapı otomatiği 5. kattan sonrası açmıyor. fakat açmaya çalışıyor yani 11 wattlık kapı otomatiği normaldeki gibi çalışmıyor haliyle dili çekemiyor. ben sorunu gidermek için daha yüksek wattlı bir trafo kullandım sorun geçmedi. daha sonra 12 voltluk trafo yerine 24 voltluk trafo kullandım yine de sorun geçmedi. ayrıca trafoda aşırı ısınma meydana geldi. ben kablo olduğunu düşünüyordum fakat giriş katından 6. kata seyyar kablo bağladığımda bile sistem yine de verimli çalışmadı. bu konu hakkında yorum yapar mısınız?

ayrıca zayıf akımda gerilim düşümü hesaplanabilir mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kullanılan kablonun kesiti düşük olabilir.
Binada buna ait tesisatta zayıf noktalar olabilir.
Bobinde kavrulma olabilir.
Kapı kapalı iken mekaniki zorlanma bobinin sağlıklı çalışmasını etkileyebilir...
...
Çözüme gidecek yol ;
Yukarıdan anahtara bastığınızda aşağıda bobin üzerinde kaç Volt görüyorsunuz , ölçü aleti ile bir kontrol edin.

mrb arkadaşım.zil arızası cidden sinir bozucudur.benim tahminim kabloların artık iş görmez durumda olduğudur.bu bina tahminimce eski bir bina.tesisatta zil kablosuyla yapılmıştır.büyük ihtimalle.benim sana önerim tesisatı komple yeniden yapman.nedeni ise her zaman sorun çıkartır.....

Sayın --aykut--
Anlattığınıza göre trafoda bir anormallik olduğunu düşünmüyorum çünkü trafoyu değiştirdiğiniz halde arıza giderilmemiş. Ancak trafodaki ısının nedenini tesisatın bir yerindeki kısa devreye yada kapı otomatiğindeki kaçağa bağlıyorum.
5. kata kadar sistemin çalışması ve 6. kattan sonra sistemin çalışmaması da düşündürücü.

Bu binada zil devreleri ve kapı otomatiği devreleri aynı trafodan beslendiğine göre zil devrelerindeki bir anormallikte trafonun ısınmasına ve sistemin doğru çalışmamasına neden olabilir.

Önerim:
1-Kapı otomatiğinin sağlamlığını kontrol etmeniz gerekirse sağlam bir kapı otomatiği ile denemeniz
2-Her kattaki bütün dairelerin kapı otomatiği ve zil tesisatlarını kontrol etmeniz çalışmayan
bir devre varsa burada yoğunlaşmanız
3-Beşinci kattan sonraki tesisatı değiştirmeniz
4-Yapılacak daha da bişey yoksa zayıf akım tesisatını komple değiştirmeniz.

Bu arada arızayı ve çözüm yolunu burada bizimle paylaşırsanız kendi adıma sevinirim.
Kolay gelsin

Hiç bir tesisatı değiştirme kapı kilidini röle ile sürersen(minyatür) tahminim 1500 metreden kapı kilidi çalışabilir. saygılar sevgiler...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri