Zavallı işlemci :D

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Eski PC'lerden performans alabilme çalışmalarımı herkes bilmektedir.

Bu merakım doğrultusunda son girişimim paraya kıyıp yeni model ekran kartı almak oldu.

Gel gelelim sistemim eski olduğu için, bir dünya paraya kıyıp almış olduğum ekran kartım haliyle tam performans ile çalışmamaktadır.

Usulen kurmuş olduğum WINDOWS7 sürümünde ön testleri yaptım. Sistem derecelendirmesinde ekran kartım tavan yapmış durumda

SİSTEM.png

Donanım bilgilerim doğrultusunda yapabildiğim optimizasyon çalışmalarında, RAM olsun anakart veriyolları olsun son derece sağlıklı çalışmaktadır. Zaten resimden de anlaşılmaktadır.
Kullanmakta olduğum PC, AHCI desteğine sahip olmadığı için, SSD diskimi mecburen IDE konfigürasyonunda kurdum.

Buna rağmen 7.5 gibi yüksek bir derecelendirme puanı aldı

Haliyle benim yere göğe sığdıramadığım DUO serisinin extreme sayılabilecek işlemcisi en alt seviyelerde kaldı

Bu kurulumdan önce aynı sistemde QUAD 8200 işlemci ile de test almıştım.

Puan 7.1 civarı almış olsa da kuzey köprüsü frekansı ekran kartının bellek frekansına yetişemediği için, haliyle 4 çekirdekli işlemci de ekran kartına yeterli veriyi sağlayamadı.

Halk arasında bu olaya DAR ÜMÜK (Boğaz) denilmektedir.

SONUÇ:

Oyun oynayabilmek için ekran kartı kapasitesinin aşırı yükseltilmesi donanımın bazı özellikleri doğrultusunda mümkün olabilmektedir. Bu sebeple donanımın özellikle anakart veriyollarının hızı ve kapasitesi bilinmeden üst seviye ekran kartı alınmamalıdır.

Merhaba bir sorum var. Intel HD graphics 4000 ve İ7 3667U bulunan bir ultrabook diye geçen cihazım var ama oyun performansı kötü. Haliyle beklenen bir durum çünkü harici GPU yok. Ben bu bilgisayarı nasıl optimize edebilirim?

İ7 3667U
Intel HD graphics 4000
8gb DDR3 RAM (4x2)
256gb M2 SSD

Oyun render kabiliyetini işlemciye yüklemelisin.
Başaramadım ama. Simülasyon oyunlarını severim, ama ekran kartı olmadığından dolayı sistem kaldırmıyor.
Mesela ETS2 oynarken işlemci kullanımı %30 ama GPU kullanımı %101 bile oluyor. Çözünürlük düşürsem de durum aynı. 1600X900 oynuyorum. 14" ekran var.

Başaramadım ama. Simülasyon oyunlarını severim, ama ekran kartı olmadığından dolayı sistem kaldırmıyor.
Mesela ETS2 oynarken işlemci kullanımı %30 ama GPU kullanımı %101 bile oluyor. Çözünürlük düşürsem de durum aynı. 1600X900 oynuyorum. 14" ekran var.
Demekki işlemcine fazla yük bindirmiyorsun :)

Öncelikli olarak ayarların nereden yapıldığını bilmelisin. Ben senin PC yi görmediğimden dolayı şurdan yap diyemem. Ancak ekran ayarları veya ekran kartı ayarlarından GPU mu yoksa CPU mu seçeneği olması lazımdı.
Burada CPU seçilecek. Aynı zamanda oyun ayarlarında da varsa CPU seçilmelidir.
İşlemcin 3. nesil ve orta seviyeli bir işlemci. Nispeten iş yapabilme kabiliyeti var. Ancak PC ye win7 haricinde işletim sistemi yüklemişsen bile performans düşüklüğü olabilir. Çünkü 3. nesil ürünlerde donanım desteği win7 li idi.
Diğer bir husus ise görüntü düzeltmesidir.
Görüntü düzeltmesi 2XAA bile olsa ekran kartın çakılır. Çünkü anti aliasing işlemini doğrudan ekran kartı yapmaktadır.
Kardeşimin PC si i5 3. nesil ile win 7 de 18-25 FPS de ETS1 i oynuyor. Ekran çözünürlüğü 1366-768. Optimizasyonunu ben yapmıştım. FPS düşük te olsa sorun olmuyor.

Demekki işlemcine fazla yük bindirmiyorsun :)

Öncelikli olarak ayarların nereden yapıldığını bilmelisin. Ben senin PC yi görmediğimden dolayı şurdan yap diyemem. Ancak ekran ayarları veya ekran kartı ayarlarından GPU mu yoksa CPU mu seçeneği olması lazımdı.
Burada CPU seçilecek. Aynı zamanda oyun ayarlarında da varsa CPU seçilmelidir.
İşlemcin 3. nesil ve orta seviyeli bir işlemci. Nispeten iş yapabilme kabiliyeti var. Ancak PC ye win7 haricinde işletim sistemi yüklemişsen bile performans düşüklüğü olabilir. Çünkü 3. nesil ürünlerde donanım desteği win7 li idi.
Diğer bir husus ise görüntü düzeltmesidir.
Görüntü düzeltmesi 2XAA bile olsa ekran kartın çakılır. Çünkü anti aliasing işlemini doğrudan ekran kartı yapmaktadır.
Kardeşimin PC si i5 3. nesil ile win 7 de 18-25 FPS de ETS1 i oynuyor. Ekran çözünürlüğü 1366-768. Optimizasyonunu ben yapmıştım. FPS düşük te olsa sorun olmuyor.
Merhaba mesajınız için teşekkürler.

Sırayla yanıtlamak istiyorum, oyun ayarlarında CPU yazmıyor. Yani en azından ETS2 için böyle bir ayar yok.
Bilgisayarım 2014 model ve o zamanlarda Windows 8 olduğu için bilgisayarın içinde o kurulu gelmişti. Şu an Windows 10 Enterprise kullanıyorum, biliyorum şirket sürümü çok yük bindirir ama orijinal lisansımız olan bir tek o vardı. Crack kullanmak istemem. :D

FPS konusuna gelirsek ben de aynı sorundan dolayı oyun oynayamıyorum. FPS. Grafikleri en düşüğe aldığımda ben de 20-25 FPS arası bir şey alıyorum ama simülatörün tadı çıkmıyor. Orta ayarları biraz yükselterek oynuyorum 13-16 FPS arası bir şey geliyor benim için akıcı sayılır. Ama her zaman olmuyor bu. Çözünürlük 1600X900 oynuyorum, düşürdüğümde de aynı FPS geliyor. Oyunda anti aliasing orta ayarlarda. Bunu kapatmalı mıyım? Çünkü bunu kapatırsam köşeler piksel piksel oluyor. :D
Bir de ekran uzay örtmesi varmış. Bu gerekli bir ayar mıdır? Teşekkürler. :)

Bak yukarda yazmıştım.
AA yani ANTİ ALIASING ekran kartının üstlenmiş olduğu bir özelliktir.
Ekran kartın yetmediğine göre bu ayarı en uygun seviyeye çekeceksin
Eğer ekranın piksel piksel olsa bile eğer bir kademe yükselttiğinde ekran kartının yükü %90 lara geliyorsa demekki o oyun için ekran kartın uygun değil demektir.
Ya oyunu pixel pixel oynayacaksın ya da üst seviyeli bir ekran kartlı PC alacaksın.

NOT:
3. nesil işlemcilerde windows 8 yoktu. Daha doğrusu win8 o yıllarda test aşamasında idi.
https://ark.intel.com/content/www/t...-3667u-processor-4m-cache-up-to-3-20-ghz.html
İşlemcinin piyasaya çıkış tarihi 2012 imiş :D
Test aşamasında win8 direk çakıldığı için mikrosoft 8.1 sürümüne geçmişti.
O yıllarda bazı uyanık donanım üreticileri eski ürünlerini satabilmek için win8 veya win 8.1 yükleyip bol bol kakalamışlardı :D
O işlemci ve anakart kaynakları donanımı bence win7 den sonrasını tanımaz.
Eğer firma anakart win 10 sürücüleri için WHQL imzalı sürücü çıkartmışlarsa zaten bu sürücüler firmanın resmi sitesinde bulunur.
Bu arada sakın windows bütün sürücüleri tanıyor deme..

Son düzenleme:
Merhaba doğru söylüyorsunuz ama bilgisayar 2014 model. Yani 3. nesil çıkış tarihi 2012 ama muhtemelen eski bir işlemciyi alıp 8.1 çaktılar. Tam hatırlamıyorum. Win 7 konusunda ise geçmeyi düşünmüyorum çünkü bilgisayarda ekran kartı dışında sıkıntı çıkaran donanım yok. İşlemci işlerimi görüyor, RAM ve SSD yeterli oluyor. Dediğim gibi tek sorunum GPU.
1620660127293.png

Disk açısından rahat bilgisayar. CPU olayı ise arkada bazı programlar açık onlar yiyor. ETS2'de %50'yi geçtiğini görmedim neredeyse. Ama sorunum GPU. :/

e-GPU olaylarına baktım ama PCI portları klavyemin altında. Yani klavye devre dışı kalır. Onun yerine kensington kilidi yuvasını delip oradan geçirmeyi düşündüm. Bilgisayarımda SIM kart özelliği mevcut ama kullanmadığım için onun yuvasına takmayı düşündüm ama dediğim gibi kablo geçmeyecek muhtemelen. Mantıklı bir yolu var mıdır?

1620660308476.png

Son düzenleme:
İlla win7 ye geç demiyorum.
Cihazının resmi sitesine girip anakart sürücülerini araştır. WHQL imzalı win10 anakart sürücüsü yayınlanmışsa indirip bir yere kaydet.
Çoğu arkadaş sürücü yüklemeyi ihmal eder. Windows işletim sistemini kurduktan sonra doğrudan oyunu kurup performans beklerler.
Anakart sürücü kurulumu windows kurulumundan daha karmaşık ve zordur.
Belki de sen bu sürücüleri kurmadığın için optimizasyon yapamıyorsun.
Her donanımın kendi sürücüleri ve yönergelerini ayarlayabileceğin bir arayüzü olmalıdır.
Örneğin intel HD4000 ekran kartı için senin PC de bir menü veya ayar yapabileceğin bir yer var mı.?

Driver işlerini daha önce denemiştim ama tekrardan bakayım. Bilgisayarı geçen senelerde format attırmıştım tabi o zamanlar anlamadığım için bilgisayar mühendisi enişteme götürmüştüm. O içine orijinal, kmspico falan değil, Win10 Enterprise atmıştı. Sürücüler sorun çıkarmıştı hatta geceden başlamıştı formata 12 saat sürmüştü. Yani akşam 10 civarı başlayıp sabah 12 civarı bitti. Arada uyuduğumuz için süre geçti tabi ama sürücüler için bayağı uğraşmıştı. :D

Bilgisayarıma BIOS update gelmiş. Ben de korktuğumdan güncellemiyorum internette fps fark etmez demişler ama ben sorayım dedim, BIOS güncellesem FPS yükselir mi? :D

HD 4000 için ayar yapabileceğim tek yer Intel'in kendi uygulaması var onda da ekran tazeleme hızını falan ayarlanıyor. Performans odaklı bir şey yok yine. :(

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri