Zamanlayıcı devresi enerji verildiğinde butona basmadan çalışıyor?

Sifiryedi

Üye
değerli arkadaşlar, bir zamanlayıcı devresi çizdim. devrenin şeması aşağıda uygulamasını yaptım. devreyi çalıştırdığımda, ilk enerji verdiğimde potans taki ayarlı süre ne ise o kadar çalışıyor duruyor. sonra butona basıldığında potanstaki süre boyunca çalışıyor. benim aradığım enerji verildiğinde butona basmadan çalışmaması fakat nerede hata yaptığımı bulamadım teşekkürler..

Ekli dosyalar

• timer devre.jpg
    timer devre.jpg
    181.5 KB · Görüntüleme: 57
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Butonu besleme hattına koyun, yanlış şemayı edinmişsiniz veya işi karıştırmışsınız.

Timer start sanırım buton yerinden sokun R3 e seri bağlayınız.

denedim olmadı hocam altta linkte şemasını inceleyebilirsiniz?

http://tinyurl.com/ydcpcokm
Butonu besleme hattına koyun, yanlış şemayı edinmişsiniz veya işi karıştırmışsınız.

hocam karıştırdım sanırım ama bana butona bir defa bastığımda çalışıp duracak bir timer devresi gerekli bu devre istediğimi arşılıyor ama enerji verildiğinde bir kez çalışıyor o sıkıntı. butona basmadan hiç çalışmaması gerekiyor?

Son düzenleme:
ben şu yapıdaki bağlantıyı kasdetmiştim;
1591560687871.png

ben şu yapıdaki bağlantıyı kasdetmiştim;
Ekli dosyayı görüntüle 65491
bunu yeni buldum simulasyonda deneyim uygulayayım. sıkıntı olmazsa bunu kullanayım, ama öncekinin baskı devresini çizdiğim uyguladığım için kurtarma imkanım olurmu onu araştırıyordum.?

hocam devreyi simulasyonda uyguladım fakat şöyle bir problem var. hızlı basıp çekince az süre çalışıyor uzun basıp çekince daha fazla süre çalışıyor.?

http://tinyurl.com/ycjkmvuq

Moderatör tarafında düzenlendi:
bunu yeni buldum simulasyonda deneyim uygulayayım. sıkıntı olmazsa bunu kullanayım, ama öncekinin baskı devresini çizdiğim uyguladığım için kurtarma imkanım olurmu onu araştırıyordum.?

hocam devreyi simulasyonda uyguladım fakat şöyle bir problem var. hızlı basıp çekince az süre çalışıyor uzun basıp çekince daha fazla süre çalışıyor.?

http://tinyurl.com/ycjkmvuq

kondansatör tam dolmadan buton bırakılınca doğal olarak süre az oluyor. 470uf değeri yerine 10uf takın hızlı dolsun. bunun yerine deşarj direncinin değeri ile oynayın süre için daha büyük değerler ile deşarj süresini uzatın. bu arada kondansatörün önüne de bir adet 10ohm direnc girin. çünkü inrush akımı dediğimiz akım yüzünden buton kısa sürede elinizde kalır. kondansatörler boş iken dolana kadar kısa devre akımı çekecektir.

bu şekilde denedim. basar basmaz kond. doluyor deşarj süresi uzatmak için 220k base direnci var. birde 500k lık pot ile süreyi değiştirebilirsin.

555 ile daha güzel olabiliyor. 500k trimpot ile zaman ayarı.

3 numaralı çıkışı 1k ile transistöre girebilirsin. röleyi bağlamak için

Ekli dosyalar

• devre.png
    devre.png
    89 KB · Görüntüleme: 19
  • devre.png
    devre.png
    92.9 KB · Görüntüleme: 16
bu şekilde denedim. basar basmaz kond. doluyor deşarj süresi uzatmak için 220k base direnci var. birde 500k lık pot ile süreyi değiştirebilirsin.

harika bir tavsiye. çok teşekkür ederim hocam elinize emeğinize sağlık. benim elektroni mühendisliiği bilgim olmadığı için yarım yamalak bir elektronik bilgisi ile yaptım. küçük ve basit bir devre bulmam gerekiyordu yanlış devre uygulamışım, devrenin tasarımını değiştirmem gerekiyor onu anladım şuanda. :)

peki hocam şöyle bişey soracağım. 555 ile yaptığımda ne gibi bir avatajım olur daha güzel demişsinizde o yüzden sordum.

endüstriyel potlar genelde 10k bu pot ile ayarı yapmak mümkünmü nereyi değiştirmem gerekiyor. starta bastığımda 1 ile 10 sn arası röleyi çekmesi yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri