Zaman rölesini kontrol etmek

arkadaşlar yeni başladım öğrenmeye de merak ettiğim bir şey var. şimdi 3 tane zaman rölesi koydum. Run deyince üçü de 3-6-9 saniye sonra devreye giriyor. mesela 2. röle devreye girdiğinde birinciyi durdurmak istiyorum. aynı şekilde 3 girdiğinde devreye 2. dursun istiyorum. buradaki süreyi kıyaslama şansım var mı? ya da nasıl yapılabilir bu? simülatörde çalıştırdığımda, rölelere bağlı çıkışlar hep aktif görünüyor. devreye girdikten 3 saniye sonra devreden çıkarma işini yapamadım bir türlü. bunun için trafik lambası örneğini irdeleyeyim dedim. onu da tam anlayamadım.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu islemi nerde yapiyorsun plcdemi marka model vs nedir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

kardes s7 200 oldugunu var sayarak boyle bi devre yaptım bende yenıyım hatam var ise kusura bakma :) yalnız 2 gırınce 1 cıkıyor 3 gırınce 2 cıkıyor ve 3 devamlı calısmya devam edıyor .. trafik ısıgı gibi ıstedı isen farklı yapabılırsın ...umarım yardımcı olur

1.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
kusura bakmayın yazmayı unutmuşum s7-200 için demiştim de bende kıyas ile hallettim şimdi. kafam hala c de benim. o yüzden programda if-else döngüsüne benzer birşey arıyorum da onu da şu şekilde hallettim;

siteye upload ettiğimde resim küçük görünüyordu da şöyle göstereyim;

QXk38Tr.png

Similasyon programlarinda delta olsun siemens olsun komutlarin bir cogu bire bir plc deki gibi calismaz bir okadarida similasyonda hic calismaz similasyonda kaba testler yapilir. Birde kullandiginiz cpu nun zaman roleleeine help den bakarsaniz her rakam araligi farkli carpanlara sahip z.r temsil eder

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Butona basildiginda m0.0 i set et,m0.0 hem q0.0 a hem de timer a baglansin,ayrica timer in kapali kontagi q0.0 a baglansin.boylece ayarlanan sure sonunda timer kontaklari yer degistirir ve q0.0 a cikis verilmez yani ayarlanan sure sonunda q0.0 pasif ( 0 ) olur

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri