Üç fazla çalıştrmak istiyorum evet abi kompanze edildiği zaman kondansatör değeri ne kadar 6-7 senedir bu meslekteyim abi bi türlü bu hesapları cözemediim bana bunun kısa yolunu gösterirmisiniz

Bunun kısa yolu yok.:)
En kısa yolu Fahri Yetiş ustamızın paylaştığı tablodan yararlanmaktır,
ama o tabloyu da anlayabilmek için konuyu biraz bilmek gerekir.
Açıklamaya çalışayım:
Verdiğiniz değerlere göre:
P=147KW (Aslında 200 HP/0,736 = 147,4 KW)
I=276 A
n=2900 d/dk

En önemli değeri vermemişsiniz, Cos Q, bu durumda hesaplayacağız:
P= 1,73.U.I.CosQ
Buradan motorunuzun Cos Q değeri: 0,8123 çıkmaktadır.
Bu değer motorunuz çalışırken çekilen akımla gerilim arasındaki açının Cos değeridir. Kısaca güç katsayısı da denir. Buradan açının kendisini 35,67 derece buluruz, tanjant değeri de,
tan 35,67 = 0,717 bulunur.
Hesaplama tablolarında bu değerlerin yanında (1) sayısını görürsünüz, bu kompanzasyondan önceki yani mevcut durumdaki açı, güç katsayısı vs. anlamına gelir.

Hesaplamalarda bir de istenilen durum vardır,
yani siz kompanzasyondan sonra güç katsayısının kaç olmasını istiyorsunuz?
Bu değerlerin yanında da (2) yazar.

Varsayım olarak sizin güç katsayısını Cos Q2= 0,95 olmasını istediğinizi düşünelim.
Güç katsayısı, Cos Q2= 0,95
Açı, Q2= 18 derece
Bu açının tan değeri, tan Q2 = tan 18 = 0,3249

Bunları da hesapladıktan sonra formüllerde yerine yazıp, sonucu bulacağız;

Gerekli kondansatör gücü: Qc = P. (tan Q1-tan Q2) = 147,4 (KW). ( 0,717 - 0,3249)
= 57,79 KVAR ....

Siz motorunuza yaklaşık 58 KVAR'lık kondansatör bağladığınızda güç katsayınızı 0,81'den 0,95'e yükseltmiş ve çekilen reaktif akımı azaltmış olacaksınız.

Bu kadar temel bilgiden sonra aşağıdaki belgeleri de incelemeniz konuyu daha iyi anlamanızı sağlar.

Ekli dosyalar

• REAKTiF_GUC_KOMPANZASYONU 1.rar
    112.6 KB · Görüntüleme: 38
  • KOMPANSAZYON KONDANSATORLERI.rar
    443.7 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sağol abi verdiğİniz bilgiler için gene de ben şüphelendim 48 kilovar yeterli gelmez dedim

Size bir de kısa yol verelim.:)

Ekli dosyalar

• KOMPANZASYON VE YILDIZ UCGEN YOLVERME.JPG
    KOMPANZASYON VE YILDIZ UCGEN YOLVERME.JPG
    124.5 KB · Görüntüleme: 71
Doğru bayram abi en önemli değeri vermemişim vansan pompa kataloğunu indirdim orda sadece akım değerleri yazılıydı cosfi değerleri verilmemiş olsa bende hesaplarım pompa döküm yıldız üçgen genede abi verdiğiniz bilgiler için saolun

1- Örnek otomatik kumanda projeleri diye bir bölüm açmıştım. Buradaki bütün yıldız üçgenlerde zaman rölesi devreden çıkar. Güç ve kumanda devreleri, Termik, Ampermetre ile korumaları hatta panonun içine yerleştirilmeleri. Termiği üçgene geçtikten sonra devreye alma metodu VS var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Örnek-otomatik-kumanda-projeleri.81749/page-7

2- Tecrübeme dayanarak diyebilirim ki; Bir çok motor anma akımının altında akım çektiği için tablolarda verilen kondansatör güçleri fazla bile geliyor.

Eğer bahsettiğiniz pompa nominal çalışma anında 147 kw / 276 Amper çekiyor ise 58 kVAr 0,81 den 0,95 e yükseltir. Daha az akım çekiyor ise hesap değişir bence ...

Aynen dediğim gibi abi vansanın döküm pompa kataloğunu indirdim bu motorların sadece akımlar ı verilmiş saatte yol verme start sayısına göre akımları değişiyor bu motorların evet 276 amper çekiyor döküm pompa yıldız üçgen cosfi faktörü olsa bende hesaplarım çıraklık okulunu kaç 1 - 2 sene önce o zamanlar bitirmden önce getirmiştim kompanze kitabı ve kumanda devreleri devre elemanlrı tanıma kitabı hala duruyor edremit abi

Son düzenleme:
Herkese kolay gelşin fahri beyin verdigi sema yi yıllardır uyguluyorum en ufak bir arıza sorun çıkması mümkün deyil sorunsuz çalışıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 20030
ben bu şekillde yıldız kalkıştan sonra zaman rölesini devre dışı bıraktım.çalışıyor.
YAPTINIZ ÇİZİMİN SIKINTISI ÇOK OLUR ZAMN RÖLESİ KONTAGI ZAMANLA YIPRANIRSA KAPALI KALABİLİR VEDE FAZ ÇAKIŞMASI SEBEB OLABİLİR ÖNLEMEK İÇİN YILDIZ KONTAĞI NI ÜÇGENİN ÖNÜNE KONURSA ÇALIŞMA ÖNLENİR

bayram abi eğer birşey anladıysam arap saçına döneyim bana bu formüller nasıl yapılıyor matematik işlemi çarpma mı bölmemi bunun işlemi nasıl yapılıyor matematiğini öğrenmek istiyorum

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri