servet045

Üye
s.a. arkadaslar burda ustalarımızın yazdıklarını cızdıklerını takıb edıyorum.fakat verılen yıldız ucgen semaları genelde aynı benım ıstedıgım sema ıse goruldugu gıbı baslıkda yazıyor.normalde zaman rolesı hep devrede kalır sıstem calıstıgında.benım ıstedıgım sıstem calıstıgında ılk yıldızda devereye gırıp ucgende devre dısı kalacak Y/Ü semasını ıstyrum.suan elimde aklımda ezbere bılıyorum o devreyı ancak otomatık kısmını bı turlu bulamadıgım ıcın sız ustalarıma abılerıme danısmak ıstedım.eger ıstedıgım cevabı alamazsam semayı cızıp verıcem.ilgilendıgınız ıcın herkeze tesekkurler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ilk önce boşta yıldız ceksin köprülesin sonra mevcut ceksin zaman doluncada yıldız cıksın üçgen ceksin ve zaman rölesi devreden ayrılsın biraz zahmetli iş .....

saolun verdıgınız bılgıler ıcın ama anlatamadım galıba sıze.normal elle start yptıgında sıstem calısıyor.ama otomatık(yanı bızım sıstemımızde 2.bır zman rolesı konup elektırık kesılmesınde pako sartelı otomatık kısmına alınca 2.zman rolesının a1 ve ortak ucu olan 2 nolu kısmına enerjı verıyor ve 3 nolu ucundan sıstemı calıstırmak ıstıyorum yanı elle start ypar gıbı elektırık gelınce otomatık calısıcak)ben bunu bulamadım abılerım sımdıden cok tesekkur ederım.

saolun verdıgınız bılgıler ıcın ama anlatamadım galıba sıze.normal elle start yptıgında sıstem calısıyor.ama otomatık(yanı bızım sıstemımızde 2.bır zman rolesı konup elektırık kesılmesınde pako sartelı otomatık kısmına alınca 2.zman rolesının a1 ve ortak ucu olan 2 nolu kısmına enerjı verıyor ve 3 nolu ucundan sıstemı calıstırmak ıstıyorum yanı elle start ypar gıbı elektırık gelınce otomatık calısıcak)ben bunu bulamadım abılerım sımdıden cok tesekkur ederım.

Bu cümlelerden anladığım kadarıyla; yıldız üçgen yol verilen bir motora iki şekilde kumanda etmek istiyorsun. Oto/Man. anahtar olacak.
1-Oto konumuna aldığında starta basmadan enerjilenecek ve oto konumundayken enerji kesilirse, enerji geldikten sonra motor çalışmaya devam edecek.
2.Man konumundayeken starta basmadan enerjilenmeyecek ve enerji kesilirse, sen starta bastıktan sonra enerjilenecek.

Eğer öyle ise; şekil aşağıdaki gibi olacaktır.

Burada kullandığınız zaman rölesi çift kontaklı olmak zorunda. piyasada genelde tek enversör kontaklı zaman röleleri satılmaktadır.

Oto konumuna aldığında stop butonu problem gibi kalıcıysa yok problem...:/

kusura bakmayın arkadaslarım :) elımde bı program flan yok.normal bır paıntten cızdım.anlatmak ıstedeıgım buydu.herhangı bı yerde yanlısım varsa lutfen duzeltın.sımdıden tesekurler.

cade simu dostum kumanda pogramlarında var forumda mevcut simlasyonuda var on numara bence tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri