zaman rölesi...

ssrr

Üye
Arkadaşlar merhabalar. İki adet kontaktör var elimde. Bunlardan birisi 10 saniye çekili olacak sonra bırakacak, 5 saniye bekledikten sonra diğeri çekecek ve bu da 10 saniye çektikten sonra bırakıp 5 saniye bekleyecek ve ilk kontaktör yine çekecek ve 10 saniye çalışacak ve duracak 5 saniye sonra ikinci kontaktör çekecek 10 saniye çalışacak.... Bu döngü böyle ard arda devam edecek, ta ki ben enerjisini kesene kadar. Elimde basit zaman röleleri var. Bu devreyle ilgili yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.ama sadece 2 kontaktor war baskayok muhurlemek ıcın ayrı bır role kullanmıyoz..boyle bişey mumkunmu???

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım elinde ters zaman rölesi varsa yapabilirsin

Ekli dosyalar

• zaman rölesii.rar
    5.4 KB · Görüntüleme: 2
arkadas cwp wermıssın tsk ederım ama ters zaman rölesı olmayacak normal bıldıgımız duz zaman rolesı...we sadece 2tane kontaktor baska kontaktor yok.

Akıllı Röle ile yapabilirsiniz bu işlemi.. Moeller marka Easy veya Merlin Gerin marka Zelio ile...Klasik zaman röleleri ile zorlanacağınız bu işlemi bu ürünlerle çok kolay yapabilirsiniz.

syn:1903 arkadasım bu ıslemın kolay yonlerı tabıkı war..ama arkadasın bırı sordu kendıne kumandada çok guwenıyosan bu sordugum soruyu yaparsın dedı...we ekledı bunu benden baskası yapamaz dedı...bende bu soruyu sıteye yonelttım..egfer bılenler warsa yardımcı olurlarsa sevınırım herkese kolay gelsın..

Türkçemizde W harfi diye birşey yoktur, kelimeleri yazarken dikkat ediniz!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın ssrr,
1-Konu açılışında böyle bir iddadan bahsetmemişsiniz.
2-Türkçede w harfi yoktur.
3-Sizede kolay gelsin.

merhaba enversör zaman rölesiyle yada 2 ayrı zaman rölsiyle yapılabilir.

Düz Zaman Rölesi
Bobini enerjilendikten belli bir süre sonra gecikme yapan, yani kontakları konum değiştiren rölelerdir. Bobin enerjisi kesildiğinde kontaklar eski haline dönerler. Rölelerin devrelerde ne şekilde sembolize edildiğini aşağıda gösterdim.

Düz zaman rölesi ve kontaklarının simgeleri
Ters Zaman Rölesi
Bobinin enerjisi kesildikten belli bir süre sonra gecikme yapan zaman rölesidir. Enerji verildikten sonra hemen kontaklar durum değiştirir. Enerji kesildikten bir süre sonra iletime izin verilir.

ters ve duz zaman rolelerı arasında farkı anlayamadım yardımcı olursanız sevınırım .. ( basıtce anlatırsanız )

Çekmede Gecikmeli Tip (Düz) Zaman Rölesi
Besleme uçlarına enerji uygulandığında ayarlanan süre sonunda normalde kapalı
kontağı açılan, açık kontağı kapanan zaman röleleridir. Enerjisi kesildiğinde ani ve gecikmeli
açılıp-kapanan kontakları ani olarak normal konumlarına döner.
· Düşmede Gecikmeli Tip (Ters) Zaman Rölesi
Besleme uçlarına gerilim uygulandığında ani olarak kontakları konum değiştirir.
Enerjisi kesildiğinde ani açılıp kapanan kontakları hemen, gecikmeli açılıp kapanan
kontakları ayarlanan süre sonunda konum değiştirir.
· Bırakmada Gecikmeli Tip (Impuls) Zaman Rölesi
Besleme uçlarına gerilim uygulandığında ani ve gecikmeki kontakları konum
değiştiren, ayarlanan süre sonunda kontakları normal konumuna dönen rölelerdir.

Çekmede ve Bırakmada Gecikmeli Tip Zaman Rölesi
Besleme uçlarına gerilim uygulandığında ayarlanan süre sonunda kontakları konum
değiştiren ve enerjisi kesildikten belli bir süre sonra kontakları konum değiştiren zaman
rölesidir.

burada bırakma cekme dusme ne anlamlara gelıyor .. yardımcı olursanız sevınırım sn arkadaslar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri