Zaman rölesi seçimi

Avast sensör ile bir zaman rölesi daha tetikle zaman rölesinin çıkışınıda ilgili röleye ver zaman rölesinide istediğin gibi ayarla oldu bitti. Ben olsam PLC ile yapardım sanırım öldüğümde mezara PLC ile gömülmek isteyeceğim. :eek:

:) Kafam karıştı iyice varya bişey ile fazla oynamicaksın yoksa bildğinide unutuyor. PLC Olmaz zaten çok düşük teklif verdiler :D

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
:) Kafam karıştı iyice varya bişey ile fazla oynamicaksın yoksa bildğinide unutuyor. PLC Olmaz zaten çok düşük teklif verdiler :D

Avast kardeşim amacın sensörün tetiklediği röleyi sensör bir kere gördükten sonra görmese bile hala çektirmek değilmi benmi yanlış anladım. Eğer röle sensör görmese bile hala çekili kalıcaksa zaman rölesi ile halledebilirsin şu işin çalışma prosesini bir anlat bakayım hele sen. Çözelim sorununu işi gücü bıraktım seninle ilgileniyorum bak :eek:

Avast kardeşim amacın sensörün tetiklediği röleyi sensör bir kere gördükten sonra görmese bile hala çektirmek değilmi benmi yanlış anladım. Eğer röle sensör görmese bile hala çekili kalıcaksa zaman rölesi ile halledebilirsin şu işin çalışma prosesini bir anlat bakayım hele sen. Çözelim sorununu işi gücü bıraktım seninle ilgileniyorum bak :eek:

Sağol eksik olma :) Poşeti dikeceğiz,cisim manyetik switche dokundugunda indüktif sensör çıkış veriyor 2 uçlu.sensör cıkıs verince motor yani dikiş olacak,belli bir süre dikdikten sonrada valfi enerjilendireceğiz ve ipi kesecek. Sensör belli süre sonra görmüyor zaten ki dikerken poşet ilerliyor ve ilerleyince manyetik switch de görmüyor,bundan dolayıda 2 uçlu sensor devreden çıkıyor.Röleyide M4 yani 4 kontaklı röleyide çekmiyor anca 2 kontaklı olacak :) ona gücü yetior.

wvAYW4.png

@eraykirimli , @zeybek , @mustafacamci1977
-9K3 Kontaktörü 10 saniye enerji altında kalıyor.
Bu süreç içerisinde sensör görmeyecek ve bunun için kontaktörün
13-14 kontaklarından 24Vdc mühürlersem -9R1 belirli sürede çekili kalmış olacak
ta ki zaman rölesi devreden cıkıncaya kadar.. :)

Açık hava iyi geldi zaman rölesinden ta nerelere geldik :)

Merhaba,
test laboratuvarında bir makine tasarlamak dayız ,
makinenin start butonuna bastığımız da zaman rölesi kontağını kapatarak bağlı olduğu devreyi çalıştıracak. 16 saat dolduğunda kontağını açarak 8 saat boyunca kontak açık kalacak. 8 saat dolduğunda yeniden lambayı çalıştırması için kontağını kapatacaktır. Bu işlem 3 kez tekrar ederek toplam 72. saatin sonunda makine duracaktır.
Bir adet zaman rölesi kullanarak yapabilir miyiz.
Analoğ ve digital zaman röleleri seçeneklerini değerlendireceğiz. test cihazını kullanacak personelin anlayacağı en kolay olanını tercih edeceğiz.
önerebileceğiniz zaman rölesi marka/modeli yazar mısınız .

Avast kardeşim 9R1 in açık kontağı ile 2 tane zaman rölesi çalıştırsan daha pratik ve ucuz olur diye düşünüyorum. (Özel zaman röleleri pahalıdır).

Ayrıca 9Z2 nin 17-18 kontağı 9K3 ü bir süre sonra devreye sokuyor ve 9Z2 nin enerjisi kesilmediği sürece devrede kalıyor. Sensör köprülendiğine göre 9R1 in (yani 9Z2 nin ) enerjisi nasıl kesilecek ?

gkyblgl üyeniz arkadaşlarımızın çoğu PLC önerecektir eğer laboratuvar düzeyinde sağlıklı işer istiyorsanız ve başka giriş çıkışlarınız da olacaksa ben de PLC öneririm.

Ucuz basit bir şey istiyorsanız size pratik bir tavsiyem var. Googleye haftalık programlı zaman rölesi yazın ilk çıkanlar işinizi görür 30 TL civarında .:)

Merhaba,
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim,

cihazı kullanacak operatörün her defasında zaman ayarları yapmaması için cihazın makinenin on-off anahtarını açması ile beraber. Zaman rölesini enerjilenerek daha önceden proğramlanmış süreler aralığında çalışmasını planladık.
Araştırdığım kadarıyla Entes marka çok fonksiyonlu tetiklemeli zaman rölesi MCB-120 (2adet) siparişi verdim.
yapılacak olan test 72 saat sürecektir.
zaman rölesi de 72 saat içerisinde 8 saat UV lamba açık, 16 saat kapalı olacak şekilde döngüye girecektir. 72 saat sonunda makinenin süresi dolduğunda yeniden çevrime girmemesi için ikinci bir zaman rölesinin birinci zaman rölesinin enerjisini keserek testi sonlandırarak bekleyecektir.

piyasada bolca mevcut olan haftalık zaman rölelerini kullanmama sebebim ise operatörün test süresini unutma ihtimaline karşı tedbir amaçlıdır.
24 saat dilimli mekanik zaman rölesi bolca mevcut olmasına rağmen,
72 saat sayan mekanik bir zaman rölesi bulamadım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri