Zaman Rölesi İle Dozaj Pompası Çalıştırmak

ornament26

Üye
Herkese merhabalar. İş yerimde benden böyle bir sistem yapılması istendi. Elektronik olarak arduino ile yapmayı talep ettim ama basit elektrik devresiyle halledelim dendi. Elektrik bilgim kısıtlı olduğu için size danışmak istedim. Sistemi özetleyeyim.

Kapalı bir kutunun üstünde sadece bir buton olacak. 220 V ile çalışan bir dozaj pompası var. Butona bastığımda buton kilitlenecek ve zaman rölesinden ayarladığım zaman bitene kadar pompayı çalıştıracak ve sonra buton açılacak.

Bu devreyi nasıl çizip yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motor gücüne göre kontaktör seç ve zaman ayarlı durdurma devrelerisi diye araştırmalısınhttps://www.google.com/search?ei=E7rJXMjMB8PVkwWhmp34Dg&q=motorun+zaman+ayarlı+durdurulması&oq=zaman+ayarlı+durduröa&gs_l=mobile-gws-wiz-serp.1.1.0i71l5.0.0..5508...0.0..0.0.0.......0.YICuAIP8Vw0#imgrc=yZfvJfJATK2ZXM:

zaman saati kullanırsan o start butonuna da gerek kalmaz günün istediğin zaman dilimlerinde motoru otomatik çalıştırabilirsin. İstediğin devre ise aşağıda.

time.png

EKTS ekte

Ekli dosyalar

• TİME.rar
    2.9 KB · Görüntüleme: 8
Pratikte sorun çıksın istemiyorsanız. Bu daha mantıklı...
Zira; ZR rölesi Kontaktörden önce davranırsa sorun çıkabilir...

Ekli dosyalar

• time.png
    time.png
    4.1 KB · Görüntüleme: 26
Herkese merhabalar. İş yerimde benden böyle bir sistem yapılması istendi. Elektronik olarak arduino ile yapmayı talep ettim ama basit elektrik devresiyle halledelim dendi. Elektrik bilgim kısıtlı olduğu için size danışmak istedim. Sistemi özetleyeyim.

Kapalı bir kutunun üstünde sadece bir buton olacak. 220 V ile çalışan bir dozaj pompası var. Butona bastığımda buton kilitlenecek ve zaman rölesinden ayarladığım zaman bitene kadar pompayı çalıştıracak ve sonra buton açılacak.

Bu devreyi nasıl çizip yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Dozaj pompalarının zaman ayarlı olarak dozajlama yapanları malesef traştır . Dozajlama yaptığı kimyasaldan prop ile ölçüm alıp buna göre dozajlama yapan pompalar makbül olmakla birlikte malesef pahalıdır ve sürekli devrededir .

Son düzenleme:
şu firmaların beleşçiliği ne olacak acaba hem dozaj hem zaman rölesi. Az yiyip kısa giyip ödeme ayırsınlar adam akıllı tartım ile ise tartım sıvı akış ise sıvı akış neyse. ürünleri al profesyönel yap bırak yakasını.

Dozaj pompalarının zaman ayarlı olarak dozajlama yapanları malesef traştır . Dozajlama yaptığı kimyasaldan prop ile ölçüm alıp buna göre dozajlama yapan pompalar makbül olmakla birlikte malesef pahalıdır ve sürekli devrededir .
Merhabalar ben de kimyasal bir dozajlama yapacağım. PLC kullanacağım. Burda sormak istediğim ne tür bir prob kullanılıyor yani ne tür bir sensör kullanılıyor bu tür işler için?

Dozajlama için sensör kullanımı şu şekilde oluyor. Bir tane ph metre oluyor onun ucunda kendi sensörü var zaten. Suyun içindeki artık hangi değeri okuyorsa sensör cihaz kuru kontak veriyor. Yani röle mantığı aç kapat yaptırıyor. Sende o çıkışı dozaj pompasına bağlıyorsun. Dozaj pompasıda artık içinde kostik tuz vs ne var ise dozajlama yapıyor. Üstünde on off düğmesi zaten var birde dozaj yaparken ne kadar yavaş ve hızlı ayar düğmesi var. Plc kullanmaya bile ihtiyaç kalmayabilir.

Merhabalar ben de kimyasal bir dozajlama yapacağım. PLC kullanacağım. Burda sormak istediğim ne tür bir prob kullanılıyor yani ne tür bir sensör kullanılıyor bu tür işler için?
Bunun için PLC kullanmanıza gerek yok . Kullandığınız kimyasala uygun diyaframlı dozaj pompası seçmelisiniz . Hassas bir dozajlama istiyorsanız dozajlama yapılan sıvıdan prop ile ölçüm yaparak buna göre devreye girip çıkan dozaj pompası kullanmalısınız . Bunlar genelde sıvı miktarı ve kalitesi zırt bırt değişen sistemler için elzemdir . Özellikle soğutma kulesi çevrim sularında bu sistemler kullanılır . Sürekli buharlaşma olur . Yeni su eklenir , yeni gelen su tekrar dozajlanır ( En fıyakalı su şartlandırma sistemimizden PH 8 kalitesinde su çıkıyor , mecburen biraz asit dozajlıyoruz ) . Ya da buharlaşma fazla olmayıp su miktarı nispeten stabil kaldığı durumlarda genelde dozajlama çok nadir olur . Yani baya ince terazi işler . Uğraşmaktan baya gına geldi bu aralar bende bu mevzulara .
Yok hızlı bir sıvı değişimi olmayan ve gelen giden sıvı miktarının öngörülebilir olduğu durumlarda prop kullanmayıp zaman ayarlı dozajda yapılabilir ama pek sağlıklı olmaz .
Geçen propum bozuldu , zamanlı dozaj yapayım bari dedim , gün içinde kendim sürekli manuel ölçüm yaptım , dengenin yanından bile geçemedim . Hatta bir ara PH 4 ü gördü . Bu iş olmaz deyip direk kapattım dozaj pompasını . Uzun hikaye , devamı da var , yazmaya üşendim ....
Ha bu arada dozaj pompalarının analog çıkışı da var herhalde . Bir ara o değeri uzak mesafeden de okumayı deneyeceğim . PLC bağlantısı yapacağım illa derseniz bir şeyler düşünebilirsiniz .
Ekde gönderdiğim dökümanı inceleyin .

Ekli dosyalar

• 36df85263a080f7ce7c3f6098325defd.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 5
Teşekkürler cevaplar için PLC ile kontrol şart ben biraz araştıracağım daha sonra sorum olursa sizlere sorarım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri