Zaman rölesinin süresini sonsuz yapma

mgmask

Üye
işyerinde yangın alarmı butonuna basılgı zaman çalışan bir siren devrem var.. şuan 10 sn çalışıp duran bir zaman zaman rölesi ve kontaktör mevcut. benim istedigim alarm butonuna basınca alarmın sürekli çalması.. taki ben sistemi resetleyene kadar..
şuan zaman rölesinde a1 a2 ve 15 ile16 18 baglantıları var
18 boş .. 15 16 normalde kapalı kontak . en basit yolla sorunumu nasıl hallederim.. 15 ve 16 baglantısını boşa çıkarsam butona basınca kontaktör çekip kontaga baglı siren çalarmı resetlemeyi sigortayı indirerek yapmayı düşünüyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
siren kablosu 15-16 da bagliya bu arayi koprule ancak hattin kontaktor uzerinden geliyorsa bunu yap

yada kaplolari burdan cikar kontaktorun normalde acik kontagindan gecir.

15 --16 normalde kapalı kontak ama....
yani bobinin enerjilendiginde açılıyor 16 ya enerji geçmiyor
ve motorlu siren devreye giriyor 10 saniye sonra susuyor
yanlışım varsa düzeltirmisiniz

Konumu farketmiyor zaten köprüleme yapmanı istemiş zaman rölesinin kontağının önemi kalmıyor !

Konumu farketmiyor zaten köprüleme yapmanı istemiş zaman rölesinin kontağının önemi kalmıyor !
işte orayı anlayamıyorum
15 ve 16 yı köprülersem sirenim çalmazki
butona basmadıgımız zaman kontrol kalemiyle bakınca 15 ve 16 da enerj var 16 da enerji kesilince devrem çalışıp siren çalmayacakmı
köprü yaparsam 16 hep enerjili olcak

Zaman rölesi yerine normal röle kullanarak işini çözebilirsin. Eğer zayıf akım değilse kontaktör üzerinde de bunu yapabilirsin.

Sistemi anlattigina gore butona bastiginda kontaktor kendi acik kontagiyla muhurleme yapiyor. Kontaktorle ayni anda enerjilenen zaman rolesi bir muhdet sonra muhurlemeyi kaldiriyor. Sistemin surekli calismasini istiyorsan zaman rolesinin normalde kapali kontaklarini kopru yapman gerekiyor.

Zaman rölesini iptal et başka yerde değerlendirirsin.Önemli olan gerilim değerleri.Siren kaç voltta çalışıyor?

1P6g4j.png

zaman rölesini iptal et starta basınca kontaktör mühürlensin devamlı siren çalışır. Stop a basınca kontaktör bırakır.

kardesim sen bu isi yapma baska birini cagir bilen birini o yapsin.
bu kadar bilgiyle cozemediysen baya acemisin demek
bir kazaya sebebiyet vermeyelim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri