zaman ayarlı aydınlatma yardım lütfen..!!!

h5a6

Üye
arkadaşlar öncelikle merhaba.forumda yeniyim.
ihtiyacım olan bir devre var;
bir deniz akvaryumum var ve deniz canlılarının ışıkla olan ilişkisi cok onemli.evde güneş ışığını taklit etmeliyim.suanda kullanmakta oldugum aydınlatma sistemini manuel olarak hergün acıp kapamak zorunda kalıyorum.bunu otomatik hale getirmek için bir elektronik devre hazırlamak mümkün mü acaba??
(aydınlatma olarak 3w lık 65 tane power led kullanıyorum.)
:::mesela sabah saat 9 da ledlerden 15 tanesi yanacak ve öğle saatine kadar kademe kademe artacak yani saat 12 de ledlerin tamamı yanacak, öğleden sonra ise kademe kademe yanan led sayısı azalacak taa ki saat akşam 10 a kadar.akşam 10 da tüm ledler sonmüş olacak.ve bu olay her gün devamlılık gösterecek.böyle bir devre yapma şansımız varmı acaba yardım ederseniz çok minnettar kalırım.
şimdiden teşekkürler...

dediğin devre pic ve rtc kullanılkarak yapılabilir. pic programlama konusunda bilgin varmı?

Son düzenleme:
malesef o kadar iyi elektronik bilgim yok :(
yapabileceğim en iyi şey;devre şemasını bir şekilde edinebilirsem, devreyi uygulamak olur.

öncelikle kullandığın ledleri grup grup ayırman lazım. onsan sonra pic ile rtc den aldığın bilgiye göre istediğin grubu-grupları yakabilrsin.

hocam anladım.gurup gurup ta ayırdım ledleri.ama pıc ile rtc hakkında bilgim yok bu konuda nasıl bilgi sahibi olabilirim.proğramlama gibi konulardan bahsediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri