Zımpara, taşlama yapabilecek motor seçimi

Altug86

Üye
Merhabalar,

Evde kendi imkanlarım ile ahşap için zımpara ve/veya taşlama motoru yapmak istiyorum. Tahtayı dayadığımda motor boğulup durmamalı evde kullanım olacağı için de sesi bir hayli düşük olmalı ayrıca düşük devirlerde olmalı.Elektrik motorlarına baktığımda biraz kafam karıştı. Aşağıdaki sorulara cevap verirseniz çok memnun olacağım.
1. 220v monofaze 0.55kw 3000 deviz asenkron elektrik motoru uygun olurmu
2. Elektronik olarak devri düşürmeye çalıştığımda torkun azalacağını okudum. Onun yerine 2 kere v kasnak taksam (kasnak çapını iki kere 2 kat büyüterek) örneğin 2nm tork, 8nm ye çıkar mı?
3. Kasnaktan kasnağa geçişte kayıp ne kadar olur? (Kasnakları arttrarak torku sonsuza kadar arttırabilir miyiz yada bir faktöre bağlı torku arttırma durur mu)
4. Bilmediğim şeyler olabilir, başka dikkat etmem gereken konular var mı?

Şimdiden teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1: Motor gücü ne işlemek ve ne kadar hızlı zımparalamak istediğinize bağlı biraz. Direkt motoru kullanacaksanız 1 KW san aşağı olmasa iyi olur. Özellikle kalın malzemelerde motor zorlanmasın.

2:Elektronik olarak devir düşürmektense ,kayış kasnak mekanizması daha iyidir.Niye derseniz birincisi torku arttırıp devri düşürmek mümkün ikincisi bu tür mekanizmalar hataları bir yere kadar tolere eder (eksen kaçıklığı, zımparanın takılması v.s gibi)

3:Kayıp çokta göz önüne alınacak kadar büyük olmaz.Ayrıca düz veya kanallı V kayış kullanın, triger olmasın.

4: Tork ve devir ters orantılıdır sizin istediğiniz durumda. 2/1 kasnak kullanırsanız tork teorik olarak iki katına çıkar ve devirde yarıya iner. 5/1 kullanırsanızda tork beş katına devir beşte bire düşer....

5: Eğer kendiniz tasarlayacaksanız makineyi piyasada bulunan, kolay bulabileceğiniz ve çeşidi bol şerit zımparalara göre tasarlayın. Bu siz çok kolaylık sağlar. Birde zımpara kolay değişebilir şekilde olsun tasarım.

nette buldum .bilği amaçlı !!!

https://www.letgo.com/tr-tr/i/bant-zimpara-makinasi_390eda97-6d31-4757-a602-249b21991416
https://www.letgo.com/tr-tr/i/bant-zimpara-makinasi-1250x50_6e1bb036-6702-4246-8a5f-193de61afc46

1.png

https://www.youtube.com/c/İbrahimBoran/videos

Ar-kur-Tek ve arkaplan değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ar-kur-Tek, motoru zorlamamak için tork değerine bakmam yeterli değil midir?
Yani 0.5 KW motorun ucuna D çapında kasnak taksam yanına da 4D çapında kasnak taksam (aralarında makul boşluk bırakarak) tork 4 katına çıkacağından 1 KW lık motordan daha fazla tork elde etmem mi? (Tabi devir devir 1/4 azalacak).
bu sayede kaba tabirle, zımparaya bastırdığımda motorun durma olasılığı azalmaz mı?
Esasında 0.5 kW motor ile 1kw motor arasında çok fiyat farkı yok belki de uğraşıldığına değmez ama konuyu tam anlamak istiyorum. Bir önceki kasnağı 2 katına çıkararak sonsuza kadar gidip çok yüksek güçte kuvveti elde edilmesi biraz ütopik geliyor. Bu sayede 30000 devir dramel motorundan da çok ciddi tork elde edilir. Belki de denemediğim için öyle düşünüyorum...

Arkaplan, verdiğiniz örnek tam düşündüğüm tarzda tabi ben constürüksiyonu daha amatör düşünüyorum vede ben daire zımpara düşünüyorum.
Destekleriniz için tekrardan teşekkür ederim

dremel motor gücü ile 0,55 kW motorun gücünü sakın karıştırmayın, 30,000 devirli dremel devir gücü ile iş yapar ama biraz yüklenirsen devri 10,000 lere filan düşer bu ciddi anlamda güç kaybıdır. kullanım amacına göre her motorun devri maximum verimdir, dremel= 30,000 devir maximum güç 0,55 kW motor =3000 devir maximum güç tork ve devir başka başka şeylerdir. el taşlama dediğimiz flex yada bildiğimiz adıyla spirel o da 3-5 bin devirdir, düşük devirde zımpara yapmak sağlıklı değildir. hem zımpara kağıdı (şerit, dairesel olanı) farketmez çabuk deforme olur, yüksek devirde daha ince işçilik elde edilir (tecrübe ile sabit) lütfen bu kriterleri dikkate alınız.. metal torna tezgahı ile ahşap torna tezgahı arasındaki fark gibi.

Ar-kur-Tek ve arkaplan değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ar-kur-Tek, motoru zorlamamak için tork değerine bakmam yeterli değil midir?
Yani 0.5 KW motorun ucuna D çapında kasnak taksam yanına da 4D çapında kasnak taksam (aralarında makul boşluk bırakarak) tork 4 katına çıkacağından 1 KW lık motordan daha fazla tork elde etmem mi? (Tabi devir devir 1/4 azalacak).
bu sayede kaba tabirle, zımparaya bastırdığımda motorun durma olasılığı azalmaz mı?
Esasında 0.5 kW motor ile 1kw motor arasında çok fiyat farkı yok belki de uğraşıldığına değmez ama konuyu tam anlamak istiyorum. Bir önceki kasnağı 2 katına çıkararak sonsuza kadar gidip çok yüksek güçte kuvveti elde edilmesi biraz ütopik geliyor. Bu sayede 30000 devir dramel motorundan da çok ciddi tork elde edilir. Belki de denemediğim için öyle düşünüyorum...

Arkaplan, verdiğiniz örnek tam düşündüğüm tarzda tabi ben constürüksiyonu daha amatör düşünüyorum vede ben daire zımpara düşünüyorum.
Destekleriniz için tekrardan teşekkür ederim
Sonsuza dek gitme işi ancak teorikte olur.

Meselenin anlaşılması açısından yazayım. Bu kasnak/dişli çapı değişimi ile tork ve devir değişiminin temeli meşhur kaldıraç kanunudur.Kaldıraç kolları sonsuza dek gitmeyecekleri için Arşimetin "bana bir kaldıraç verin dünyayı yerinden oynatayım " sözüne döner bu sonsuza gitme işi..

Pratikte ise sürtünme kayıpları, aktarım düzeneğinin büyümesi, boşluklar v.s gibi nedenlerden sonsuza gidemezsiniz ama makul ölçülerde tutulduğu sürece devirle ters orantılı çok büyük torklar elde edilebilir.Tabi 500 ton kaldıracak bir düzenek 24 saatte 1 mm haraket ediyorsa ne kadar işe yarayacağı taktirinize kalmış. Hoş Nasa'nın Atlas 5 türü Roketleri taşımak için treyler saatte yarım metre mi ne hareket ediyordu...

Dremel için 30000 devirden çok ciddi tork elde edersiniz ama unutmamanın gereken şey şu..Başlangıçta da bir torkunuz var ve bunu katlayarak gidersiniz.Yani bir dremel el motoru 0.5 NM ve 30 Bin devirse 3 bin devirde 5 NM verir..300 devirde 50 NM verir teorik olarak ama bu bir çok sistemi barındırmak demek.Buda yataklama,yağlama, hacim ve maliyet meselesi demek.

Konuya dönecek olursak tavsiyem ped kullanan bir zımrapa yapacaksanız , bana kalırsa iki taraftan çıkışı olna bir motor alıp bir uca ped bağlayın diğer uca şerit zımpara yapın.Şunun gibi:

qwert.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri