yurtdışında çalışmak istiyorum--rusya gibi kuzey ülkeleri olsun

el_emek

Katılımcı Üye
daha önce hiç yurtdışında çalışmamış biri olarak nelere dikkat etmek lazım...bizzat yurtdışında çalışmış kişilerden gelecek tavsiyeler ilaç gibi olur...afrika ve arab ülkeleri gibi sıcak memleketlerden ziyade kuzey ülkeleri tercihim,sıcakla aram iyi değil...meslek lisesi mezunu 20 senelik tecrübeli bir elektrik teknisyeni 1500 usd maaş alması gerçekten mümkün mü...eğer öyle bişey varsa malı mülkü satıp hemen yurtdışına giderim,doyurucu bilgi verenlere bahşiş bile verebilirim yahu..

daha önce hiç yurtdışında çalışmamış biri olarak nelere dikkat etmek lazım...bizzat yurtdışında çalışmış kişilerden gelecek tavsiyeler ilaç gibi olur...afrika ve arab ülkeleri gibi sıcak memleketlerden ziyade kuzey ülkeleri tercihim,sıcakla aram iyi değil...meslek lisesi mezunu 20 senelik tecrübeli bir elektrik teknisyeni 1500 usd maaş alması gerçekten mümkün mü...eğer öyle bişey varsa malı mülkü satıp hemen yurtdışına giderim,doyurucu bilgi verenlere bahşiş bile verebilirim yahu..

konuyu dağıtmak istemem ama çok merak ediyorum.bir elektrik teknisyeni türkiyede ortalama ne kadar kazanıyor ki ?

konuyu dağıtmak istemem ama çok merak ediyorum.bir elektrik teknisyeni türkiyede ortalama ne kadar kazanıyor ki ?

Türkiye'de hiçbir şeyin standardı olmadığı gibi kazancın da yoktur... Bilirsiniz... :)
Ancak, sanırım el_emek meslekdaşımız şaka yapmış. Çünkü "20 yıllık tecrübesi olan elektrik teknisyeni" 2500-4000 TL gelire çok rahat ulaşır. 1500 USD yurt dışı işi, bekar ve yeni mezun bir teknisyen için cazip olabilir. Ama koskoca bir 20 yılı devirmiş, mesleğini geliştirebilmiş biri için, (bana göre) hiçde cazip değil...

Ustam bizim bir tanıdık Rusyada CocaCola dağıtım Distrübitörlüğünü aldı inanılmaz para kırdı fakat 2 sene sonunda mafya adamın evini bastı ve "Yarın sadece pasaportunu al ve git" dedi.
Kuzey ülkelerinden kastın Rusya ve Ukrayna harici ise bencede gitmelisin ben çoğu yaz yurt dışına çıkıyor.Siyah Pasaport sağolsun :)
Özellikle Türkler Romanya Bulgaristan EN Güzeli ise BOSNA-HERSEK de inanılmaz iş yapar.Boşnaklar inanılmaz bizi seviyor hem müslüman hem güzeller :)

Mardahan 2500-4000 TL gelire nasıl ulaşılıyor merak ettim. Girişimciliğin, ticaretin dışında sadece işçi olarak düşünürsek nasıl bukadar rahat ulaşılıyor?

1500 USD bağzı ülkeler için asgari ücret. Asgari ücretle yaşam çokta iyi olmayabilir.

Son düzenleme:
Söz edilen tecrübede bir teknisyen arkadaşın ki statü olarak formen olacağını varsayarsak yurtdışı için 1500 usd rakamının az olduğu yorumuna katılıyorum fakat türkiye şartları için 2500-4000 tl civarı bir rakam biraz gerçekdışı olmuş....

Mardahan 2500-4000 TL gelire nasıl ulaşılıyor merak ettim. Girişimciliğin, ticaretin dışında sadece işçi olarak düşünürsek nasıl bukadar rahat ulaşılıyor?

1500 USD bağzı ülkeler için asgari ücret. Asgari ücretle yaşam çokta iyi olmayabilir.

Büyük bir fabrikada, artık ustabaşı olarak çalışan sınıf arkadaşım, 3800 TL maaş alıyor... Tabi + mesai ve sosyal haklar...
İstanbul için küçük sayılabilecek bir elektrikçide çalışan iki meslektaşım 3000 TL maaş ve + alıyorlar...
Bulunduğum ilçede, elektrikçide uzun yıllardır çalışan teknisyen arkadaşım 2500 TL ve + yıl sonu primi alıyor...
Bana İstanbul'da 3500 TL maaş + mesai + ev + 3 öğün yemek teklif edildi... Ama İstanbul'da 5000 TL kazanacağıma, bulunduğum yerde 2500 TL kazanmaya razıyım...

Arkadaşlar üstüne basarak söylüyorum ! 20 yılını mesleğe vermiş ve kendini yetiştirmiş bir teknisyen için, söylediğim rakamlar hiçte abartılı değil... Ta ki çalışan kendini kabul ettirsin ve vazgeçilmez olabilsin...

Yeni yetişen meslektaşlarımızı karamsarlığa itmenin manası yok !!!

bir mühendisin bile 1300 tl maaşa razı olduğu bir ortamda,bir teknisyenin 2500-3000 tl gibi maaşlar alması çok zor..alanlar yok mudur,illa ki vardır ama bunlar bikaç tane istisnadır ancak..mesela adam 20-30 sene aynı firmada çalışır,ustabaşı vb olur o zaman piyasaya göre oldukça yüksek denebilecek maaşlar alabilir.ama dediğim gibi bunlar istisna...diğer taraftan bakacak olursak piyasada serbest çalışan,ufakta olsa kendi işyerini kuran,veya bir fabrika da teknisyen olarak çalışan belki yüzlerce belki binlerce meslektaşımız var.ayda ortalama ne kadar kazandıkları belli zaten..durum böyleyken yüksek maaş alma şansına sahip olmuş kişileri örnek gösterip piyasa budur demek doğru olmaz diye düşünüyorum...türkiye şartlarına göre daha iyi bir gelirle yurtdışında çalışmayı tercih ediyorum..sen de bi firmada 20 sene çalışsaydın yüksek maaş alırdın şeklinde yaratıcı cevaplar yazmayın lütfen..saygılar.

Piyasamızı doğru analiz etmezsek, çok fazla yanılırız...
Evet Türkiye'de 1300 TL maaş alan ve bu maaşın 300 lirasını bile hak etmeyen adı mühendis olan insanlar da var... Sırf tecrübe kazanmak için, "akıllıca davranıp" kısa süreliğine çok düşük maaşla çalışan mühendisler de var... Teknisyen ve teknikerler de var...

BİLGİ + TECRÜBE + YETENEK + İNSAN İLİŞKİLERİ = PARA

Benim yaşım 42... Mesleğimde kendimce bir yerlere geldim. Ama hergün en az yarım saat, kontrolkalemi.com da konu okuyorum hala... Çünkü mesleğimi seviyor ve saygı duyuyorum...
Daha geçenlerde, 6 saat yol gidip geldim. 1200 lira servis ücreti alıp, 2 saatte (ayıp olmasın diye 2 saat, yoksa yarım saatlik iş) arıza giderdim... Bu sadece mesleki yeterlilik değil bunu çok iyi biliyorum. Çünkü analar neler doğuruyor. Gittiğim o şehirde teknik olarak benden üstün kişiler vardır ! O zaman devreye "insan ilişkileri" yani "çevre" giriyor. (Müşteriyle ilk kez karşılaştım)

Bunları yazıyorum; çünkü hepimiz, para kazanmak için mesleğimizi yapıyoruz ve yeni yetişen meslektaşlarımızı yüreklendirmek adına, kendimce doğrularımı aktarmak istiyorum...
Genç meslektaşlarım ! Bu meslekte iyi para var... Yeter ki yukarıdaki formülü uygulayın... Hatta o formülü de geliştirin...

Öyle aynı firmada 20 yıl çalışmanıza da gerek yok ! Sebat önemli ama, önce mesleğe sebat !

Mardahan,insan ilişkileri ve çevre dedikten sonra söyleyecek bişey kalmıyor..konunun özünü en sona saklamışsın...fakat ücretler konuşulurken benim konu başka yerlere kaymış..ben hala yurtdışında çalışmayı düşünüyorum..konu ile ilgisi ,bilgisi olanların cevaplarını dört gözle bekliyorum..bıktım bu memleketten yahu..

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri