Yurt Dışında Okuyanlara Uygulanan Eziyet Hakkında-Beyin Göçü

yavuzz

Üye
Aşağıda okuyacaklarınız tamamen tecrübeye dayalı bir haksızlığın sonucu ortya çıkan gerçeklerdir.Aramızda yurtdışında eğtim almak isteyenlerin bu tür durumlara düşmemesi için ayrınıtlı bir biçim de anlatacağım.

2005 yılında Türiyede Öss girdim idealim olan elektronik mühendisiliği için yeterli puan alamayınca rotayı önce özel okullara sonra burslu kontenjanlara çevirdim lakin yeterli ekonamik bütçe olmadığı için bu seferde bir tavsiye üzerine yurtdışında araştırmaya girdim.Bütçemize uygun ve gidenlerin tecrübelerini okuyarak Bulgaristana çevirdik rotamızı 1 yıl hazırlık olmak üzere 4 yıl Elektronik mühendisliği eğitimimi tamamladım.2005 yılında giderken ösym ve MEB ile yaptığımız antlaşma ile diplomalrın koşulsuz tanınacağı ve askerlik tecilimiz mezun oluncaya kadar yapılacağını imzaladık.2005 yılından 2009 yılına kadar kim mezun olduysa denkliğini aldı hiçbir sorun çıkmadan hatta bir çoğu yedek subay olarak askerliklerini tamamladılar.2010 yılında mezun olduk malum AB ülkesi olduğu için diploma imzalanması falan oldukça uzun sürdü nisan ayında çıkan diploma ile yöke başvurduk.Bu arada Almanyadan yüksek lisans teklifi geldi dedik yaşımız uygun orda buraad çalıştık Allah yürü ya kulum dedi yürüdük nasip dedik düştük Almanya yoluna 6 yıllık bölüme ilk kabul edilen Türk öğrenci olmanın gurur ile de iyce gaza geldik.Bu arada YÖK'ten kağıt aldık yüksek lisansın Türkiyede tanınacağına dair.Neyse nasip oldu bitirdik.Bu arada 6 ay araştırma görevlisi olarak 6 ayda kaçak olarak şirketlerde çalıştık bir yandan okullu bitirdik.Geçtiğimiz ağustos ayında YÖK bir karar alıyor hiçbir AB ülkesine uygulanmayan sınavla denklik şartını 2011 yılında aldığı bir kararla uygulamaya koyuyor.biz 2010 temmuzda mezun olduk bizi 2011 yılında ki kararlar yargılıyor işin komik bir o kadarda üzen tarafı okulunuz açılışını eski YÖK başkanı yapıyor basın önünde denklik sorun olmayacak diyor.Bizde ki de akıl uyduk insanoğluna ama yapacak birşey yok denklik sınavına 300 kişi giriyor geçen kişi 3.Bakmayın bunun eğitimle alakası yok soruların nereden çıkacağı belli değil 4 yıllk tüm eğitim hayatnızn her yerinden soru var.Herneyse dava açtık bizde sınıfımıza ösym ile gelenlerle aynı dersleri alıyoruz onlara denkşlik veriliyor bize bırakın denkliği tamamlama hakkını bile vermiyorlar.Ama yargıladıkları tüzükte sınav yerine tamamlama hakkını öne sürüyorlar.Hadi dedik sınava girelim dediler bavuru geçti ne yapıcaz 1 yıl bekleyin seneye yeterli kontenjan açılırsa yapılacak.Bu arada askerlk şubelerinde son mezun olunan okul Mühendislik fakültesi askerlik statüsü er olarak geçiyor.Durumu meclise taşıdık onlarca kapı çaldık biri açtı derdimi dinledi lakin çare yok bu iş adaletin dedi.Şimdi avukatlar kişi aşı 5000tl istiyor hukuken haklıyız 5 arkadaş birleştik bir kişi adına dava açtık dava 10 aydır devam ediyor karar noktasındayız.
Yukarıda okuduklarınız yada okumaya çalıştıklarınız tamamıyle tecrübeler dayanmaktadır.İşin içine girince meğer dünya çapında gördüğün o Türk mühendislerimizin hiçbirinin diploması burada geçmiyormuş.Sebebi 2000 yılından 2012 kadar tam 74 kez değişen iç tüzük.Beyin göçü sadece işsizlik yüzünden olmuyor.Fakat benim güzel ülkem yurtdışından mühendis ve doktarların Türkiyede çalışmasında ne sınav ne de bir ders istiyor.Yurt dışında okumak isteyen arkadaşlarımıza tavsiyem okurken gözünüzü dört açın fakat asla vazgeçmeyin.Elektronik mühendisliği benim için bir iş yada hevesten daha ilerisi bir düşünme şeklidir.Hedeflerinizi iyi belirleyin vazgeçmediğiniz sürece yakınlaştığınızı asla unutmayın.

Eğitim sistemi siyasetin elinde oldukça daha çok şeyler değişir. Siayet ve bilim hangisinin kararı önemli, hangisi daha bilimsel, hangisi daha güçlü :)
Dostum sana helal olsun direnmişsin, bu zorluklara yenilen çok kişi var, katsayı çıkar, bilmem sınav kalkacak, olmadı dersaneler kalkacak, olmadı ezber ağırlıklı sorular olsun, olmadı mantık ağırlıklı sorular olsun, bunlar nasıl bir bilimsel yolsa artık düşünmek lazım.

Eğitim sistemi siyasetin elinde oldukça daha çok şeyler değişir. Siayet ve bilim hangisinin kararı önemli, hangisi daha bilimsel, hangisi daha güçlü :)
Dostum sana helal olsun direnmişsin, bu zorluklara yenilen çok kişi var, katsayı çıkar, bilmem sınav kalkacak, olmadı dersaneler kalkacak, olmadı ezber ağırlıklı sorular olsun, olmadı mantık ağırlıklı sorular olsun, bunlar nasıl bir bilimsel yolsa artık düşünmek lazım.
Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.Geçtiğimiz aylarda Sayın Egemen Bağıın makamında ziyarete gittik bize dedikleri AB bakalığı bünyesinde eğitim alanında birşey olmadığını bu konunun YÖK'le çözülmesi gerekir dediler aradan 1 ay geçti 55bin kiiyi AB ülkerelirne göndereceklermiş.Kafamız almıyor şu anda Doktor ve Mühendis 15000 kişi var bunlar tek istedikleri ülkerlirinde çalışmak ve koşşullara da hazırllar örneğin eksik derslerimiz varsa siz belirleyin biz alalım yada sigortamız ilk 5 yıl çalıştıktan sonra başlasın.Bir çok öneri ile masaya oturduk lakin dinleyecek ne muhatap bulabilidik ne de anlayan.Uzun lafın kısası beyin göçünün tek suçu işsizlik yada ülkenin yanlış politikalrı değil YÖK'ün uyguladığı değişken denklik tüzğü.Tekrardan hatırlatıyorum yurt dışına giden arkadaşlar asla vazgeçmeyin ama hakkınızda bunlara yedirmeyin.

yök ile uğraşmak gerçekten çok zor, sorununuzu çok iyi anlıyorum. linkteki mesajda bizim çektiğimiz sıkıntılar var. biz de denklik müracatı yaptıktan sonra kanun değiştiği için sıkıntılar yaşadık fakat hakkımızı çok zor da olsa aldık. yök ile uğraşmak insanı çok yıpratıyor.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...lik-tamamlama-egitimi/sayfa22.html#post309648

YÖKe dava açıyorsunuz maddi bir zararın yanı sıra geçen süre akıllara zarar.Bu sürede askerlik teciliniz bitiyor denklik sınavlarına girerseniz hüküm ertelnmiş oluyor herşey sizin aleyinizde gelişiyor.Kafamızında almadığı aynı sırada oturan arkadaşınız ile aynı dersleri alıyorsunuz aynı süre eğitim alıyorsunuz o kişi öym ile geliyor bu o kişiye denklik veriyor bize gelince ders içerikleriniz yetersiz diyerek mahkemeye savunma veriyor.Herşeye rağmen mühendis olmak paha biçilemez :)

sayın yavuzz

anladığım kadarıyla sizin gibi aynı durumda olup sizden daha önce mezun olanlar denklik almış. denklik müracatınızı kanun değiştikten sonra mı, önce mi yaptınız ? kanun değişmeden önce denklik müracatını yaptıysanız davayı kazanma şansınız çok yüüksek. biz de denkliği direkt alma kararı çıkmadan 1 hafta önce avukata vekalet bile vermiştik. bir çok avukatın yorumu kazanılmış hak geri alınamaz şeklindeydi ve ve yüksek ihtimal davayı kazanacağımızdan bahsediyorlardı. çok şükür mahkeme vs gerek kalmadı. anlamadığım bu süreçte sizlere okul yönetiminden destek veren olmadı mı ?

son olarak şunu da belirtiyim, yök bizim durumda olan ve ösym ile yerleşen arkadaşımıza direkt denklik vermişti. biz sat ile girdiğimizden dolayı sorunlar çıkmıştı. sanırım sizin de durum aynı. yök size 6 kasım 2010 da değişen kanunu mu yoksa bu tarihten sonra çıkan başka bir kanunu mu bahane ederek denklik vermiyor. bize 6 kasım 2010 daki kanunu bahane etmişlerdi.

YÖK 6 Kasımdaki tüzüğü savunuyor lakin bu tp konularda öğrenciler girdiği yıl ki tüzüğe bağlı oluyor.Bizi 6 Kasıma göre yargılasalar bu seferde tamamlama eğitimi verecekler lakin o hakkıda vermiyorlar.Sebebini söylemidkleri bir sebeb varmıiş gibi gösteriyorla.Bundan sonrası dava sonucu ama ne olursa olsun mühendis olmak için okudum.Herşeye bu açıdan bakmak istiyorum başka çarem yok.

Bu senin anlattıklarını tam 3 yıldır bende yaşıyorum. Bulgaristanda elektronik mühendisliğini bitirdim senin gibi. Össsiz gitmiştim. aynı okulu Benden 1 sene önce bitiren ve össsiz gitmiş olan arkadaşlarım denkliklerini almışlardı. Bende aynı hevesle denklik için başvuruda bulundum. 6 ay denklik alıcam diye bekledim. Sonra dedilerki durum değişti artık sınava giriceksiniz. Peki sınav ne zaman ? 2 ay önceydi önümüzdeki sene girebilirsiniz. Şaka gibiydi. Allahtan hemen açıköğretime kapağı attım. Şimdide denklik sınavını geçmeye çalışıyorum 2 senedir. Askerede gidemiyorum. Askerlikten dolayı dogru düzgün işte bulamıyorum. Valla diyeceğim şu ki bizi bu duruma düşürenleri allah 2 katı göstersin.

Bu senin anlattıklarını tam 3 yıldır bende yaşıyorum. Bulgaristanda elektronik mühendisliğini bitirdim senin gibi. Össsiz gitmiştim. aynı okulu Benden 1 sene önce bitiren ve össsiz gitmiş olan arkadaşlarım denkliklerini almışlardı. Bende aynı hevesle denklik için başvuruda bulundum. 6 ay denklik alıcam diye bekledim. Sonra dedilerki durum değişti artık sınava giriceksiniz. Peki sınav ne zaman ? 2 ay önceydi önümüzdeki sene girebilirsiniz. Şaka gibiydi. Allahtan hemen açıköğretime kapağı attım. Şimdide denklik sınavını geçmeye çalışıyorum 2 senedir. Askerede gidemiyorum. Askerlikten dolayı dogru düzgün işte bulamıyorum. Valla diyeceğim şu ki bizi bu duruma düşürenleri allah 2 katı göstersin.

Durum tam bir curcuna halini aldı soru önergeleri veriliyor,basın açıklamaları yapılıyor ama yök'ten ses yok denklik sınavında uygulanması öngörülen yüzdelik dilimler resmen hiçe sayılmıştır.Açılan onlarca dava ve kayberilen yüzlerce binlerce mühendis ve doktor.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri