yurt dışında kompanzasyon

kapris61

Üye
gürcistanda bulunan şantiyemize 1 adet köşk 400 kva trafo icinde kompanzayon mevcut degildi markasıda ulusoy elektrik

gürcistandan gelen elektrik yetkilileri köşke enerjiyi verdiler ilk başta sabit kondansatör patladı

daha sonra trafonun cıkış ucundaki 400 kompak şalterin cıkışına 200 kwar lık kondansatör eklediler bir anlam veremedim acaba yartımcı olurmusunuz bunlar zamanla patlamazmı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Uçmuş o elemanlar ; 400 KVA trafonun sabit grubu 12.5 KVA ; bu arkadaşlar gürcistan da ne yiyip ne içiyorlar :)

YA SABİT kondansatör dedigim adam herhalde kompanzasyon yapmaya calişmişlar ama 3*6 kablo ile 4 kondansatör diger bir 3*6 kablo ile 4 kondansatör baglayıp kompak şalterin cıkışına girmişler hic bir şey anlamadım acaba benim bilmedigim bir püf noktası olabilirmi

YA SABİT kondansatör dedigim adam herhalde kompanzasyon yapmaya calişmişlar ama 3*6 kablo ile 4 kondansatör diger bir 3*6 kablo ile 4 kondansatör baglayıp kompak şalterin cıkışına girmişler hic bir şey anlamadım acaba benim bilmedigim bir püf noktası olabilirmi
Böyle salağın salağı bir uygulama endüktif yüklerin 24 saat devreden hiç çıkmadığı bir tesis için olabilir ; bu kadar kondansatörede termik manyetik şalterle yol vermeye iyi cesaret etmişler ; ben yapmazdım ; daha doğrusu yapamazdım :) Ta bi oralar kapasitif tüketmin ölçülmediği muz cumhuriyetiyse bilemeyiz tabi :)

şalter termik bile degil korkuyorum en sonunda yanacak köşk

gürcistanda, sistem o kadar kötükü, hatları verimli kullanmak adına kondansatör bağlıyorlar, buda gerilimi yükseltiyor, kondansatör bağlamasalar gerilim sorunu yüzünden sistem çalışmıyor. biz orta gerilim seviyesinde 4-5 fabrikaya kompanzasyon yaptık adamlar hiç görmediklerinden inanılmaz ilgi gösterdiler ilk sistemi devreye almaya gittiğimde 15 tane elektrik kurumu görevlisi vardı :) merak etmeyin patlamaya yanmaya alışık onlar bırakınistediklerini yapsınlar.

vallahaa üstadlarım bunu sizle paylaşmak istedim elektrik gitmişdi köşke gittik ve kabloların yanmış halde bulduk köşkün her yerinde elektrik vardı nasip olursa yarın fotosunu atıcam size :)

kondansatörlerin kablolarını degiştiler ve yine enerji verdiler

size bir sorum olucak 200 kwar lık kondansatörler devamlı enerji altında kalırsa ne gibi zararları yada faydaları olur bilgisi olanlar acıklarsa sevinirim

arar olup olmadıgı, enerjı aldıgınız idare veya ülkenın, fıat polıtakasına da bağlı bi yerde. Kapasitif reaktif ücreti alıyorlarmı. Gereklı koruma ile devamlı devrede kalmasının mahzuru yok. Geri doğru, trfaoyu ve şebekeyi kompanze edersınız. Baglı oldugu işletme ve trafonun toplam yükü 200 kVAR kompanzasyonu karsılıyorsa fazla sorun yok, ama devamlı devrede ıken yük azalıyor, devreden çıkıyorsa, kapasitif duruma geçebilirsiniz. Ender de olsa rezonansa girerseniz, kesici, AG kompakt şalterler açabilir.

Bu, ilk başda sordugunuz 400 kVA trafo ya baglı ıse, normal değil, ÖKSÜZ arkadaşın belirtiği gibi 10-12,5 kVA kondansatör yeterlıdır. İşletme devreden çıktıgı anlarda kondastör fazla gelir..

burda normal sayac kullanılıyor mekanik yani gelen yetkililere söyledik röle takılmasını biz öyle bir şey görmedik diyorlar bakalım sonunda ne olur

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri