Yuksek gerilim hattinin yaratdigi enduktif gerilim

ArizHulk

Üye
Arkadaslar 2 sorum olucak
1. Dun sahid oldum. 330 kV-luk elektrik santralinde hattin altindaki demir kutularin bazilarina elle dokundugunda az gerilim hiss ediyosun. Hava gunesli kutularin toprakli olmasina ragmen. Bazilarindaysa yok. Toprakla arasindaki direnci olctum,sonuc iyi oldu. Ama o elle dokundukta hiss edilmesinin sebebi nedir sizce.
2. Manyetik alani olusturan gerilim mi yoksa akim mi? Akim gecmeyen hatt kendi etrafinda manyetik alan olusturur mu?
Tesekkurler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaslar 2 sorum olucak
1. Dun sahid oldum. 330 kV-luk elektrik santralinde hattin altindaki demir kutularin bazilarina elle dokundugunda az gerilim hiss ediyosun. Hava gunesli kutularin toprakli olmasina ragmen. Bazilarindaysa yok. Toprakla arasindaki direnci olctum,sonuc iyi oldu. Ama o elle dokundukta hiss edilmesinin sebebi nedir sizce.
2. Manyetik alani olusturan gerilim mi yoksa akim mi? Akim gecmeyen hatt kendi etrafinda manyetik alan olusturur mu?
Tesekkurler
Elle yapılan kontrol sizi yanıltabilir!Çünkü sizde duymuşsunuz dur ki bazı insanlar arabalara dokunduğunda(benim başıma zaman zaman gelir)Veya metal bir yüzeye dokunduğunda vucudundaki elektrik boşalır ve anlık olarak elektrik şoku yaşar!Hasas ölçü aletleriyle kontrol edip ona göre müdahale edilmeli!Direğin gövdesinde gerçekten elektrik var mı diye!

Arkadaşın dediği gibi manyetik alanın olşumu akıma bağlıdır.Akım ne yüksekse manyetik alanda o kadar büyüktür.380 bin volt hattın altında bu tesiri yaşaman bence gayet normal.Bazı insanların vücutları manyetik alana karşı daha hassas oluyor ve o dalgalanmayı vücudunda hissedebiliyorsun.

Anldim. Ama topraklama varken manyetik gerilimi hiss etmem normal mi?

Anldim. Ama topraklama varken manyetik gerilimi hiss etmem normal mi?
Gayet normal.insan vücududa bir iletkendir ve sizin vücudunuzda bir indüksiyon meydana geliyor.özellikle yağmurlu nemli havalarda bu durumu daha belirgin hissedersiniz.isletme geriliminde 330 kv olmadığını biliyorum.6,5kv 10,5kv 16kv 33kv 66kv 154kv 380 kv türkiyedekiler bunlar.

Cevap icin tesekkurler. Ama ben azeriyim. Burda 1;6;10;35;110;220;330;500. Boylee gerilimler:)
Tekrar tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri